Finlandë/ Shkrimtari shqiptar boton në gjuhën italiane romanin e tretë

E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021

Finlandë/ Shkrimtari shqiptar boton në gjuhën italiane romanin e tretë

Shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci ka botuar në italisht romanin e tij të tretë “Gli invisibili”, përkthyer nga Nicola Rainò.

Ai gjithashtu bën me dije të faqen e tij Facebook se këtë fundjavë merr pjesë në Panairin e Librit në Torino. “Në Panairin e Librit në Torino” do të flas për dy librat e mi”, shkruan Statovci.

Pajtim Statovci lindi Në Kosovë në vitin 1990. Në moshën dy vjeçare emigroi me familjen e tij në Finlandë për t’i shpëtuar luftës. Kështu ai mësoi të jetojë në ekuilibër midis kombësive, gjuhëve, kulturave dhe gjinive të ndryshme.

Në vitin 2017 ka përfunduar Masterin e Arteve në Universitetin e Helsinkit për Letërsi të Krahasuar dhe vijoi më tej studimet në Universitetin Aalto për Skenografi. Krijimtaria e tij nisi në vitin 2014 me romanin “L’ultimo parallelo dell’anima”. Për romanin e dytë “Le transizioni” ka marrë në vitin 2018 çmimin “Shkrimtari i Vitit” në Helsinki.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci ka botuar në italisht romanin e tij të tretë “Gli invisibili”, përkthyer nga Nicola Rainò.

Ai gjithashtu bën me dije të faqen e tij Facebook se këtë fundjavë merr pjesë në Panairin e Librit në Torino. “Në Panairin e Librit në Torino” do të flas për dy librat e mi”, shkruan Statovci.

Pajtim Statovci lindi Në Kosovë në vitin 1990. Në moshën dy vjeçare emigroi me familjen e tij në Finlandë për t’i shpëtuar luftës. Kështu ai mësoi të jetojë në ekuilibër midis kombësive, gjuhëve, kulturave dhe gjinive të ndryshme.

Në vitin 2017 ka përfunduar Masterin e Arteve në Universitetin e Helsinkit për Letërsi të Krahasuar dhe vijoi më tej studimet në Universitetin Aalto për Skenografi. Krijimtaria e tij nisi në vitin 2014 me romanin “L’ultimo parallelo dell’anima”. Për romanin e dytë “Le transizioni” ka marrë në vitin 2018 çmimin “Shkrimtari i Vitit” në Helsinki.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.