Kryebashkiakja shqiptare e sapozgjedhur e Fairview festë me komunitetin

E shtunë, 13 Prill, 2024
E shtunë, 13 Prill, 2024

Kryebashkiakja shqiptare e sapozgjedhur e Fairview festë me komunitetin

Zgjedhjet e përgjithshme speciale në New York dhe New Jersey, kanë përfunduar, ndërkohë që pesë shqiptarë kanë fituar duke bërë histori në emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zgjedhjet e fituara vetëm në New York dhe New Jersey, nga 5 kandidatët shqiptaro-amerikan janë ditë të mira për mbarë komunitetin shqiptar në SHBA.

Fitorja e këtyre pesë shqiptarëve vetëm në zonën e Tri-Shteshit, portretizimin e të cilëve kemi në plan në vijim, e fillojmë me Violeta Berisha, kryetare e minibashkisë Fairview në New Jersey.

Violeta Berisha është nga Puka, (e lindur në Itali) tregon ish-gazetari i Zërit të Amerikës, Gjek Gjonleka, por megjithëse është e lindur në Itali dhe e rritur në Amerikë, shkollën për mësuar shqip e mori nga prindërit shqiptar, që e mësuan atë të flasë në shtëpi vetëm shqip.

Ngaqë e njihte mirë këtë familje, Gjonleka, kujtojë se ajo  është e arratisur nga Shqipëria, në kohën e sundimit komunist, për arsye që tashmë dihen.

Babai i saj si pjesëtar i njërës prej atyre mijëra familjeve shqiptare – anti komuniste, të cilat ngase nuk e duronin do të, dhe, nuk mund të pajtoheshin kurrsesi diktaturën komunist të vendosur në Shqipëri, pas Luftës së Dytë Botërore, u arratisën dhe u vendosën,  këtu në SHBA. Familja Berisha, pas arratisjes nga Shqipëria, u vendosën në Kosovë, dhe më pas kaluan si emigrant në Itali, Belgjik, derisa në 1980, erdhën në SHBA, ka thënë Gjonleka.

Ndërsa, ka folur për familjen e saj, Gjonlekaj ka thënë se nëna e Violetës, është nga Malësia, fisi Camaj: “ Babai i saj Mili Camaj, ishte një punëtor i rregullt në vendlindje, i cili vdiq herët nga një sëmundje e pashërueshme. Ndërsa, ajo vet vazhdoi jetën, duke punuar, edukuar e shkolluar fëmijët e saj, deri sa arritën në suksese.

Demokratja Violeta Berishaj duke u shpallur fituese në zgjedhjet e përgjithshme në New Jersey, të martën më 7 nëntor 2023, ka hyrë në historinë e minibashkisë Fairview si gruaja e parë pas 129 vjetëve, që zgjidhet kryetare bashkie, dhe, në historinë e diasporës shqiptare, si shqiptarja e parë femër në Amerikë, që zgjidhet kryetare një bashkie.

Ish-anëtarje e Këshillit Bashkiak të bashkisë së qytetit Fairview, qytet i vogël ky me rreth 10 mijë banorë dhe me një buxhet vjetor 22 milion dollar u shpall fituese, të martën mbasi kandidati republikan u tërhoq nga gara , dhe emri i tij u ”fshi” nga lista e kandidatëve.

Berisha, përballjen më të fortë e kishte katër muaj më parë, në primaret e partisë demokrate në qershor. Pikërisht kur ajo mundi të fitojë brenda partisë së saj, me një tjetër ish-anëtar i Këshillit Bashkiak, duke pasuar kështu ish kryetarin me mandat të kufizuar Vincent A. Bellucci, i cili për arsye moshe u tërhoq bashkia duke ja lëshuar vendin e tij kandidatëve të tjerë.

Ajo kandidoi gjatë zgjedhjeve paraprake dhe të përgjithshme si një kandidate e moderuar, duke e fokusuar pjesën më të madhe të kandidaturës së saj në përpjekjet e saj për të rritur mirëqenien e qytetarëve, trajtimin e sigurisë, krimit dhe arsimit.

Violeta Berisha, është “fjalë për fjalë” si thotë populli “një në njëqind vjet” pasi u zgjodh kryebashkiakja e parë femër e qytetit Fierview në Nju Xhersi.

Shtypi lokal zgjedhjen e Violeta Berishës e quajti një votim historik, zgjedhjen e saj për kryebashkiake , një gruaja e parë e zgjedhur në këtë detyrë në këtë mini bashki.

Berisha ka bërë thirrje gjatë fushatës së  saj për rritjen e fondeve për punësimin e më shumë qytetarëve, mirëqenien, arsimin sigurinë dhe zhvillimin e qytetit.

Violeta Berisha, mbajti një fjalim rasti, në natën e fitores, një fjalim ky entuziast që u pëlqye shumë dhe u duartrokit disa herë nga të pranishmit, si dhe nga vet ish kryetari i bashkisë Belluci, disa bashkëpuntorët e saj që e ndoqën me vëmendje fjalimin “energjikë” tipik të këtyre zgjedhjeve në SHBA.

Gjatë fjalimit Violeta Berisha, tha se ajo shërbeu në këtë bashki për mandatin e kaluar si këshilltare me nder dhe përgjegjësi të lart, duke premtuar se : “Unë vetëm mund të shpresoj të vazhdoj punën e mirë që kemi bërë së bashku me kryetarin paraardhës, dhe këshillin bashkiak. Përkatësisht, atë që kemi bërë përgjatë viteve në Këshillin e Bashkisë së qytetit Fairview, duke vazhduar me ngritjen e standardeve të jetës së qytetarëve dhe në shërbimin e tyre si në shëndetësi, arsimim dhe sigurinë e qetësinë në këtë bashki”.

Violeta Berisha është një shqiptaro amerikane  e pashembullt. Një kryetare bashkie që nuk do t’i harrojc kurrë rrënjët e saj të thella, nga vendi i shqipeve Shqipëria(Puka). Gjë që Berisha, nuk e la pa përmendur edhe në fillim të fjalimit të fitores, të martën mbrëma dhe në një pronocim të posaçëm për televizionin tonë , si dhe  të fotografive që u bënë në natën e fitores, me shqiptarët dhe flamurin shqiptar, para gazetarëve dhe kamerave amerikane.

Duke folur për Bota sot ajo tha se: “Sot, është një ditë historike për komunitetin shqiptar, që jeton e punon në bashkinë tonë, por duke iu bashkëngjitë me fitoret e tjera, të kësaj nate edhe për të gjithë diasporën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.”

Ndërsa ajo po ju drejtohej përkrahësve të saj, amerikan dhe shqiptar, në fjalimin tipik elekoral, ju drejtua fillimisht grupit të shqiptarëve që mbanin një flamurin kuq e zi, gjatë fjalimit si për të treguar me krenari që sa të suksesshëm janë shqiptaret në Shtetet e Bashkuara të Amerikës:

“Vëllezër dhe motra shqiptarë tha ajo , jam jashtëzakonisht krenare që mbaj statusin tim si shqiptaro amerikane, dhe u zgjodha për kryetare bashkie”

Berisha më pas vazhdojë duke ju drejtuar të gjithë mbështetësve të saj duke vlerësuar dhe falënderuar ata për kontributin e tyre. Ndihmën në mbështetjen që i dhanë asaj të bëhet kryetare bashkie, duke thënë se nuk e dinte se ku do të ishte pa atë mbështetjen e atyre që i dhanë gjatë kësaj fushate:

“Vërshimin e mbështetjes dhe dashurisë që më keni dhënë gjatë kësaj fushate, fushatës së pakontestueshme që është vërtet përulëse dhe zemërgjerë të shohësh për atë që kemi arritur“, tha ajo.

Ne treguam se kemi një nga komunitetet më të mirë përreth nesh. Unë do të doja të them faleminderit gjithë komunitetit dhe atyre që më mbështeten por edhe atyre që nuk më mbështeten.

Për fitoren time  me këtë rast dëshirojë të falënderoj familjen dhe prindërit e mi,  ish kryetarin e bashkisë dhe këshilltarët e zgjedhur.

Duke folur për kryetarin që u “vetë pensionua” duke i hapur rrugën të tjerëve Violeta Berisha tha se: “Është e vështirë për çdo lider të largohet nga ky pozicion, veçanërisht ai që ka qenë pjesë udhëheqëse e këtij komuniteti për kaq shumë kohë, duke e lënë këtë qytet të fortë dhe të gatshëm për arritje të reja”.

Unë shpresoj që me stafin tim si kryetare bashkie dhe këshillin bashkiak të mund ta bëjmë qytetin tonë, bashkinë banorëve të Fairview, një bashki nga më të mirat për të jetuar në New Jersey.

Ajo tha se puna e saj në krye të bashkisë patjetër që do të reflektojë në mënyrat se si bashkia dhe këshilli bashkiak e ka mbikëqyrur këtë qytet dhe do ta mbikëqyrë në këtë mandat katër vjeçar.

Ndërkohë, që përcolli falënderime për këshilltarët Steve, dhe kolegëve të tij, të këshillit, Russell dhe John, për ndihmën gjatë gjithë kësaj fushate. dhe fitoren e tyre.

“Unë jam gati të punoj me ju të gjithë për të siguruar një të ardhme më të bukur për Fairview. Ne kemi një ekip të mrekullueshëm këtu dhe jam krenare që jam kryebashkiake e juaj, duke ju siguruar që ne do të kemi një rritje të madhe këtë vit.”

Në një intervistë për gazetën lokale Daily Voice , Violeta Berisha ka thënë :

 1. Çfarë ju bëri të vendosni të kandidoni?

Doja të kisha një zë të “lartë” dhe të isha pjesë e përmirësimit të qytetit tim.

 1. Cila ka qenë arritja juaj më e madhe?

Së bashku me kryetarin dhe këshillin aktual kam punuar për të mos siguruar rritje të taksave bashkiake për 3 nga 4 vitet e fundit dhe kam krijuar një suficit të lartë rekord komunal. Kam ndihmuar në sigurimin e granteve për përmirësimin e parqeve dhe gjithashtu një përmirësim krejt të ri të pamjes së rrugëve në rrugën kryesore të Fairview Anderson Avenue) – faza e fundit që fillon së shpejti me pak kosto për taksapaguesit. Kam punuar gjithashtu me zyrtarë të shkollës për të ndërtuar një shkollë të mesme të re moderne në përpjekje për të reduktuar madhësive të klasave.

 1. Cila ka qenë pjesa juaj e preferuar e fushatës?

Më pëlqen të bëj fushatë dhe të dëgjoj shqetësimet e banorëve. Unë punoj për t’iu përgjigjur me zgjidhje sa me te shpejte

 1. Si mund të ndihmojë zgjedhja e juaj?

Zgjedhja ime për kryetare bashkie është për të ndihmuar në nxjerrjen e mesazhit tonë që dhamë gjatë fushatës.

Zgjedhjet e përgjithshme speciale në New York dhe New Jersey, kanë përfunduar, ndërkohë që pesë shqiptarë kanë fituar duke bërë histori në emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zgjedhjet e fituara vetëm në New York dhe New Jersey, nga 5 kandidatët shqiptaro-amerikan janë ditë të mira për mbarë komunitetin shqiptar në SHBA.

Fitorja e këtyre pesë shqiptarëve vetëm në zonën e Tri-Shteshit, portretizimin e të cilëve kemi në plan në vijim, e fillojmë me Violeta Berisha, kryetare e minibashkisë Fairview në New Jersey.

Violeta Berisha është nga Puka, (e lindur në Itali) tregon ish-gazetari i Zërit të Amerikës, Gjek Gjonleka, por megjithëse është e lindur në Itali dhe e rritur në Amerikë, shkollën për mësuar shqip e mori nga prindërit shqiptar, që e mësuan atë të flasë në shtëpi vetëm shqip.

Ngaqë e njihte mirë këtë familje, Gjonleka, kujtojë se ajo  është e arratisur nga Shqipëria, në kohën e sundimit komunist, për arsye që tashmë dihen.

Babai i saj si pjesëtar i njërës prej atyre mijëra familjeve shqiptare – anti komuniste, të cilat ngase nuk e duronin do të, dhe, nuk mund të pajtoheshin kurrsesi diktaturën komunist të vendosur në Shqipëri, pas Luftës së Dytë Botërore, u arratisën dhe u vendosën,  këtu në SHBA. Familja Berisha, pas arratisjes nga Shqipëria, u vendosën në Kosovë, dhe më pas kaluan si emigrant në Itali, Belgjik, derisa në 1980, erdhën në SHBA, ka thënë Gjonleka.

Ndërsa, ka folur për familjen e saj, Gjonlekaj ka thënë se nëna e Violetës, është nga Malësia, fisi Camaj: “ Babai i saj Mili Camaj, ishte një punëtor i rregullt në vendlindje, i cili vdiq herët nga një sëmundje e pashërueshme. Ndërsa, ajo vet vazhdoi jetën, duke punuar, edukuar e shkolluar fëmijët e saj, deri sa arritën në suksese.

Demokratja Violeta Berishaj duke u shpallur fituese në zgjedhjet e përgjithshme në New Jersey, të martën më 7 nëntor 2023, ka hyrë në historinë e minibashkisë Fairview si gruaja e parë pas 129 vjetëve, që zgjidhet kryetare bashkie, dhe, në historinë e diasporës shqiptare, si shqiptarja e parë femër në Amerikë, që zgjidhet kryetare një bashkie.

Ish-anëtarje e Këshillit Bashkiak të bashkisë së qytetit Fairview, qytet i vogël ky me rreth 10 mijë banorë dhe me një buxhet vjetor 22 milion dollar u shpall fituese, të martën mbasi kandidati republikan u tërhoq nga gara , dhe emri i tij u ”fshi” nga lista e kandidatëve.

Berisha, përballjen më të fortë e kishte katër muaj më parë, në primaret e partisë demokrate në qershor. Pikërisht kur ajo mundi të fitojë brenda partisë së saj, me një tjetër ish-anëtar i Këshillit Bashkiak, duke pasuar kështu ish kryetarin me mandat të kufizuar Vincent A. Bellucci, i cili për arsye moshe u tërhoq bashkia duke ja lëshuar vendin e tij kandidatëve të tjerë.

Ajo kandidoi gjatë zgjedhjeve paraprake dhe të përgjithshme si një kandidate e moderuar, duke e fokusuar pjesën më të madhe të kandidaturës së saj në përpjekjet e saj për të rritur mirëqenien e qytetarëve, trajtimin e sigurisë, krimit dhe arsimit.

Violeta Berisha, është “fjalë për fjalë” si thotë populli “një në njëqind vjet” pasi u zgjodh kryebashkiakja e parë femër e qytetit Fierview në Nju Xhersi.

Shtypi lokal zgjedhjen e Violeta Berishës e quajti një votim historik, zgjedhjen e saj për kryebashkiake , një gruaja e parë e zgjedhur në këtë detyrë në këtë mini bashki.

Berisha ka bërë thirrje gjatë fushatës së  saj për rritjen e fondeve për punësimin e më shumë qytetarëve, mirëqenien, arsimin sigurinë dhe zhvillimin e qytetit.

Violeta Berisha, mbajti një fjalim rasti, në natën e fitores, një fjalim ky entuziast që u pëlqye shumë dhe u duartrokit disa herë nga të pranishmit, si dhe nga vet ish kryetari i bashkisë Belluci, disa bashkëpuntorët e saj që e ndoqën me vëmendje fjalimin “energjikë” tipik të këtyre zgjedhjeve në SHBA.

Gjatë fjalimit Violeta Berisha, tha se ajo shërbeu në këtë bashki për mandatin e kaluar si këshilltare me nder dhe përgjegjësi të lart, duke premtuar se : “Unë vetëm mund të shpresoj të vazhdoj punën e mirë që kemi bërë së bashku me kryetarin paraardhës, dhe këshillin bashkiak. Përkatësisht, atë që kemi bërë përgjatë viteve në Këshillin e Bashkisë së qytetit Fairview, duke vazhduar me ngritjen e standardeve të jetës së qytetarëve dhe në shërbimin e tyre si në shëndetësi, arsimim dhe sigurinë e qetësinë në këtë bashki”.

Violeta Berisha është një shqiptaro amerikane  e pashembullt. Një kryetare bashkie që nuk do t’i harrojc kurrë rrënjët e saj të thella, nga vendi i shqipeve Shqipëria(Puka). Gjë që Berisha, nuk e la pa përmendur edhe në fillim të fjalimit të fitores, të martën mbrëma dhe në një pronocim të posaçëm për televizionin tonë , si dhe  të fotografive që u bënë në natën e fitores, me shqiptarët dhe flamurin shqiptar, para gazetarëve dhe kamerave amerikane.

Duke folur për Bota sot ajo tha se: “Sot, është një ditë historike për komunitetin shqiptar, që jeton e punon në bashkinë tonë, por duke iu bashkëngjitë me fitoret e tjera, të kësaj nate edhe për të gjithë diasporën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.”

Ndërsa ajo po ju drejtohej përkrahësve të saj, amerikan dhe shqiptar, në fjalimin tipik elekoral, ju drejtua fillimisht grupit të shqiptarëve që mbanin një flamurin kuq e zi, gjatë fjalimit si për të treguar me krenari që sa të suksesshëm janë shqiptaret në Shtetet e Bashkuara të Amerikës:

“Vëllezër dhe motra shqiptarë tha ajo , jam jashtëzakonisht krenare që mbaj statusin tim si shqiptaro amerikane, dhe u zgjodha për kryetare bashkie”

Berisha më pas vazhdojë duke ju drejtuar të gjithë mbështetësve të saj duke vlerësuar dhe falënderuar ata për kontributin e tyre. Ndihmën në mbështetjen që i dhanë asaj të bëhet kryetare bashkie, duke thënë se nuk e dinte se ku do të ishte pa atë mbështetjen e atyre që i dhanë gjatë kësaj fushate:

“Vërshimin e mbështetjes dhe dashurisë që më keni dhënë gjatë kësaj fushate, fushatës së pakontestueshme që është vërtet përulëse dhe zemërgjerë të shohësh për atë që kemi arritur“, tha ajo.

Ne treguam se kemi një nga komunitetet më të mirë përreth nesh. Unë do të doja të them faleminderit gjithë komunitetit dhe atyre që më mbështeten por edhe atyre që nuk më mbështeten.

Për fitoren time  me këtë rast dëshirojë të falënderoj familjen dhe prindërit e mi,  ish kryetarin e bashkisë dhe këshilltarët e zgjedhur.

Duke folur për kryetarin që u “vetë pensionua” duke i hapur rrugën të tjerëve Violeta Berisha tha se: “Është e vështirë për çdo lider të largohet nga ky pozicion, veçanërisht ai që ka qenë pjesë udhëheqëse e këtij komuniteti për kaq shumë kohë, duke e lënë këtë qytet të fortë dhe të gatshëm për arritje të reja”.

Unë shpresoj që me stafin tim si kryetare bashkie dhe këshillin bashkiak të mund ta bëjmë qytetin tonë, bashkinë banorëve të Fairview, një bashki nga më të mirat për të jetuar në New Jersey.

Ajo tha se puna e saj në krye të bashkisë patjetër që do të reflektojë në mënyrat se si bashkia dhe këshilli bashkiak e ka mbikëqyrur këtë qytet dhe do ta mbikëqyrë në këtë mandat katër vjeçar.

Ndërkohë, që përcolli falënderime për këshilltarët Steve, dhe kolegëve të tij, të këshillit, Russell dhe John, për ndihmën gjatë gjithë kësaj fushate. dhe fitoren e tyre.

“Unë jam gati të punoj me ju të gjithë për të siguruar një të ardhme më të bukur për Fairview. Ne kemi një ekip të mrekullueshëm këtu dhe jam krenare që jam kryebashkiake e juaj, duke ju siguruar që ne do të kemi një rritje të madhe këtë vit.”

Në një intervistë për gazetën lokale Daily Voice , Violeta Berisha ka thënë :

 1. Çfarë ju bëri të vendosni të kandidoni?

Doja të kisha një zë të “lartë” dhe të isha pjesë e përmirësimit të qytetit tim.

 1. Cila ka qenë arritja juaj më e madhe?

Së bashku me kryetarin dhe këshillin aktual kam punuar për të mos siguruar rritje të taksave bashkiake për 3 nga 4 vitet e fundit dhe kam krijuar një suficit të lartë rekord komunal. Kam ndihmuar në sigurimin e granteve për përmirësimin e parqeve dhe gjithashtu një përmirësim krejt të ri të pamjes së rrugëve në rrugën kryesore të Fairview Anderson Avenue) – faza e fundit që fillon së shpejti me pak kosto për taksapaguesit. Kam punuar gjithashtu me zyrtarë të shkollës për të ndërtuar një shkollë të mesme të re moderne në përpjekje për të reduktuar madhësive të klasave.

 1. Cila ka qenë pjesa juaj e preferuar e fushatës?

Më pëlqen të bëj fushatë dhe të dëgjoj shqetësimet e banorëve. Unë punoj për t’iu përgjigjur me zgjidhje sa me te shpejte

 1. Si mund të ndihmojë zgjedhja e juaj?

Zgjedhja ime për kryetare bashkie është për të ndihmuar në nxjerrjen e mesazhit tonë që dhamë gjatë fushatës.

Zgjedhjet e përgjithshme speciale në New York dhe New Jersey, kanë përfunduar, ndërkohë që pesë shqiptarë kanë fituar duke bërë histori në emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zgjedhjet e fituara vetëm në New York dhe New Jersey, nga 5 kandidatët shqiptaro-amerikan janë ditë të mira për mbarë komunitetin shqiptar në SHBA.

Fitorja e këtyre pesë shqiptarëve vetëm në zonën e Tri-Shteshit, portretizimin e të cilëve kemi në plan në vijim, e fillojmë me Violeta Berisha, kryetare e minibashkisë Fairview në New Jersey.

Violeta Berisha është nga Puka, (e lindur në Itali) tregon ish-gazetari i Zërit të Amerikës, Gjek Gjonleka, por megjithëse është e lindur në Itali dhe e rritur në Amerikë, shkollën për mësuar shqip e mori nga prindërit shqiptar, që e mësuan atë të flasë në shtëpi vetëm shqip.

Ngaqë e njihte mirë këtë familje, Gjonleka, kujtojë se ajo  është e arratisur nga Shqipëria, në kohën e sundimit komunist, për arsye që tashmë dihen.

Babai i saj si pjesëtar i njërës prej atyre mijëra familjeve shqiptare – anti komuniste, të cilat ngase nuk e duronin do të, dhe, nuk mund të pajtoheshin kurrsesi diktaturën komunist të vendosur në Shqipëri, pas Luftës së Dytë Botërore, u arratisën dhe u vendosën,  këtu në SHBA. Familja Berisha, pas arratisjes nga Shqipëria, u vendosën në Kosovë, dhe më pas kaluan si emigrant në Itali, Belgjik, derisa në 1980, erdhën në SHBA, ka thënë Gjonleka.

Ndërsa, ka folur për familjen e saj, Gjonlekaj ka thënë se nëna e Violetës, është nga Malësia, fisi Camaj: “ Babai i saj Mili Camaj, ishte një punëtor i rregullt në vendlindje, i cili vdiq herët nga një sëmundje e pashërueshme. Ndërsa, ajo vet vazhdoi jetën, duke punuar, edukuar e shkolluar fëmijët e saj, deri sa arritën në suksese.

Demokratja Violeta Berishaj duke u shpallur fituese në zgjedhjet e përgjithshme në New Jersey, të martën më 7 nëntor 2023, ka hyrë në historinë e minibashkisë Fairview si gruaja e parë pas 129 vjetëve, që zgjidhet kryetare bashkie, dhe, në historinë e diasporës shqiptare, si shqiptarja e parë femër në Amerikë, që zgjidhet kryetare një bashkie.

Ish-anëtarje e Këshillit Bashkiak të bashkisë së qytetit Fairview, qytet i vogël ky me rreth 10 mijë banorë dhe me një buxhet vjetor 22 milion dollar u shpall fituese, të martën mbasi kandidati republikan u tërhoq nga gara , dhe emri i tij u ”fshi” nga lista e kandidatëve.

Berisha, përballjen më të fortë e kishte katër muaj më parë, në primaret e partisë demokrate në qershor. Pikërisht kur ajo mundi të fitojë brenda partisë së saj, me një tjetër ish-anëtar i Këshillit Bashkiak, duke pasuar kështu ish kryetarin me mandat të kufizuar Vincent A. Bellucci, i cili për arsye moshe u tërhoq bashkia duke ja lëshuar vendin e tij kandidatëve të tjerë.

Ajo kandidoi gjatë zgjedhjeve paraprake dhe të përgjithshme si një kandidate e moderuar, duke e fokusuar pjesën më të madhe të kandidaturës së saj në përpjekjet e saj për të rritur mirëqenien e qytetarëve, trajtimin e sigurisë, krimit dhe arsimit.

Violeta Berisha, është “fjalë për fjalë” si thotë populli “një në njëqind vjet” pasi u zgjodh kryebashkiakja e parë femër e qytetit Fierview në Nju Xhersi.

Shtypi lokal zgjedhjen e Violeta Berishës e quajti një votim historik, zgjedhjen e saj për kryebashkiake , një gruaja e parë e zgjedhur në këtë detyrë në këtë mini bashki.

Berisha ka bërë thirrje gjatë fushatës së  saj për rritjen e fondeve për punësimin e më shumë qytetarëve, mirëqenien, arsimin sigurinë dhe zhvillimin e qytetit.

Violeta Berisha, mbajti një fjalim rasti, në natën e fitores, një fjalim ky entuziast që u pëlqye shumë dhe u duartrokit disa herë nga të pranishmit, si dhe nga vet ish kryetari i bashkisë Belluci, disa bashkëpuntorët e saj që e ndoqën me vëmendje fjalimin “energjikë” tipik të këtyre zgjedhjeve në SHBA.

Gjatë fjalimit Violeta Berisha, tha se ajo shërbeu në këtë bashki për mandatin e kaluar si këshilltare me nder dhe përgjegjësi të lart, duke premtuar se : “Unë vetëm mund të shpresoj të vazhdoj punën e mirë që kemi bërë së bashku me kryetarin paraardhës, dhe këshillin bashkiak. Përkatësisht, atë që kemi bërë përgjatë viteve në Këshillin e Bashkisë së qytetit Fairview, duke vazhduar me ngritjen e standardeve të jetës së qytetarëve dhe në shërbimin e tyre si në shëndetësi, arsimim dhe sigurinë e qetësinë në këtë bashki”.

Violeta Berisha është një shqiptaro amerikane  e pashembullt. Një kryetare bashkie që nuk do t’i harrojc kurrë rrënjët e saj të thella, nga vendi i shqipeve Shqipëria(Puka). Gjë që Berisha, nuk e la pa përmendur edhe në fillim të fjalimit të fitores, të martën mbrëma dhe në një pronocim të posaçëm për televizionin tonë , si dhe  të fotografive që u bënë në natën e fitores, me shqiptarët dhe flamurin shqiptar, para gazetarëve dhe kamerave amerikane.

Duke folur për Bota sot ajo tha se: “Sot, është një ditë historike për komunitetin shqiptar, që jeton e punon në bashkinë tonë, por duke iu bashkëngjitë me fitoret e tjera, të kësaj nate edhe për të gjithë diasporën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.”

Ndërsa ajo po ju drejtohej përkrahësve të saj, amerikan dhe shqiptar, në fjalimin tipik elekoral, ju drejtua fillimisht grupit të shqiptarëve që mbanin një flamurin kuq e zi, gjatë fjalimit si për të treguar me krenari që sa të suksesshëm janë shqiptaret në Shtetet e Bashkuara të Amerikës:

“Vëllezër dhe motra shqiptarë tha ajo , jam jashtëzakonisht krenare që mbaj statusin tim si shqiptaro amerikane, dhe u zgjodha për kryetare bashkie”

Berisha më pas vazhdojë duke ju drejtuar të gjithë mbështetësve të saj duke vlerësuar dhe falënderuar ata për kontributin e tyre. Ndihmën në mbështetjen që i dhanë asaj të bëhet kryetare bashkie, duke thënë se nuk e dinte se ku do të ishte pa atë mbështetjen e atyre që i dhanë gjatë kësaj fushate:

“Vërshimin e mbështetjes dhe dashurisë që më keni dhënë gjatë kësaj fushate, fushatës së pakontestueshme që është vërtet përulëse dhe zemërgjerë të shohësh për atë që kemi arritur“, tha ajo.

Ne treguam se kemi një nga komunitetet më të mirë përreth nesh. Unë do të doja të them faleminderit gjithë komunitetit dhe atyre që më mbështeten por edhe atyre që nuk më mbështeten.

Për fitoren time  me këtë rast dëshirojë të falënderoj familjen dhe prindërit e mi,  ish kryetarin e bashkisë dhe këshilltarët e zgjedhur.

Duke folur për kryetarin që u “vetë pensionua” duke i hapur rrugën të tjerëve Violeta Berisha tha se: “Është e vështirë për çdo lider të largohet nga ky pozicion, veçanërisht ai që ka qenë pjesë udhëheqëse e këtij komuniteti për kaq shumë kohë, duke e lënë këtë qytet të fortë dhe të gatshëm për arritje të reja”.

Unë shpresoj që me stafin tim si kryetare bashkie dhe këshillin bashkiak të mund ta bëjmë qytetin tonë, bashkinë banorëve të Fairview, një bashki nga më të mirat për të jetuar në New Jersey.

Ajo tha se puna e saj në krye të bashkisë patjetër që do të reflektojë në mënyrat se si bashkia dhe këshilli bashkiak e ka mbikëqyrur këtë qytet dhe do ta mbikëqyrë në këtë mandat katër vjeçar.

Ndërkohë, që përcolli falënderime për këshilltarët Steve, dhe kolegëve të tij, të këshillit, Russell dhe John, për ndihmën gjatë gjithë kësaj fushate. dhe fitoren e tyre.

“Unë jam gati të punoj me ju të gjithë për të siguruar një të ardhme më të bukur për Fairview. Ne kemi një ekip të mrekullueshëm këtu dhe jam krenare që jam kryebashkiake e juaj, duke ju siguruar që ne do të kemi një rritje të madhe këtë vit.”

Në një intervistë për gazetën lokale Daily Voice , Violeta Berisha ka thënë :

 1. Çfarë ju bëri të vendosni të kandidoni?

Doja të kisha një zë të “lartë” dhe të isha pjesë e përmirësimit të qytetit tim.

 1. Cila ka qenë arritja juaj më e madhe?

Së bashku me kryetarin dhe këshillin aktual kam punuar për të mos siguruar rritje të taksave bashkiake për 3 nga 4 vitet e fundit dhe kam krijuar një suficit të lartë rekord komunal. Kam ndihmuar në sigurimin e granteve për përmirësimin e parqeve dhe gjithashtu një përmirësim krejt të ri të pamjes së rrugëve në rrugën kryesore të Fairview Anderson Avenue) – faza e fundit që fillon së shpejti me pak kosto për taksapaguesit. Kam punuar gjithashtu me zyrtarë të shkollës për të ndërtuar një shkollë të mesme të re moderne në përpjekje për të reduktuar madhësive të klasave.

 1. Cila ka qenë pjesa juaj e preferuar e fushatës?

Më pëlqen të bëj fushatë dhe të dëgjoj shqetësimet e banorëve. Unë punoj për t’iu përgjigjur me zgjidhje sa me te shpejte

 1. Si mund të ndihmojë zgjedhja e juaj?

Zgjedhja ime për kryetare bashkie është për të ndihmuar në nxjerrjen e mesazhit tonë që dhamë gjatë fushatës.