kryesore

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore

Egjipti, Zamaleku dhe shqiptarët

Lidhja e parë midis Egjiptit dhe Shqipërisë filloi në shekullin e gjashtëmbëdhjetë pasi Egjipti iu nënshtrua sundimit osman, dhe pas suksesit të Perandorisë Osmane...

“Xhelozia” e ruajtjes së traditave te shqiptarët e Ukrainës

Në Jug të Ukrainës ekzistojnë katër fshatra në të cilat akoma sot jetojnë shqiptarët, të vendosur aty që nga shekulli XIX apo më saktë,...

Profili i tri dekadave emigracion

Afro tri dekada pas fillimit të tranzicionit post-socialist, migracioni ndërkombëtar dhe ndikimet e tij ekonomike, politike dhe sociale mbeten një çështje thelbësore në Shqipëri. Aktualisht,...

Historia/ Mes Arbëreshëve të Tarantos, toka që ka pritur shqiptarë ndër shekuj

Një enklavë shqiptare në zemër të Salentos. Është një nga itineraret e sugjeruara në vëllimin Salenta e madhe për tú zbuluar". Një udhëtim i...

Lotët e Hidrës, në ishullin e shqiptarëve të Greqisë

Përmasat e tokës helene, të kësaj bote nga më të moçmet e më magjepset e universit njerëzor, bëhen të plota, kur i kundron dhe...

Shqiptarët e Turqisë, një shtëpi larg shtëpisë

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh jetojnë në Turqinë lindore. Ata janë kryesisht pasardhës të ish-zyrtarëve osmanë dhe viktima të persekutimit serb. Kur merret parasysh fluksi...

Shqipëria e Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët për mësimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës...

QBD/ Prezantohet teksti i përbashkët i Shqipërisë dhe Kosovës

Në prag të dy ngjarjeve të rëndësishme për gjuhën shqipe, si: përvjetori i Kongresit të Manastirit, që shenjoi njësimin e shkrimit të gjuhës shqipe...

Çfarë do të ndodhë me Diasporën?

Më 2 shtator 2021 Kryeministri i sapo zgjedhur për herë të tretë Edi Rama prezantoi qeverinë e re, pjesë e së cilës nuk do...

SHBA/ Indrit Hoxha, nga “Penn State Harrisburg” në Agjencinë e Arsimit të Lartë

Indrit Hoxha, profesor i asociuar i ekonomisë në Shkollën e Administrimit të Biznesit në “Penn State Harrisburg”, SHBA është përzgjedhur për të shërbyer në...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...