Muzikë

E premte, 4 Dhjetor, 2020
E premte, 4 Dhjetor, 2020

Muzikë

Ramadan Sokoli, gjurmuesi i muzikologjisë arbëreshe

Një shekull më parë në qershor të vitit 1920...

Shtyhet për në 2021 Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës i parashikuar të mbahej...

Kanada / Artistja shqiptare: Racizmi është një çështje që na prek të gjithëve

Tema e racizmit ka përfshirë shumë njerëz të njohur...

Dedikimi prekës i Ermal Metës për 26 vjetorin e tij: Emigrimi nuk është i lehtë

Këngëtari i njohur Ermal Meta në ditën e lindjes...

Profil / Dhurata Lazo, një histori suksesi shqiptar në skenat e Europës

Talenti i padiskutueshëm i pianistes tashmë të njohur, Dhurata...

Çesk Zadeja, mjeshtri shqiptar që fshehu elementët jugor brenda tingullit

Kompozitori i njohur shqiptar nga Shkodra Çesk Zadeja lindi...

Festivali i muzikës në online / Shkëlqen djali i Inva Mulës

Ai ka lindur dhe është rritur në Paris. Prej...

Greqi / Kori “Armonia” një koncert falenderimi për stafin e spitalit në Selanik

Kori "Armonia" e Selanikut është i veçantë për faktin...

Kristi Kono dhe historia e operetës së parë shqiptare “Agimi”

8 qershori i vitit 1937 do të shënonte realizimin...

Turqi / Këngëtari shqiptar një yll në ngjitje në muzikë

Albin Hasani është një nga artistët e rinj premtues...

Ramadan Sokoli, gjurmuesi i muzikologjisë arbëreshe

Një shekull më parë në qershor të vitit 1920...

Shtyhet për në 2021 Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës i parashikuar të mbahej...

Kanada / Artistja shqiptare: Racizmi është një çështje që na prek të gjithëve

Tema e racizmit ka përfshirë shumë njerëz të njohur...

Dedikimi prekës i Ermal Metës për 26 vjetorin e tij: Emigrimi nuk është i lehtë

Këngëtari i njohur Ermal Meta në ditën e lindjes...

Profil / Dhurata Lazo, një histori suksesi shqiptar në skenat e Europës

Talenti i padiskutueshëm i pianistes tashmë të njohur, Dhurata...

Çesk Zadeja, mjeshtri shqiptar që fshehu elementët jugor brenda tingullit

Kompozitori i njohur shqiptar nga Shkodra Çesk Zadeja lindi...

Festivali i muzikës në online / Shkëlqen djali i Inva Mulës

Ai ka lindur dhe është rritur në Paris. Prej...

Greqi / Kori “Armonia” një koncert falenderimi për stafin e spitalit në Selanik

Kori "Armonia" e Selanikut është i veçantë për faktin...

Kristi Kono dhe historia e operetës së parë shqiptare “Agimi”

8 qershori i vitit 1937 do të shënonte realizimin...

Turqi / Këngëtari shqiptar një yll në ngjitje në muzikë

Albin Hasani është një nga artistët e rinj premtues...

Të fundit

Raporti i KQZ: Shqiptarët jashtë vendit do të votojnë me postë

Në zgjedhjet e 25 prillit shqiptarët që jetojnë jashtë vendit me të drejtë vote do të votojnë përmes postës, thuhet në një raport të...

Greqi/ Konsullata në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit që kanë aplikuar...

Tekstet mësimore për Diasporën, komisioni diskuton paketën e dokumenteve

Paketa e dokumenteve dhe proçedurat e zhvillimit të konkursit të teksteve mësimore për Diasporën ka qenë pjesë e diskutimit të Komisionit të përbashkët të...

Vetëdeklarimi i adresës për shtetasit shqiptarë jashtë vendit, ja proçedura

Shërbimi për vetëdeklarimin e adresës për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit është gati dhe shumë shqiptarë do të mund të përfitojnë nga shërbimet...

Nga Italia në vendlindje: Një ekspozitë për artëdashësit shqiptarë

Piktori dhe karikaturisti shqiptar Agim Sulaj jeton në Itali dhe numëron dhjetëra çmime ndërkombëtare. Në vijim të traditës së krijuar katër vitet e fundit...