Daily Mail: Dua Lipa këngëtarja që po i jep famë shqiptarëve në mbarë botën

E martë, 21 Mars, 2023
E martë, 21 Mars, 2023

Daily Mail: Dua Lipa këngëtarja që po i jep famë shqiptarëve në mbarë botën

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa është kthyer në kryefjalën e mediave në të gjithë botën, pasi mori nënshtetësinë shqiptare nga presidenti i Shqipërisë.

Madje edhe prestigjozja, DailyMail, i ka kushtuar një artikull, në të cilin thuhet se këngëtarja 27-vjeçare ka lindur në Londër në vitin 1995 nga prindër kosovaro-shqiptarë që ikën nga konflikti dhe paqëndrueshmëria politike në Ballkan. Ajo shpesh herë e ka përmendur me krenari origjinën e saj shqiptare në Instagram dhe në intervista për shtyp.

 

Dua mori nënshtetësinë përpara 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe Presidenti Bajram Begaj që tha se e konsideronte një nder tsepse këngëtarja i ka bërë shqiptarët të famshëm në mbarë botën.

“Do të jem edhe unë shqiptare me letra”, tha Dua para se të bënte betimin për shtetësinë në kryeqytet në bashkinë e Tiranës.

“Është një gëzim i madh i papërshkrueshëm me një pranim të tillë, dashuri dhe gjithçka”, shtoi ajo. Artistja më pas bëri një fotografi pasaporte, iu mor shenjat e gishtave dhe firmosi një formular aplikimi për kartë identiteti dhe pasaportë.

Më tej, në artikull thuhet se Dua do të përfundojë turneun e saj vjetor të koncerteve në sheshin kryesor Skënderbej të Tiranës për të përkujtuar Ditën e Pavarësisë.

Në vetëm 27 vjeç, këngëtarja me stil e ka vendosur veten si një nga yjet më të mëdhenj të popit britanik,  duke realizuar një ëndërr që filloi kur ajo ishte një nxënëse e shkollës fillore në Camden.

E lindur në Londër, Dua ndoqi një shkollë të vogël fillore shtetërore dhe shijoi për herë të parë performancën ndërsa merrte mësimet e së shtunës në shkollën e famshme botërore Sylvia Young Theatre.

Pasi kaloi disa vite në Prishtinë, puna e babait të saj si menaxher marketingu i ktheu ata në vendlindjen e tij në Kosovë, Dua vendosi me guxim të kthehej e vetme në Britaninë e Madhe në moshën 14 vjeçare në ndjekje të ëndrrave të saj për yll të popit.

Në vitin 2014, pasi arriti 4 nivele A në një kolegj vajzash në Camden, adoleshentja e talentuar kishte nënshkruar me Warner Bros. Records.

Tani, vetëm tetë vjet më vonë, ajo ka bërë një turne në botë me një album nr.1, ka marrë tre çmime Grammy dhe gjashtë çmime Brit.

Dua, e cila thotë se ndihet edhe kosovare edhe britanike, bashkëthemeloi Fondacionin Sunny Hill me babanë e saj Dukagjin Lipa, i cili tani drejton Agjencinë e Komunikimit të Republikës, me seli në Bukuresht.

Fondacioni ka dhënë 100,000 euro për bamirësi dhe ngjarje kulturore në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

Duke folur për Line Of Best Fit, ajo tha: “Ndihem shumë krenare që jam nga të dyja vendet dhe ndjehem sikur përfaqësoj të dy vendet.

‘Pra, nëse dikush thotë ‘oh, ku është Kosova?’ njerëzit thonë ‘është mes Italisë dhe Greqisë, por Rita Ora është nga atje, Dua Lipa nga atje”.

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa është kthyer në kryefjalën e mediave në të gjithë botën, pasi mori nënshtetësinë shqiptare nga presidenti i Shqipërisë.

Madje edhe prestigjozja, DailyMail, i ka kushtuar një artikull, në të cilin thuhet se këngëtarja 27-vjeçare ka lindur në Londër në vitin 1995 nga prindër kosovaro-shqiptarë që ikën nga konflikti dhe paqëndrueshmëria politike në Ballkan. Ajo shpesh herë e ka përmendur me krenari origjinën e saj shqiptare në Instagram dhe në intervista për shtyp.

 

Dua mori nënshtetësinë përpara 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe Presidenti Bajram Begaj që tha se e konsideronte një nder tsepse këngëtarja i ka bërë shqiptarët të famshëm në mbarë botën.

“Do të jem edhe unë shqiptare me letra”, tha Dua para se të bënte betimin për shtetësinë në kryeqytet në bashkinë e Tiranës.

“Është një gëzim i madh i papërshkrueshëm me një pranim të tillë, dashuri dhe gjithçka”, shtoi ajo. Artistja më pas bëri një fotografi pasaporte, iu mor shenjat e gishtave dhe firmosi një formular aplikimi për kartë identiteti dhe pasaportë.

Më tej, në artikull thuhet se Dua do të përfundojë turneun e saj vjetor të koncerteve në sheshin kryesor Skënderbej të Tiranës për të përkujtuar Ditën e Pavarësisë.

Në vetëm 27 vjeç, këngëtarja me stil e ka vendosur veten si një nga yjet më të mëdhenj të popit britanik,  duke realizuar një ëndërr që filloi kur ajo ishte një nxënëse e shkollës fillore në Camden.

E lindur në Londër, Dua ndoqi një shkollë të vogël fillore shtetërore dhe shijoi për herë të parë performancën ndërsa merrte mësimet e së shtunës në shkollën e famshme botërore Sylvia Young Theatre.

Pasi kaloi disa vite në Prishtinë, puna e babait të saj si menaxher marketingu i ktheu ata në vendlindjen e tij në Kosovë, Dua vendosi me guxim të kthehej e vetme në Britaninë e Madhe në moshën 14 vjeçare në ndjekje të ëndrrave të saj për yll të popit.

Në vitin 2014, pasi arriti 4 nivele A në një kolegj vajzash në Camden, adoleshentja e talentuar kishte nënshkruar me Warner Bros. Records.

Tani, vetëm tetë vjet më vonë, ajo ka bërë një turne në botë me një album nr.1, ka marrë tre çmime Grammy dhe gjashtë çmime Brit.

Dua, e cila thotë se ndihet edhe kosovare edhe britanike, bashkëthemeloi Fondacionin Sunny Hill me babanë e saj Dukagjin Lipa, i cili tani drejton Agjencinë e Komunikimit të Republikës, me seli në Bukuresht.

Fondacioni ka dhënë 100,000 euro për bamirësi dhe ngjarje kulturore në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

Duke folur për Line Of Best Fit, ajo tha: “Ndihem shumë krenare që jam nga të dyja vendet dhe ndjehem sikur përfaqësoj të dy vendet.

‘Pra, nëse dikush thotë ‘oh, ku është Kosova?’ njerëzit thonë ‘është mes Italisë dhe Greqisë, por Rita Ora është nga atje, Dua Lipa nga atje”.