SHBA/Qindra shqiptarë në New York festuan së bashku 15 Vjetorin “Alba Life”

E mërkurë, 17 Prill, 2024
E mërkurë, 17 Prill, 2024

SHBA/Qindra shqiptarë në New York festuan së bashku 15 Vjetorin “Alba Life”

Motra dhe vëllezër të Diasporës Shqiptaro Amerikane si dhe vizitorë nga Mëmëdheu morën pjesë në mbrëmjen madhështore Gala për të festuar së bashku këtë ditë jubilare.
Në mjediset lluksoze të Hilton Garden, Nicotra’s Ballroom në Staten Island, muzgu i së shtunës nju jorkeze dukej sikur u mbush me yje të shndritshëm që s’kishte nevojë për ndriçimet marramendëse të këtij shteti që nuk fle kurrë. Nuk ishin artistë Hollivudi, as për të marrë pjesë në ndarjen e çmimeve Oscar, por ishin motra dhe vëllezër të Familjes së Madhe “Alba Life” me gjak shqiptari që donin të shprehnin mirënjohjen e bashkëpunimit midis shoqatash, personalitetesh të larta, njerëzve të thjeshtë, njerëzve në nevojë, miqve amerikanë të Kombit tonë, prindërve, nxënësve, mësuesëve dhe ish mësuesëve e shumë gjëra të tjera.
Në Hall ishte varur Banner me logon e Alba Life dhe Shkollave Shqipe ku pjesëmarrësit grupe-grupe bënin foton e radhës nga ekipi shumë professional dhe shumë të njohur në Amerikë Alba Pro me pronar Amir Suka. Intervistat e ndryshme drejtoheshin nga anëtarë të stafit si gazetari Valon Gërbeshi dhe gjimnazistja që premton shumë Kendra Duli.
Mirëserardhjen ua uronin dy mësuese të përkushtuara si Vlera Thaqi dhe Dr. Manjola Duli. Ardhja e 450 pjesëmarrësve ishte e nje spektri të vërtete shumëngjyrësh dhe me dashurinë e madhe të mirëjohjes.
Ajo që shndriste më shumë dhe dallohej midis yjeve ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life” si dhe ish nxënësit. Ata veshur me kostumet kombëtare parakalonin në hollin e skulpturave, pikturave, luleve marramendëse, llambadarëve plot kristale, tapeteve si qylyma pranvere, tavolinave të shtruara plot elegancë dhe të stolisura nga artistja dizajner Venera Hoxha Iseni, Venci Décor, dhe tërhiqnin vëmendjen e pjesëmarrësve dhe të huajve ku shkrap e shkrup me kamera në dorë filmonin dhe bënin fotografi. Disa gazetarë dhe kameramanë nga CTV Staten Island mahniteshin me bukurinë e tyre, veshjet që mbi kokë u rrinin plisat dhe qylafët e bardhë si kreshta malesh me dëborë të virgjër shqipërie. Çfare harmonie midis nxënësish dhe Rilindasve. Ata dukeshin sikur po takoheshin me vetë Rilindasit që kishin ardhur aty në tokën e bekuar t’i përuleshin Shqipërisë, Kombit të dashur. Kishte ardhur Fan Noli dhe Faik Konica, Naim Frashëri dhe Gjergj Fishta, t’i puthnin në ballin e ndritur të ABC-së SHQIPTARE.
Dhe ndrinte balli i larë me nderin e të qenit shqiptar, ndrinte Staten Island, ishulli i rrethuar nga uji i Oqeanit Atlantik, shndriste nga një copëz Shqipërie e cila do të rrojë sa të ketë njerëz mbi dhѐ!
Programi artistik
Mbrëmja u moderua nga dy të rinj shumë të mirënjohur në botën e politikës si Marko Kepi president i Rrënjëve Shqiptare, ish kandidat në Këshillin Bashkiak të Nju Jorkut dhe Kozeta Turishta në fushën e gazetarisë si gazetare e Top Channel Tiranë.
Ata prezantuan me plot kulturë, vitalitet, elekuencë programin dhe moderuan me konfidencë të plotë këtë festë jubilare. Të dy në fushat e tyre premtojnë shumë si profesionistë vizionarë.
Gazetarja Turishta iu uroi mirëseardhjen bashkatdhetarëve, miqve të shumtë që kishin mbushur Hiltonin Nicotra’s Ballroom plot e përplot rreth 450 vende, në 15 Vjetorin e Televizionit dhe të Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online themeluar nga intelektuali dhe atdhetari i shquar Qemal Zylo dhe familja e tij.
Iu uroi Joe Dio Guardit, Kongresist amerikan, President i Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, Federatës Panshqiptare “Vatra”, Mark Gjonaj “Nder i Kombit”, Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës Ambasador Blerim Reka, Konsulle e Përgjithshme e Shqipëisë, znj. Valentina Loka, Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Charles Fall, etj.
Ajo u tha le të gëzohemi së bashku dhe të kalojmë një natë magjike si motra dhe vëllezër shqiptarë, këtu ku na kanë hedhur fatet në emigracion dhe që na lidh të gjithëve së bashku Kombi dhe Gjuha Shqipe, “Ashti i Kombit.” Shkollave Shqipe “Alba Life Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online.
Të gjithë nxënësit hynë nën tingujt e muzikës: “Eja mblidhuni këtu këtu” me tekst nga Mihal Grameno ku prijnë dy Flamurtarët: Jozef Juncaj dhe Edona Gjidija.
Dy hymnet Kombëtare të Amerikës dhe të Shqipërisë u interpretuan nga Dëshira Ahmeti, artiste e shquar, që ka debutuar me koncerte në skena të ndryshme të botës dhe drejtuese e programit artistik për Alba Life si dhe Dea Kërliu për Himnin amerikan të shoqëruar nga kori i shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit. Dea Kërliu ka qenë nxënëse e Shkollave Shqipe, tashmë nxënëse në Man school një nga shkollat më të njohura në botë për art dhe muzikë. Pra nga bangat e Shkollës Shqipe “Alba Life” vazhdojnë të dalin talente dhe të ndrijnë në Amerikë.
Kori i nxënësve interpretoi Himnin e Shkollave Shqipe Alba Life “Gjuha Shqipe, Gjuha Jonë”, kompozuar nga Petrika Melo dhe tekst nga Kozeta Zylo.
Dr.Valbona Zylo Watkins, Zëvendës presidente e Shkollës Shqipe “Alba Life” përshëndeti në emër të Bordit si drejtuese e procesit mësimor. Dr. Zylo Watkins mban gradën Doctor si kritike në Letërsinë spanjisht nga Penn State University, Pennsylvania, dhe është profesore në Staten Island College dhe në Montclair Academy në New Jersey e cila ka dhënë një kontribut të vyer për mbarëvajtjen e mësimit të Gjuhë Shqipe në New York
Në ekran u shfaq një video e shkurtër nga vitet e punës së Televizionit dhe Shkollave Shqipe Alba Life ne New York dhe në Online gjatë këtyre 15 vjeteve.
Një përshëndetje ishte nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Glauk Konjufca i cili në pamundësi për të ardhur përshëndeti me një vidio mesazh. Është shumë kënaqësi për ne si Shkolla Shqipe që gjithmonë kemi ndjerë suportin e shtetit të Kosovës dhe të administratës duke na frymëzuar që të mos ndalemi kurrë me këto shkolla, i fundit nga këto personalitete ka qenë Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti.
Me duartrokitje të stuhishme ëshë mirëpritur Kongresisti Amerikan Shqiptari i madh Joseph DioGuardi dhe President i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane.
Në këtë Jubile përshëndeti znj. Valentina Loka, Konsulle e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në New York.
Me shumë emocion u dëgjua përshëndetja nga shkrimtari Viktor Martini i cili ka qenë ish i burgosur politik që në moshën 16 vjeç, legjendë e qëndresës në çdo sistem si diktatorial po aq dhe të korruptuar.
Përshëndeti gjithashtu Ansambleisti Charles Fall i cili përfaqëson Distriktin e 61-të të Asamblesë së Nju Jorkut dhe që mbulon Bregun Verior të Staten Island, ku ai ka banuar gjithë jetën e tij.
Vallen e Tiranës e interpretoi grupi i valleve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Staten Island
Grupi i valleve të Shkollës Shqipe në Brooklyn interpretuan “Vallen e Bariut”.
Vallja e Tropojes u intepretua nga grupi i valleve të Shkolles Shqipe në Bronx.
Surpriza nga ish nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” disa nëshkolle te mesme, disa nëkolegj
Me duartrokitje të zjarrta dhe plot emocion u mirëpritën ish nxënësit e Shkollave Shqipe Alba Life të ciët nuk i harrojnë kurrë bangat e Shkollës Shqipe këtu në New York dhe ja ku erdhën në natën magjike duke interpretuar vallen karakteristike dhe shumëtënjohur si vallen e Devollit. Ata ishin pergatitur nën drejtimin dhe të udhëhequr nga Oresti Salillari, Rafael Gjana, Andi Gjana, Ermal Hoxha, Daniel Hoxha dhe Arber Hoxha.
Programi i Shkollave Shqipe “Alba Life” u mbyll me vallen kosovare ku interpretuan të gjithë nxënësit pjesëmarrës në këtë festë.
Gazetarja Turishta tha se si gazetare, si emigrante e ardhur rishtaz, si bijë shqiptarësh, unë ndihem shumë krenare kur dëgjoj këta fëmijë, edhe pse të lindur dhe të rritur jashtë trojeve shqiptare ata janë frymëzim për brezat dhe ne duhet t’i inkurajojmë fort ata. Këta janë frymëzim kombëtar.
Përshëndetja nga z. Qemal Zylo themeluesi dhe President i TV dhe shkollave Shqipe Alba Life
Përshëndetje të dashur zonja dhe zotërinj dhe kënaqësi që po festojmë së bashku 15 Vjetorin e TV dhe Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Kur shikoj qindra shqiptarë qe jemi mbledhur sot së bashku gëzohem shumë sepse të gjitheve na bëhet zemra mal për arritjet dhe sukseset e secilit prej nesh.
Askush prej nesh të ikur nga trojet tona nuk e gjeti të shtruar udhën në dafina, por faleminderit Amerikës që na krijon mundë sitë dhe shumica e Diasporë s eshte integruar me dinjitet në kë të vend të bekuar.
Ju faleminderit të gjithë mësuesëve që me përkushtimin dhe sakrificat e tyre kanë 15 vjet që mbajne Shkollat Shqipe në New York të hapura për t’ju mësuar fëmijëve Gjuhën Shqipe. Faleminderit gjithë prindërve që na kanë besuar fëmijët e tyre dhe ne t’i kemi nxënës të mrekullueshëm në bangat e shkollave Shqipe.
Faleminderit gjithë Stafit të TV Alba Life, Amir Suka drejtor i programeve të TV Alba Life, gazetarin Valon Gërbeshi dhe kameramanin Bujar Sadikaj.
Ju faleminderit të gjithë shoqatave që kanë ardhur në mënyrë të organizuar si: Federata PanShqiptare “Vatra” me Kryetar z. Elmi Berisha e kryetar Dege të Vatrës në Queens
Dr. Skënder Murtezani që rezervoi më shumë se 2 tavolina.
TV “Alb” me pronar Bajram dhe Drenusha Dreshaj, Shoqata e Anës sëMalit me Kryetar Albert Sala, Liga Shqiptaro Amerikane me President Joe DioGuardi, Shoqata Motrat Qirjazi, me Presidente Avokaten Beti Beno, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë me president Adnan Memeti dhe kryetar Mhill Velaj.
Shoqatën Devolli me Kryetar Odise Salillari, Shoqata e Shkodrës “Rozafa” me kryetar Eddie Drishti, Shoqata Dibra me kryetar Dashi Myftari, Shoqata Kraja me kryetar Samih Kanaqi, Shoqata “Skënderbej Association” me president Gëzim Mustafa.
Ju faleminderit për vlerësimin e misionit tonë si shërbestar të Komunitetit dhe të stafit të Alba Life.
Po ashtu desha të falënderoj tëgjithë sponsoret që e vlerësuan punën tonë dhe që ju kemi transmetuar vecanërisht si televizion për të promovuar punën e tyre në vite dhe që po e bëjmë edhe sot këtu për reklamimin në njëbackdrop banner, FB në slide show që po cfaqet pa pushim në ekranet e TV të kesaj mbrëmje. Ne do të vazhdojmë t’i bëjmë publike në ekranin e TV “Alba Life”.
Sponsorët sipas kontributeve janë:
Grand Sahara Mediterran Grill SI, NY me pronar Liman Kodza/ Klinika Mjekesore e Dr. Bari Ceka ne Staten Island NY/ AlbaPro- wedding video-photographer NY, Amir Suka pronar/ Shoqaten “Ana e Malit” NY, me President Albert Salaj/ Paketen digitale TVALB NY, pronar Drenusha e Bajram Dreshaj/ Grupin Muzikor “Ceka” NY me pronar kengetarin Hajro Ceka/ Lukafondacionin ne CT me pronar Richard e Vjosa Lukaj/ Bajraktari Realty Mngmt Corp. me pronar Harry Bajraktary NY/ AA Culture Foundation NY, me president Cafo Boga/ Premier Kitchen & Moldings me pronar Mirsad Milla/ Venci Decor me pronare Venera Hoxha Iseni/ AlbaRex Pharmacy me pronar Erald Zylaj/ Legacy Pharmacy me pronar Ilios Guma/
Thing Mortgage UB Team me pronar Uran Blakaj/ AAWO “Motrat Qirjazi” me Presidente Beti Beno/ Albanian Roots Association me President Marko Kepi/ L&S Auto Body me pronar Lemo Goga e Safet Tahiri/ Skenderbej Association me president Gezim Mustafa/ Klinika e Dr. Skender Murtezani, Kryetar-Dege Vatres Queens/ Shoqata Shkodrane “Rozafa” me President Eddie Drishti/ Inxh. Bujar Zyka/ Pronto Pizza me pronar Dashi Myftari/ Korabi Readi Mix me pronar Ibrahim Kolari
Pllakat e mirënjohjes
Me pllakat e mirënjohjes u vlerësuan Presidenti i Ligës Shqiptaro Amerikan Joe Di Guardi dhe ish kongresisti Amerikan, të vetmin shqiptaro amerikan që kuçedra serbe sllobodan milloshevici zuri në gojë në gjyqin e Hagës. Ai është shqiptari që tronditi botën dhe Amerikën duke lobuar për Kosovën dhe krimet serbe ndaj saj.
Z. Elmi Berisha Kryetari i Federatës më të Vjetër shqiptare që ka bërë aq shumë për cështjen Kombëtare.
Dr. Bari Ceka nje shqiptar intelektual dhe humanist i madh që ka mbështetur shumë në misionin e TV, Shkollës Shqipe dhe çështjen kombëtare.
Liman Kodza pronar i Grand Sahara Restaurant dhe sponsor kryesor i këtij aktiviteti.
Shoqata Ana e Malit me kryetar Albert Sala, me të cilët si TV Alba Life kemi punuar me vite të tëra.
Dr. Skënder Murtezani, atdhetar i flaktë, humanist i madh dhe mbështetës i TV dhe Shkollave Shqipe
Zonja Drenusha dhe z. Bajram Dreshaj, pronarët e TVALB që bëjnë të mundur me paketën e tyre të trasmetojmë emisionet e TV Alba Life e të dëgjohet gjuha shqipe në çdo familje.
Vera Mjeku aktiviste dhe intelektuale e shquar mbështetëse e TV dhe Shkollave Shqipe
AAWO “MOTRAT QIRIAZI” me presidente avokaten Beti Beno, një organizatë shumë e mirënjohur dhe me kontribute të mëdhaja për Kombin.
Amir Suka drejtor i programit të TV “Alba Life” fitues i pesëcmimeve “Emmy”
Dëshira Ahmeti Artiste e shquar e Kombit dhe drejtore e programeve artistike të Alba Life
Hajro Ceka superstar I muzikës. Dr. Pharmacist Ilios Guma shume i suksesshëm dhe suportues për këtë mbëmje. Z. Bashkim Shehu Ish zëvenendës Ministër i Mbrojtjes me të cilin jemi bashkëthemelues të Shoqatës “Skënderbej” Inc., ndërkohë është dhe kryetar Nderi.
Mark Qehaja Kryetar Nderi i Shoqatës “Skënderbej” dhe bashkëthemelues të Shoqatës
Çertifikatat e Mirënjohjes
Me çertifikata mirënjohje u vlerësuan të gjitha mësueset për vitin akademik 2022-2023 si: Entela Muda, Elona Shkreta, Anxhela Alushaj, Dr. Manjola Duli, Gentiana Rustani, Fatlinda Gashi, Jonida Alla, Mehrije Istrefaj Shala, Kade Lajqi, Gresila Basha, Vlera Thaqi.
Ish mësueset që kanë dhënë kontribut të vyer në vitet e mëparshme dhe vazhojnë lidhjet me Alba Life si: Afërdita Delaj, Betulla Bollati, Lavdije Misku, Liza Pllumbi, Xhemaile Kajushi
Stafin e TV “Alba Life” si: Valon Gërbeshi, Bujar Sadikaj, Odise Salillari.
Këngetarët e mirënjohur si: Valbona Peraj, Agim Gërbeshi
Çmimi i mirënjohjes pas vdekjes
U nderuan me çmimin e mirënjohjes pas vdekjes tre korifej të Arsimit Kombëtar si:
Prof. Dr. Safete Juka pas vdekjes, Dr. Margarit Ilia Dilo Sheperi pas vdekjes, Prof. Lume Juka pas vdekjes, çmime që iu dorëzuan Lidës, Julias dhe Eduard Dilos, pinjollit të Familjes së Ilia Dilo Sheperit.
Z. Zylo ftoi të gjithë pjesëmarrësit, nxënësit, prindërit, mësuesit, nxënësin e parë të Shkollës Shqipe Orest Salillari për të ndarë tortën e 15-të Vjetorit.
Mirënjohje nga CTV, kongresistë, senatorë, ansambleistë, prokuror për Alba Life
Zëvendës Presidente e CTV në Staten Island znj. Diane Gattulla dhe drejtore e Broadcast Rosemarie Furno I dorëzuan z. Zylo cmimin e mirënjohjes.
Dr. Bari Ceka dorëzoi në emër të kongresistes amerikane Nicole Malliotakis dhe të këshilltarit të shtetit të Nju Jorkut David Carr. Aktivisti I njohur Naser Nika dorëzoi pllakën e mirënjohjes në emër të Prokurorit të Staten Island z.Michael E. McMahon i cili është një politikan dhe avokat amerikan. Ish Kongresisti McMahon është një figurë e njohur publike për shërbimin e tij ndaj Kombit Amerikan.
Zonja Vanesa Limani dorëzoi mirënjohjen nga senatorja e shtetit të Nju Jorkut Jessica Scarcella-Spanton.
Të gjithë pjesëmarrëit u argëtuan nga artisti i shquar Hajro Ceka dhe grupi muzikor Ceka, artistja e famshme Dëshira Ahmeti, Valbona Peraj një bukuri e skenës, Agim Gërbeshi artist shumë i kërkuar dhe i dashur për publikun si dhe nga i talentuari Bujar Sadiku DJ.
Ishte një natë festive, një natë e mbushur me art, muzikë, artistë të shquar dhe qershia mbi tortë ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Ishte një natë me yje ku qindra shqiptarë nga Diaspora Shqiptaro Amerikane festuan së bashku 15 Vjetorin e TV-it dhe Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në New York dhe në Online.
11 Mars, 2023
Staten Island, New York
Motra dhe vëllezër të Diasporës Shqiptaro Amerikane si dhe vizitorë nga Mëmëdheu morën pjesë në mbrëmjen madhështore Gala për të festuar së bashku këtë ditë jubilare.
Në mjediset lluksoze të Hilton Garden, Nicotra’s Ballroom në Staten Island, muzgu i së shtunës nju jorkeze dukej sikur u mbush me yje të shndritshëm që s’kishte nevojë për ndriçimet marramendëse të këtij shteti që nuk fle kurrë. Nuk ishin artistë Hollivudi, as për të marrë pjesë në ndarjen e çmimeve Oscar, por ishin motra dhe vëllezër të Familjes së Madhe “Alba Life” me gjak shqiptari që donin të shprehnin mirënjohjen e bashkëpunimit midis shoqatash, personalitetesh të larta, njerëzve të thjeshtë, njerëzve në nevojë, miqve amerikanë të Kombit tonë, prindërve, nxënësve, mësuesëve dhe ish mësuesëve e shumë gjëra të tjera.
Në Hall ishte varur Banner me logon e Alba Life dhe Shkollave Shqipe ku pjesëmarrësit grupe-grupe bënin foton e radhës nga ekipi shumë professional dhe shumë të njohur në Amerikë Alba Pro me pronar Amir Suka. Intervistat e ndryshme drejtoheshin nga anëtarë të stafit si gazetari Valon Gërbeshi dhe gjimnazistja që premton shumë Kendra Duli.
Mirëserardhjen ua uronin dy mësuese të përkushtuara si Vlera Thaqi dhe Dr. Manjola Duli. Ardhja e 450 pjesëmarrësve ishte e nje spektri të vërtete shumëngjyrësh dhe me dashurinë e madhe të mirëjohjes.
Ajo që shndriste më shumë dhe dallohej midis yjeve ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life” si dhe ish nxënësit. Ata veshur me kostumet kombëtare parakalonin në hollin e skulpturave, pikturave, luleve marramendëse, llambadarëve plot kristale, tapeteve si qylyma pranvere, tavolinave të shtruara plot elegancë dhe të stolisura nga artistja dizajner Venera Hoxha Iseni, Venci Décor, dhe tërhiqnin vëmendjen e pjesëmarrësve dhe të huajve ku shkrap e shkrup me kamera në dorë filmonin dhe bënin fotografi. Disa gazetarë dhe kameramanë nga CTV Staten Island mahniteshin me bukurinë e tyre, veshjet që mbi kokë u rrinin plisat dhe qylafët e bardhë si kreshta malesh me dëborë të virgjër shqipërie. Çfare harmonie midis nxënësish dhe Rilindasve. Ata dukeshin sikur po takoheshin me vetë Rilindasit që kishin ardhur aty në tokën e bekuar t’i përuleshin Shqipërisë, Kombit të dashur. Kishte ardhur Fan Noli dhe Faik Konica, Naim Frashëri dhe Gjergj Fishta, t’i puthnin në ballin e ndritur të ABC-së SHQIPTARE.
Dhe ndrinte balli i larë me nderin e të qenit shqiptar, ndrinte Staten Island, ishulli i rrethuar nga uji i Oqeanit Atlantik, shndriste nga një copëz Shqipërie e cila do të rrojë sa të ketë njerëz mbi dhѐ!
Programi artistik
Mbrëmja u moderua nga dy të rinj shumë të mirënjohur në botën e politikës si Marko Kepi president i Rrënjëve Shqiptare, ish kandidat në Këshillin Bashkiak të Nju Jorkut dhe Kozeta Turishta në fushën e gazetarisë si gazetare e Top Channel Tiranë.
Ata prezantuan me plot kulturë, vitalitet, elekuencë programin dhe moderuan me konfidencë të plotë këtë festë jubilare. Të dy në fushat e tyre premtojnë shumë si profesionistë vizionarë.
Gazetarja Turishta iu uroi mirëseardhjen bashkatdhetarëve, miqve të shumtë që kishin mbushur Hiltonin Nicotra’s Ballroom plot e përplot rreth 450 vende, në 15 Vjetorin e Televizionit dhe të Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online themeluar nga intelektuali dhe atdhetari i shquar Qemal Zylo dhe familja e tij.
Iu uroi Joe Dio Guardit, Kongresist amerikan, President i Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, Federatës Panshqiptare “Vatra”, Mark Gjonaj “Nder i Kombit”, Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës Ambasador Blerim Reka, Konsulle e Përgjithshme e Shqipëisë, znj. Valentina Loka, Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Charles Fall, etj.
Ajo u tha le të gëzohemi së bashku dhe të kalojmë një natë magjike si motra dhe vëllezër shqiptarë, këtu ku na kanë hedhur fatet në emigracion dhe që na lidh të gjithëve së bashku Kombi dhe Gjuha Shqipe, “Ashti i Kombit.” Shkollave Shqipe “Alba Life Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online.
Të gjithë nxënësit hynë nën tingujt e muzikës: “Eja mblidhuni këtu këtu” me tekst nga Mihal Grameno ku prijnë dy Flamurtarët: Jozef Juncaj dhe Edona Gjidija.
Dy hymnet Kombëtare të Amerikës dhe të Shqipërisë u interpretuan nga Dëshira Ahmeti, artiste e shquar, që ka debutuar me koncerte në skena të ndryshme të botës dhe drejtuese e programit artistik për Alba Life si dhe Dea Kërliu për Himnin amerikan të shoqëruar nga kori i shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit. Dea Kërliu ka qenë nxënëse e Shkollave Shqipe, tashmë nxënëse në Man school një nga shkollat më të njohura në botë për art dhe muzikë. Pra nga bangat e Shkollës Shqipe “Alba Life” vazhdojnë të dalin talente dhe të ndrijnë në Amerikë.
Kori i nxënësve interpretoi Himnin e Shkollave Shqipe Alba Life “Gjuha Shqipe, Gjuha Jonë”, kompozuar nga Petrika Melo dhe tekst nga Kozeta Zylo.
Dr.Valbona Zylo Watkins, Zëvendës presidente e Shkollës Shqipe “Alba Life” përshëndeti në emër të Bordit si drejtuese e procesit mësimor. Dr. Zylo Watkins mban gradën Doctor si kritike në Letërsinë spanjisht nga Penn State University, Pennsylvania, dhe është profesore në Staten Island College dhe në Montclair Academy në New Jersey e cila ka dhënë një kontribut të vyer për mbarëvajtjen e mësimit të Gjuhë Shqipe në New York
Në ekran u shfaq një video e shkurtër nga vitet e punës së Televizionit dhe Shkollave Shqipe Alba Life ne New York dhe në Online gjatë këtyre 15 vjeteve.
Një përshëndetje ishte nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Glauk Konjufca i cili në pamundësi për të ardhur përshëndeti me një vidio mesazh. Është shumë kënaqësi për ne si Shkolla Shqipe që gjithmonë kemi ndjerë suportin e shtetit të Kosovës dhe të administratës duke na frymëzuar që të mos ndalemi kurrë me këto shkolla, i fundit nga këto personalitete ka qenë Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti.
Me duartrokitje të stuhishme ëshë mirëpritur Kongresisti Amerikan Shqiptari i madh Joseph DioGuardi dhe President i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane.
Në këtë Jubile përshëndeti znj. Valentina Loka, Konsulle e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në New York.
Me shumë emocion u dëgjua përshëndetja nga shkrimtari Viktor Martini i cili ka qenë ish i burgosur politik që në moshën 16 vjeç, legjendë e qëndresës në çdo sistem si diktatorial po aq dhe të korruptuar.
Përshëndeti gjithashtu Ansambleisti Charles Fall i cili përfaqëson Distriktin e 61-të të Asamblesë së Nju Jorkut dhe që mbulon Bregun Verior të Staten Island, ku ai ka banuar gjithë jetën e tij.
Vallen e Tiranës e interpretoi grupi i valleve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Staten Island
Grupi i valleve të Shkollës Shqipe në Brooklyn interpretuan “Vallen e Bariut”.
Vallja e Tropojes u intepretua nga grupi i valleve të Shkolles Shqipe në Bronx.
Surpriza nga ish nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” disa nëshkolle te mesme, disa nëkolegj
Me duartrokitje të zjarrta dhe plot emocion u mirëpritën ish nxënësit e Shkollave Shqipe Alba Life të ciët nuk i harrojnë kurrë bangat e Shkollës Shqipe këtu në New York dhe ja ku erdhën në natën magjike duke interpretuar vallen karakteristike dhe shumëtënjohur si vallen e Devollit. Ata ishin pergatitur nën drejtimin dhe të udhëhequr nga Oresti Salillari, Rafael Gjana, Andi Gjana, Ermal Hoxha, Daniel Hoxha dhe Arber Hoxha.
Programi i Shkollave Shqipe “Alba Life” u mbyll me vallen kosovare ku interpretuan të gjithë nxënësit pjesëmarrës në këtë festë.
Gazetarja Turishta tha se si gazetare, si emigrante e ardhur rishtaz, si bijë shqiptarësh, unë ndihem shumë krenare kur dëgjoj këta fëmijë, edhe pse të lindur dhe të rritur jashtë trojeve shqiptare ata janë frymëzim për brezat dhe ne duhet t’i inkurajojmë fort ata. Këta janë frymëzim kombëtar.
Përshëndetja nga z. Qemal Zylo themeluesi dhe President i TV dhe shkollave Shqipe Alba Life
Përshëndetje të dashur zonja dhe zotërinj dhe kënaqësi që po festojmë së bashku 15 Vjetorin e TV dhe Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Kur shikoj qindra shqiptarë qe jemi mbledhur sot së bashku gëzohem shumë sepse të gjitheve na bëhet zemra mal për arritjet dhe sukseset e secilit prej nesh.
Askush prej nesh të ikur nga trojet tona nuk e gjeti të shtruar udhën në dafina, por faleminderit Amerikës që na krijon mundë sitë dhe shumica e Diasporë s eshte integruar me dinjitet në kë të vend të bekuar.
Ju faleminderit të gjithë mësuesëve që me përkushtimin dhe sakrificat e tyre kanë 15 vjet që mbajne Shkollat Shqipe në New York të hapura për t’ju mësuar fëmijëve Gjuhën Shqipe. Faleminderit gjithë prindërve që na kanë besuar fëmijët e tyre dhe ne t’i kemi nxënës të mrekullueshëm në bangat e shkollave Shqipe.
Faleminderit gjithë Stafit të TV Alba Life, Amir Suka drejtor i programeve të TV Alba Life, gazetarin Valon Gërbeshi dhe kameramanin Bujar Sadikaj.
Ju faleminderit të gjithë shoqatave që kanë ardhur në mënyrë të organizuar si: Federata PanShqiptare “Vatra” me Kryetar z. Elmi Berisha e kryetar Dege të Vatrës në Queens
Dr. Skënder Murtezani që rezervoi më shumë se 2 tavolina.
TV “Alb” me pronar Bajram dhe Drenusha Dreshaj, Shoqata e Anës sëMalit me Kryetar Albert Sala, Liga Shqiptaro Amerikane me President Joe DioGuardi, Shoqata Motrat Qirjazi, me Presidente Avokaten Beti Beno, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë me president Adnan Memeti dhe kryetar Mhill Velaj.
Shoqatën Devolli me Kryetar Odise Salillari, Shoqata e Shkodrës “Rozafa” me kryetar Eddie Drishti, Shoqata Dibra me kryetar Dashi Myftari, Shoqata Kraja me kryetar Samih Kanaqi, Shoqata “Skënderbej Association” me president Gëzim Mustafa.
Ju faleminderit për vlerësimin e misionit tonë si shërbestar të Komunitetit dhe të stafit të Alba Life.
Po ashtu desha të falënderoj tëgjithë sponsoret që e vlerësuan punën tonë dhe që ju kemi transmetuar vecanërisht si televizion për të promovuar punën e tyre në vite dhe që po e bëjmë edhe sot këtu për reklamimin në njëbackdrop banner, FB në slide show që po cfaqet pa pushim në ekranet e TV të kesaj mbrëmje. Ne do të vazhdojmë t’i bëjmë publike në ekranin e TV “Alba Life”.
Sponsorët sipas kontributeve janë:
Grand Sahara Mediterran Grill SI, NY me pronar Liman Kodza/ Klinika Mjekesore e Dr. Bari Ceka ne Staten Island NY/ AlbaPro- wedding video-photographer NY, Amir Suka pronar/ Shoqaten “Ana e Malit” NY, me President Albert Salaj/ Paketen digitale TVALB NY, pronar Drenusha e Bajram Dreshaj/ Grupin Muzikor “Ceka” NY me pronar kengetarin Hajro Ceka/ Lukafondacionin ne CT me pronar Richard e Vjosa Lukaj/ Bajraktari Realty Mngmt Corp. me pronar Harry Bajraktary NY/ AA Culture Foundation NY, me president Cafo Boga/ Premier Kitchen & Moldings me pronar Mirsad Milla/ Venci Decor me pronare Venera Hoxha Iseni/ AlbaRex Pharmacy me pronar Erald Zylaj/ Legacy Pharmacy me pronar Ilios Guma/
Thing Mortgage UB Team me pronar Uran Blakaj/ AAWO “Motrat Qirjazi” me Presidente Beti Beno/ Albanian Roots Association me President Marko Kepi/ L&S Auto Body me pronar Lemo Goga e Safet Tahiri/ Skenderbej Association me president Gezim Mustafa/ Klinika e Dr. Skender Murtezani, Kryetar-Dege Vatres Queens/ Shoqata Shkodrane “Rozafa” me President Eddie Drishti/ Inxh. Bujar Zyka/ Pronto Pizza me pronar Dashi Myftari/ Korabi Readi Mix me pronar Ibrahim Kolari
Pllakat e mirënjohjes
Me pllakat e mirënjohjes u vlerësuan Presidenti i Ligës Shqiptaro Amerikan Joe Di Guardi dhe ish kongresisti Amerikan, të vetmin shqiptaro amerikan që kuçedra serbe sllobodan milloshevici zuri në gojë në gjyqin e Hagës. Ai është shqiptari që tronditi botën dhe Amerikën duke lobuar për Kosovën dhe krimet serbe ndaj saj.
Z. Elmi Berisha Kryetari i Federatës më të Vjetër shqiptare që ka bërë aq shumë për cështjen Kombëtare.
Dr. Bari Ceka nje shqiptar intelektual dhe humanist i madh që ka mbështetur shumë në misionin e TV, Shkollës Shqipe dhe çështjen kombëtare.
Liman Kodza pronar i Grand Sahara Restaurant dhe sponsor kryesor i këtij aktiviteti.
Shoqata Ana e Malit me kryetar Albert Sala, me të cilët si TV Alba Life kemi punuar me vite të tëra.
Dr. Skënder Murtezani, atdhetar i flaktë, humanist i madh dhe mbështetës i TV dhe Shkollave Shqipe
Zonja Drenusha dhe z. Bajram Dreshaj, pronarët e TVALB që bëjnë të mundur me paketën e tyre të trasmetojmë emisionet e TV Alba Life e të dëgjohet gjuha shqipe në çdo familje.
Vera Mjeku aktiviste dhe intelektuale e shquar mbështetëse e TV dhe Shkollave Shqipe
AAWO “MOTRAT QIRIAZI” me presidente avokaten Beti Beno, një organizatë shumë e mirënjohur dhe me kontribute të mëdhaja për Kombin.
Amir Suka drejtor i programit të TV “Alba Life” fitues i pesëcmimeve “Emmy”
Dëshira Ahmeti Artiste e shquar e Kombit dhe drejtore e programeve artistike të Alba Life
Hajro Ceka superstar I muzikës. Dr. Pharmacist Ilios Guma shume i suksesshëm dhe suportues për këtë mbëmje. Z. Bashkim Shehu Ish zëvenendës Ministër i Mbrojtjes me të cilin jemi bashkëthemelues të Shoqatës “Skënderbej” Inc., ndërkohë është dhe kryetar Nderi.
Mark Qehaja Kryetar Nderi i Shoqatës “Skënderbej” dhe bashkëthemelues të Shoqatës
Çertifikatat e Mirënjohjes
Me çertifikata mirënjohje u vlerësuan të gjitha mësueset për vitin akademik 2022-2023 si: Entela Muda, Elona Shkreta, Anxhela Alushaj, Dr. Manjola Duli, Gentiana Rustani, Fatlinda Gashi, Jonida Alla, Mehrije Istrefaj Shala, Kade Lajqi, Gresila Basha, Vlera Thaqi.
Ish mësueset që kanë dhënë kontribut të vyer në vitet e mëparshme dhe vazhojnë lidhjet me Alba Life si: Afërdita Delaj, Betulla Bollati, Lavdije Misku, Liza Pllumbi, Xhemaile Kajushi
Stafin e TV “Alba Life” si: Valon Gërbeshi, Bujar Sadikaj, Odise Salillari.
Këngetarët e mirënjohur si: Valbona Peraj, Agim Gërbeshi
Çmimi i mirënjohjes pas vdekjes
U nderuan me çmimin e mirënjohjes pas vdekjes tre korifej të Arsimit Kombëtar si:
Prof. Dr. Safete Juka pas vdekjes, Dr. Margarit Ilia Dilo Sheperi pas vdekjes, Prof. Lume Juka pas vdekjes, çmime që iu dorëzuan Lidës, Julias dhe Eduard Dilos, pinjollit të Familjes së Ilia Dilo Sheperit.
Z. Zylo ftoi të gjithë pjesëmarrësit, nxënësit, prindërit, mësuesit, nxënësin e parë të Shkollës Shqipe Orest Salillari për të ndarë tortën e 15-të Vjetorit.
Mirënjohje nga CTV, kongresistë, senatorë, ansambleistë, prokuror për Alba Life
Zëvendës Presidente e CTV në Staten Island znj. Diane Gattulla dhe drejtore e Broadcast Rosemarie Furno I dorëzuan z. Zylo cmimin e mirënjohjes.
Dr. Bari Ceka dorëzoi në emër të kongresistes amerikane Nicole Malliotakis dhe të këshilltarit të shtetit të Nju Jorkut David Carr. Aktivisti I njohur Naser Nika dorëzoi pllakën e mirënjohjes në emër të Prokurorit të Staten Island z.Michael E. McMahon i cili është një politikan dhe avokat amerikan. Ish Kongresisti McMahon është një figurë e njohur publike për shërbimin e tij ndaj Kombit Amerikan.
Zonja Vanesa Limani dorëzoi mirënjohjen nga senatorja e shtetit të Nju Jorkut Jessica Scarcella-Spanton.
Të gjithë pjesëmarrëit u argëtuan nga artisti i shquar Hajro Ceka dhe grupi muzikor Ceka, artistja e famshme Dëshira Ahmeti, Valbona Peraj një bukuri e skenës, Agim Gërbeshi artist shumë i kërkuar dhe i dashur për publikun si dhe nga i talentuari Bujar Sadiku DJ.
Ishte një natë festive, një natë e mbushur me art, muzikë, artistë të shquar dhe qershia mbi tortë ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Ishte një natë me yje ku qindra shqiptarë nga Diaspora Shqiptaro Amerikane festuan së bashku 15 Vjetorin e TV-it dhe Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në New York dhe në Online.
11 Mars, 2023
Staten Island, New York
Motra dhe vëllezër të Diasporës Shqiptaro Amerikane si dhe vizitorë nga Mëmëdheu morën pjesë në mbrëmjen madhështore Gala për të festuar së bashku këtë ditë jubilare.
Në mjediset lluksoze të Hilton Garden, Nicotra’s Ballroom në Staten Island, muzgu i së shtunës nju jorkeze dukej sikur u mbush me yje të shndritshëm që s’kishte nevojë për ndriçimet marramendëse të këtij shteti që nuk fle kurrë. Nuk ishin artistë Hollivudi, as për të marrë pjesë në ndarjen e çmimeve Oscar, por ishin motra dhe vëllezër të Familjes së Madhe “Alba Life” me gjak shqiptari që donin të shprehnin mirënjohjen e bashkëpunimit midis shoqatash, personalitetesh të larta, njerëzve të thjeshtë, njerëzve në nevojë, miqve amerikanë të Kombit tonë, prindërve, nxënësve, mësuesëve dhe ish mësuesëve e shumë gjëra të tjera.
Në Hall ishte varur Banner me logon e Alba Life dhe Shkollave Shqipe ku pjesëmarrësit grupe-grupe bënin foton e radhës nga ekipi shumë professional dhe shumë të njohur në Amerikë Alba Pro me pronar Amir Suka. Intervistat e ndryshme drejtoheshin nga anëtarë të stafit si gazetari Valon Gërbeshi dhe gjimnazistja që premton shumë Kendra Duli.
Mirëserardhjen ua uronin dy mësuese të përkushtuara si Vlera Thaqi dhe Dr. Manjola Duli. Ardhja e 450 pjesëmarrësve ishte e nje spektri të vërtete shumëngjyrësh dhe me dashurinë e madhe të mirëjohjes.
Ajo që shndriste më shumë dhe dallohej midis yjeve ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life” si dhe ish nxënësit. Ata veshur me kostumet kombëtare parakalonin në hollin e skulpturave, pikturave, luleve marramendëse, llambadarëve plot kristale, tapeteve si qylyma pranvere, tavolinave të shtruara plot elegancë dhe të stolisura nga artistja dizajner Venera Hoxha Iseni, Venci Décor, dhe tërhiqnin vëmendjen e pjesëmarrësve dhe të huajve ku shkrap e shkrup me kamera në dorë filmonin dhe bënin fotografi. Disa gazetarë dhe kameramanë nga CTV Staten Island mahniteshin me bukurinë e tyre, veshjet që mbi kokë u rrinin plisat dhe qylafët e bardhë si kreshta malesh me dëborë të virgjër shqipërie. Çfare harmonie midis nxënësish dhe Rilindasve. Ata dukeshin sikur po takoheshin me vetë Rilindasit që kishin ardhur aty në tokën e bekuar t’i përuleshin Shqipërisë, Kombit të dashur. Kishte ardhur Fan Noli dhe Faik Konica, Naim Frashëri dhe Gjergj Fishta, t’i puthnin në ballin e ndritur të ABC-së SHQIPTARE.
Dhe ndrinte balli i larë me nderin e të qenit shqiptar, ndrinte Staten Island, ishulli i rrethuar nga uji i Oqeanit Atlantik, shndriste nga një copëz Shqipërie e cila do të rrojë sa të ketë njerëz mbi dhѐ!
Programi artistik
Mbrëmja u moderua nga dy të rinj shumë të mirënjohur në botën e politikës si Marko Kepi president i Rrënjëve Shqiptare, ish kandidat në Këshillin Bashkiak të Nju Jorkut dhe Kozeta Turishta në fushën e gazetarisë si gazetare e Top Channel Tiranë.
Ata prezantuan me plot kulturë, vitalitet, elekuencë programin dhe moderuan me konfidencë të plotë këtë festë jubilare. Të dy në fushat e tyre premtojnë shumë si profesionistë vizionarë.
Gazetarja Turishta iu uroi mirëseardhjen bashkatdhetarëve, miqve të shumtë që kishin mbushur Hiltonin Nicotra’s Ballroom plot e përplot rreth 450 vende, në 15 Vjetorin e Televizionit dhe të Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online themeluar nga intelektuali dhe atdhetari i shquar Qemal Zylo dhe familja e tij.
Iu uroi Joe Dio Guardit, Kongresist amerikan, President i Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, Federatës Panshqiptare “Vatra”, Mark Gjonaj “Nder i Kombit”, Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës Ambasador Blerim Reka, Konsulle e Përgjithshme e Shqipëisë, znj. Valentina Loka, Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Charles Fall, etj.
Ajo u tha le të gëzohemi së bashku dhe të kalojmë një natë magjike si motra dhe vëllezër shqiptarë, këtu ku na kanë hedhur fatet në emigracion dhe që na lidh të gjithëve së bashku Kombi dhe Gjuha Shqipe, “Ashti i Kombit.” Shkollave Shqipe “Alba Life Ambasador i Kombit në të gjtihë Nju Jorkun dhe në Online.
Të gjithë nxënësit hynë nën tingujt e muzikës: “Eja mblidhuni këtu këtu” me tekst nga Mihal Grameno ku prijnë dy Flamurtarët: Jozef Juncaj dhe Edona Gjidija.
Dy hymnet Kombëtare të Amerikës dhe të Shqipërisë u interpretuan nga Dëshira Ahmeti, artiste e shquar, që ka debutuar me koncerte në skena të ndryshme të botës dhe drejtuese e programit artistik për Alba Life si dhe Dea Kërliu për Himnin amerikan të shoqëruar nga kori i shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit. Dea Kërliu ka qenë nxënëse e Shkollave Shqipe, tashmë nxënëse në Man school një nga shkollat më të njohura në botë për art dhe muzikë. Pra nga bangat e Shkollës Shqipe “Alba Life” vazhdojnë të dalin talente dhe të ndrijnë në Amerikë.
Kori i nxënësve interpretoi Himnin e Shkollave Shqipe Alba Life “Gjuha Shqipe, Gjuha Jonë”, kompozuar nga Petrika Melo dhe tekst nga Kozeta Zylo.
Dr.Valbona Zylo Watkins, Zëvendës presidente e Shkollës Shqipe “Alba Life” përshëndeti në emër të Bordit si drejtuese e procesit mësimor. Dr. Zylo Watkins mban gradën Doctor si kritike në Letërsinë spanjisht nga Penn State University, Pennsylvania, dhe është profesore në Staten Island College dhe në Montclair Academy në New Jersey e cila ka dhënë një kontribut të vyer për mbarëvajtjen e mësimit të Gjuhë Shqipe në New York
Në ekran u shfaq një video e shkurtër nga vitet e punës së Televizionit dhe Shkollave Shqipe Alba Life ne New York dhe në Online gjatë këtyre 15 vjeteve.
Një përshëndetje ishte nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Glauk Konjufca i cili në pamundësi për të ardhur përshëndeti me një vidio mesazh. Është shumë kënaqësi për ne si Shkolla Shqipe që gjithmonë kemi ndjerë suportin e shtetit të Kosovës dhe të administratës duke na frymëzuar që të mos ndalemi kurrë me këto shkolla, i fundit nga këto personalitete ka qenë Kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti.
Me duartrokitje të stuhishme ëshë mirëpritur Kongresisti Amerikan Shqiptari i madh Joseph DioGuardi dhe President i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane.
Në këtë Jubile përshëndeti znj. Valentina Loka, Konsulle e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në New York.
Me shumë emocion u dëgjua përshëndetja nga shkrimtari Viktor Martini i cili ka qenë ish i burgosur politik që në moshën 16 vjeç, legjendë e qëndresës në çdo sistem si diktatorial po aq dhe të korruptuar.
Përshëndeti gjithashtu Ansambleisti Charles Fall i cili përfaqëson Distriktin e 61-të të Asamblesë së Nju Jorkut dhe që mbulon Bregun Verior të Staten Island, ku ai ka banuar gjithë jetën e tij.
Vallen e Tiranës e interpretoi grupi i valleve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Staten Island
Grupi i valleve të Shkollës Shqipe në Brooklyn interpretuan “Vallen e Bariut”.
Vallja e Tropojes u intepretua nga grupi i valleve të Shkolles Shqipe në Bronx.
Surpriza nga ish nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” disa nëshkolle te mesme, disa nëkolegj
Me duartrokitje të zjarrta dhe plot emocion u mirëpritën ish nxënësit e Shkollave Shqipe Alba Life të ciët nuk i harrojnë kurrë bangat e Shkollës Shqipe këtu në New York dhe ja ku erdhën në natën magjike duke interpretuar vallen karakteristike dhe shumëtënjohur si vallen e Devollit. Ata ishin pergatitur nën drejtimin dhe të udhëhequr nga Oresti Salillari, Rafael Gjana, Andi Gjana, Ermal Hoxha, Daniel Hoxha dhe Arber Hoxha.
Programi i Shkollave Shqipe “Alba Life” u mbyll me vallen kosovare ku interpretuan të gjithë nxënësit pjesëmarrës në këtë festë.
Gazetarja Turishta tha se si gazetare, si emigrante e ardhur rishtaz, si bijë shqiptarësh, unë ndihem shumë krenare kur dëgjoj këta fëmijë, edhe pse të lindur dhe të rritur jashtë trojeve shqiptare ata janë frymëzim për brezat dhe ne duhet t’i inkurajojmë fort ata. Këta janë frymëzim kombëtar.
Përshëndetja nga z. Qemal Zylo themeluesi dhe President i TV dhe shkollave Shqipe Alba Life
Përshëndetje të dashur zonja dhe zotërinj dhe kënaqësi që po festojmë së bashku 15 Vjetorin e TV dhe Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Kur shikoj qindra shqiptarë qe jemi mbledhur sot së bashku gëzohem shumë sepse të gjitheve na bëhet zemra mal për arritjet dhe sukseset e secilit prej nesh.
Askush prej nesh të ikur nga trojet tona nuk e gjeti të shtruar udhën në dafina, por faleminderit Amerikës që na krijon mundë sitë dhe shumica e Diasporë s eshte integruar me dinjitet në kë të vend të bekuar.
Ju faleminderit të gjithë mësuesëve që me përkushtimin dhe sakrificat e tyre kanë 15 vjet që mbajne Shkollat Shqipe në New York të hapura për t’ju mësuar fëmijëve Gjuhën Shqipe. Faleminderit gjithë prindërve që na kanë besuar fëmijët e tyre dhe ne t’i kemi nxënës të mrekullueshëm në bangat e shkollave Shqipe.
Faleminderit gjithë Stafit të TV Alba Life, Amir Suka drejtor i programeve të TV Alba Life, gazetarin Valon Gërbeshi dhe kameramanin Bujar Sadikaj.
Ju faleminderit të gjithë shoqatave që kanë ardhur në mënyrë të organizuar si: Federata PanShqiptare “Vatra” me Kryetar z. Elmi Berisha e kryetar Dege të Vatrës në Queens
Dr. Skënder Murtezani që rezervoi më shumë se 2 tavolina.
TV “Alb” me pronar Bajram dhe Drenusha Dreshaj, Shoqata e Anës sëMalit me Kryetar Albert Sala, Liga Shqiptaro Amerikane me President Joe DioGuardi, Shoqata Motrat Qirjazi, me Presidente Avokaten Beti Beno, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë me president Adnan Memeti dhe kryetar Mhill Velaj.
Shoqatën Devolli me Kryetar Odise Salillari, Shoqata e Shkodrës “Rozafa” me kryetar Eddie Drishti, Shoqata Dibra me kryetar Dashi Myftari, Shoqata Kraja me kryetar Samih Kanaqi, Shoqata “Skënderbej Association” me president Gëzim Mustafa.
Ju faleminderit për vlerësimin e misionit tonë si shërbestar të Komunitetit dhe të stafit të Alba Life.
Po ashtu desha të falënderoj tëgjithë sponsoret që e vlerësuan punën tonë dhe që ju kemi transmetuar vecanërisht si televizion për të promovuar punën e tyre në vite dhe që po e bëjmë edhe sot këtu për reklamimin në njëbackdrop banner, FB në slide show që po cfaqet pa pushim në ekranet e TV të kesaj mbrëmje. Ne do të vazhdojmë t’i bëjmë publike në ekranin e TV “Alba Life”.
Sponsorët sipas kontributeve janë:
Grand Sahara Mediterran Grill SI, NY me pronar Liman Kodza/ Klinika Mjekesore e Dr. Bari Ceka ne Staten Island NY/ AlbaPro- wedding video-photographer NY, Amir Suka pronar/ Shoqaten “Ana e Malit” NY, me President Albert Salaj/ Paketen digitale TVALB NY, pronar Drenusha e Bajram Dreshaj/ Grupin Muzikor “Ceka” NY me pronar kengetarin Hajro Ceka/ Lukafondacionin ne CT me pronar Richard e Vjosa Lukaj/ Bajraktari Realty Mngmt Corp. me pronar Harry Bajraktary NY/ AA Culture Foundation NY, me president Cafo Boga/ Premier Kitchen & Moldings me pronar Mirsad Milla/ Venci Decor me pronare Venera Hoxha Iseni/ AlbaRex Pharmacy me pronar Erald Zylaj/ Legacy Pharmacy me pronar Ilios Guma/
Thing Mortgage UB Team me pronar Uran Blakaj/ AAWO “Motrat Qirjazi” me Presidente Beti Beno/ Albanian Roots Association me President Marko Kepi/ L&S Auto Body me pronar Lemo Goga e Safet Tahiri/ Skenderbej Association me president Gezim Mustafa/ Klinika e Dr. Skender Murtezani, Kryetar-Dege Vatres Queens/ Shoqata Shkodrane “Rozafa” me President Eddie Drishti/ Inxh. Bujar Zyka/ Pronto Pizza me pronar Dashi Myftari/ Korabi Readi Mix me pronar Ibrahim Kolari
Pllakat e mirënjohjes
Me pllakat e mirënjohjes u vlerësuan Presidenti i Ligës Shqiptaro Amerikan Joe Di Guardi dhe ish kongresisti Amerikan, të vetmin shqiptaro amerikan që kuçedra serbe sllobodan milloshevici zuri në gojë në gjyqin e Hagës. Ai është shqiptari që tronditi botën dhe Amerikën duke lobuar për Kosovën dhe krimet serbe ndaj saj.
Z. Elmi Berisha Kryetari i Federatës më të Vjetër shqiptare që ka bërë aq shumë për cështjen Kombëtare.
Dr. Bari Ceka nje shqiptar intelektual dhe humanist i madh që ka mbështetur shumë në misionin e TV, Shkollës Shqipe dhe çështjen kombëtare.
Liman Kodza pronar i Grand Sahara Restaurant dhe sponsor kryesor i këtij aktiviteti.
Shoqata Ana e Malit me kryetar Albert Sala, me të cilët si TV Alba Life kemi punuar me vite të tëra.
Dr. Skënder Murtezani, atdhetar i flaktë, humanist i madh dhe mbështetës i TV dhe Shkollave Shqipe
Zonja Drenusha dhe z. Bajram Dreshaj, pronarët e TVALB që bëjnë të mundur me paketën e tyre të trasmetojmë emisionet e TV Alba Life e të dëgjohet gjuha shqipe në çdo familje.
Vera Mjeku aktiviste dhe intelektuale e shquar mbështetëse e TV dhe Shkollave Shqipe
AAWO “MOTRAT QIRIAZI” me presidente avokaten Beti Beno, një organizatë shumë e mirënjohur dhe me kontribute të mëdhaja për Kombin.
Amir Suka drejtor i programit të TV “Alba Life” fitues i pesëcmimeve “Emmy”
Dëshira Ahmeti Artiste e shquar e Kombit dhe drejtore e programeve artistike të Alba Life
Hajro Ceka superstar I muzikës. Dr. Pharmacist Ilios Guma shume i suksesshëm dhe suportues për këtë mbëmje. Z. Bashkim Shehu Ish zëvenendës Ministër i Mbrojtjes me të cilin jemi bashkëthemelues të Shoqatës “Skënderbej” Inc., ndërkohë është dhe kryetar Nderi.
Mark Qehaja Kryetar Nderi i Shoqatës “Skënderbej” dhe bashkëthemelues të Shoqatës
Çertifikatat e Mirënjohjes
Me çertifikata mirënjohje u vlerësuan të gjitha mësueset për vitin akademik 2022-2023 si: Entela Muda, Elona Shkreta, Anxhela Alushaj, Dr. Manjola Duli, Gentiana Rustani, Fatlinda Gashi, Jonida Alla, Mehrije Istrefaj Shala, Kade Lajqi, Gresila Basha, Vlera Thaqi.
Ish mësueset që kanë dhënë kontribut të vyer në vitet e mëparshme dhe vazhojnë lidhjet me Alba Life si: Afërdita Delaj, Betulla Bollati, Lavdije Misku, Liza Pllumbi, Xhemaile Kajushi
Stafin e TV “Alba Life” si: Valon Gërbeshi, Bujar Sadikaj, Odise Salillari.
Këngetarët e mirënjohur si: Valbona Peraj, Agim Gërbeshi
Çmimi i mirënjohjes pas vdekjes
U nderuan me çmimin e mirënjohjes pas vdekjes tre korifej të Arsimit Kombëtar si:
Prof. Dr. Safete Juka pas vdekjes, Dr. Margarit Ilia Dilo Sheperi pas vdekjes, Prof. Lume Juka pas vdekjes, çmime që iu dorëzuan Lidës, Julias dhe Eduard Dilos, pinjollit të Familjes së Ilia Dilo Sheperit.
Z. Zylo ftoi të gjithë pjesëmarrësit, nxënësit, prindërit, mësuesit, nxënësin e parë të Shkollës Shqipe Orest Salillari për të ndarë tortën e 15-të Vjetorit.
Mirënjohje nga CTV, kongresistë, senatorë, ansambleistë, prokuror për Alba Life
Zëvendës Presidente e CTV në Staten Island znj. Diane Gattulla dhe drejtore e Broadcast Rosemarie Furno I dorëzuan z. Zylo cmimin e mirënjohjes.
Dr. Bari Ceka dorëzoi në emër të kongresistes amerikane Nicole Malliotakis dhe të këshilltarit të shtetit të Nju Jorkut David Carr. Aktivisti I njohur Naser Nika dorëzoi pllakën e mirënjohjes në emër të Prokurorit të Staten Island z.Michael E. McMahon i cili është një politikan dhe avokat amerikan. Ish Kongresisti McMahon është një figurë e njohur publike për shërbimin e tij ndaj Kombit Amerikan.
Zonja Vanesa Limani dorëzoi mirënjohjen nga senatorja e shtetit të Nju Jorkut Jessica Scarcella-Spanton.
Të gjithë pjesëmarrëit u argëtuan nga artisti i shquar Hajro Ceka dhe grupi muzikor Ceka, artistja e famshme Dëshira Ahmeti, Valbona Peraj një bukuri e skenës, Agim Gërbeshi artist shumë i kërkuar dhe i dashur për publikun si dhe nga i talentuari Bujar Sadiku DJ.
Ishte një natë festive, një natë e mbushur me art, muzikë, artistë të shquar dhe qershia mbi tortë ishin nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life”.
Ishte një natë me yje ku qindra shqiptarë nga Diaspora Shqiptaro Amerikane festuan së bashku 15 Vjetorin e TV-it dhe Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në New York dhe në Online.
11 Mars, 2023
Staten Island, New York