Gazetarja Eva Dori vlerësohet me çmimin “Gruaja e Fuqishme 2022”, në Nju Xhersi

E shtunë, 13 Prill, 2024
E shtunë, 13 Prill, 2024

Gazetarja Eva Dori vlerësohet me çmimin “Gruaja e Fuqishme 2022”, në Nju Xhersi

Pasioni për punën, profesionin, të bukurën, do ta shoqërojë gjithë jetën njeriun që është i dashuruar pas veprave të mira, dijes dhe kulturës. Në çdo skaj të botës që mund të gjendet, mes vështirësive apo të mirave, dashuria për punën dhe profesionin nuk do ta tradhtojë asnjëherë, pasi është gdhendur rrënjësisht në zemër, për të krijuar vepra të bukura në të mirë të vetes dhe të komunitetit që e rrethon. Njeriu kur arrin të kuptojë se çfarë dëshiron të realizojë apo krijojë, e ka arritur plotësisht lirinë dhe pavarësinë e tij! Kur veprat e mira vlerësohen, mbështeten dhe shpërblehen, kënaqësia është e dyfishtë, dhe të jep kurajë për të punuar akoma edhe më shumë, duke nxjerrë më të mirën në shërbim të vetes dhe atyre që e rrethojnë.
Gazetarja Eva Dori është vlerësuar me çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, Richard Rigoglioso, si “Gruaja e fuqishme 2022”, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”.
Eva Dori është një gazetare e apasionuar, e cila jep shumë për komunitetin shqiptar në Filadelfia, me projektet e saj për promivimin e gjuhës, valleve, folklorit shqiptar. Eva Dori, përpos emisonit Albanian Dream, pasqyron të gjitha aktivitetet e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, shoqatë e cila është në promovim të vlerave kutlurore shqiptare, duke mbajtur ndezur pishtarin e gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit shqiptar.
-Shoqata “Bijtë e Shqipes”, me kryetar z.Bujar Gjoka, ka demonstruar se është gjithmonë në shërbim të promovimit të vlerave kulturore shqiptare, ruajtjes së gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit tonë shqiptar. Gjithashtu nuk harron të vlerësojë dhe nxjerrë në pah punën dhe vlerat e personazheve që na nderojnë dhe na bëjnë të ndihemi krenarë si komb. Kjo shoqatë vlerësoi me mirënjohje aktoren Margarita Xhepa, çmim të cilin ia keni dorëzuar ju. Çfarë do të thotë ky çmim, dhe çfarë emocioni përjetuat kur e dorëzuat këtë çmim në duart e aktores së talentuar?
Margarita Xhepa mori çertifikatë mirënjohje për gjithçka që ka dhënë dhe po jep si një aktore e shkëlqyer e kombit tonë, si një qytetare e intelektuale e palodhur në shpalosjen e vlerave dhe bukurisë shprehëse të gjuhës shqipe. Falenderoj z. Bujar Gjoka, kryetarin e kësaj shoqate që më dha mundësinë mua t’i jap këtë çmim! Kam patur fatin që, pothuajse, në të gjitha aktivitetet tona që kemi zhvilluar, znj. Margarita nuk na harron asnjëherë, na mbështet duke na dhënë mesazhe që janë shumë domethënëse për ne emigrantët.
-Të krijosh, të punosh dhe të japësh nga vetja më të mirën e mundshme në të mirë të komunitetit, është kënaqësi, por kur e mira shpërblehet dhe njihet, kënaqësia vjen e dyfishtë, dhe të shtyn të bësh akoma gjëra më të bukura. Ju, Eva, jeni vlerësuar me një çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, për kontribut ndaj komunitetit shqiptar. E prisnit?
Për të gjithë ne emigrantët, është një moment shumë i bukur kur të vjen një ftesë për të patur të tilla mundësi, të ndalësh për pak kohë ritmin, që të kërkon jeta këtu. Në këtë ndalim, të jepet mundësia të kthehesh te rrënjët e tua; të flasësh, këndosh e të kërcesh shqip, e rrethuar me dashuri miqsh të mirë. Profesioni i gazetarisë, gjithmonë më shtyn të jem aty ku mblidhen e festojnë shqiptarët; të jem me ta, të dëgjoj sukseset e tyre e, natyrisht, duke i pasqyruar sa më shumë efektin e promovimit. Ne duhet të bëhemi një dritë shprese për të gjithë emigrantët e rinj, që edhe ata si ne do ia dalin! E prita me shumë kënaqësi ftesën nga kryetari i Shoqatës Aleanca Shqiptare z. Alban Gaba, i cili tashmë e ka kthyer në një traditë të bukur festimin e të gjithave festave që kanë të bëjnë me promovimin e vlerave të komunitetit shqiptar në Neë Jersey!
-Ju jeni vlerësuar me një tjetër çmim, “Gruaja e Fuqishme 2022”. Çmimi ju është dorëzuar nga vetë kryebashkiaku i Nju Xhersit, z Richard Rigoglioso. Çfarë do të thotë për ju ky çmim?
Nën kujdesin e poetes së talentuar, znj. Arjana Fetahu Gaba dhe znj. Bardha Cela Bushka, Shoqata “Aleanca Shqiptare” vendosi të organizojë në vitin që lamë pas, Mother’s Day – Empowering Woman’s Awards 2022! Unë, gjithmonë, kur shkoj në të tilla organizime xhiroj dhe fotografoj pa fund. Përpiqem të marr emocionet e të gjithëve atyre që vlerësohen në të tilla evente. Emocionohem dhe përlotem njësoj me ta. Çmimi për Gruan e Fuqishme 2022, i ardhur në formën e një çertifikate falenderimi, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”, do të thotë shumë për mua, sepse, unë përfaqësoja jo vetëm Evën, por gratë e Philadelphias! Ky çmim vjen pas një tjetër emocioni të bukur që mora në mbrëmjen e ndërrimit të viteve në Shqipëri, duke u nominuar dhe fituar çmimin e parë, si Gruaja e Vitit për karriere!
-Sa i lidhur është vetëzhvillimi i gruas me rritjen e shoqërisë? Cila është pika konverguese që bashkon zhvillimin e femrës me zhvillimin e shoqërisë në tërësi?
Gruaja luan një rol të rëndësishëm në edukimin e brezave dhe shoqërisë. Patjetër që një grua e arsimuar do të përgatisë fëmijë me një zhvillim më të gjerë kulturor, dijesh dhe të edukuar. Kjo do të ndihmojë të kemi një shoqëri sa më larg veseve të këqija, drejt një shoqërie më të emancipuar dhe të zhvilluar. Ne kemi shumë gra në emigracion që, përveç mëmësisë, janë gra të pavarura, të shkolluara, pra nuk janë vetëm amvisa. Ato gra që kanë shumë vite në emigracion, të cilat e kanë gjetur veten, duhet të japin ndihmën për integrimin e grave që sapo kanë ardhur në një vend kaq të madh si Amerika. Unë njoh gra shumë të mira, që nuk do të përtonin të jepnin ndihmën e tyre, në funksion të një komuniteti shqiptar sa më të bashkuar dhe të zhvilluar.
-Emisioni Albanian Dream është një emision shumë popullor për komunitetin shqiptar në Filadelfia, por jo vetëm. Si arritët të formësonit një program të tillë dhe të qëndrojë kaq i suksesshëm te publiku?
Në Philadelphia kemi shumë biznesmenë, të cilët kanë bërë emër jo vetëm që tashmë janë të suksesshëm, por edhe ndihmojnë shumë komunitetin shqiptar, siç është z. Enver Parllaku, një atdhetar me zemër të madhe. Ishte pikërisht z.Parllaku që më nxiti ta nisja këtë emisionin dhe e falenderoj, sepse më dha shtysën për të filluar një emision që përditë e më shumë më jep mundësinë të njihem me shumë njerëz të sukseshëm e që na përfaqësojnë kudo me dinjitet.
-Ju shikojme të pasqyroni çdo aktivitet që zhvillon shkolla shqipe “Gjuha Jonë”. Si ishte ky vit në syrin tuaj si gazetare?
Unë solla emocionet më të bukura gjatë vitit shkollor 2021-2022! Shumica e nxënësve janë të lindur këtu dhe për ta ishte bukur të mësonin edhe ta shkruanin gjuhën e bukur shqipe. Atë gjuhë ku prindërit dhe gjyshërit e tyre flasin në shtëpi! Dua te falenderoj drejtoreshën e shkollës, “Gjuha Jonë”, Znj Rajmonda Bardhi , mësueset Mimoza Sotiri, Irini Zeneli, Afërdita Muzhaqi, që e bënë aq të lehtë për fëmijët mësimin e gjuhës shqipe! Por një falenderim i veçantë shkon për nënkryetaren e shoqatës, “Bijtë e Shqipes”, njëkohësisht mësuese në këtë shkollë, znj. Rudina Bani!
-Ju keni zhvilluar aktivitete të shumta, ku pjesë e veprimtarisë suaj në shërbim të komunitetit shqiptar në Filadelfia janë bërë edhe personazhe të ndryshëm, të cilët kanë dhënë kontribut në pasqyrimin dhe përçimin e vlerave kulturore ndër breza, por edhe personazhe të cilët janë shumë të suksesshëm dhe na bëjnë të ndihemi krenarë, se ne dimë të ndriçojmë edhe në një vend të huaj. Cilët janë ato personazhe që ju kanë dhënë emocion, gjatë vitit që lamë pas?
Personazhet që mora më shumë emocion ishin Alban Gaba, President i Shoqatës “Aleanca Shqiptare”, në Nju Xhersi. Ai ka një kontribut të vyer në drejtim të përcjelljes së vlerave patriotike shqiptare, i cili u shpall “Qytetar Nderi” i Garfield. Ai ka ndërtuar shtatoren e Nënë Terezës, në sheshin e Garfield. Tri vëllezërit kosovarë Osmanollaj, si Leo, Shkëlqim dhe Përparimi, të cilët ndihmuan familjen Decaj. Gjithashtu, kënaqësi të veçantë dhe emocione kam marrë nga bamirësi Panajot Agalliu, biznesmenin Roland Ismailanji, një atdhetar me zemër të madhe dhe i suksesshëm në punën e tij. Dua të falenderoj z.Haki Collaku, që më dha mundësinë të xhiroj Odën Dibrane, një ndër odat më të bukura në Philadelphia. Gjithashtu, kryebashkiakun e Qarkut Kukës, Abdullah Domi, i cili na nderoi me pjesëmarrjen e tij në 20 vjetorin e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia, duke ngritur edhe Flamurin e Pavarësisë, një emocion i papërshkrueshëm. Nuk do të lë pa përmendur dy shqiptarë të suksesshëm, si Feliks Haxhija, detektivi më i kërkuar dhe i njohur në Amerikë, dhe stilisten Gerta Cami, e cila punon fustane për princesha të vogla. Në Filadelfia dhe Nju Xhersi u organizua sfilata me fustanet e punuara aq bukur nga Gerta, një vajzë e talentuar, e cila është kërkuar në disa shtete të botës. Emocionet janë të pafundme! Gjej rastin të falenderoj stafin e emisionit Albanian Dream, veçanërisht Igli Tefa, i cili punon me aq mjeshtëri emisionet e këtij programi. Ju uroj një vit të mbarë dhe të bekuar, të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen!
Intervistoi: Eneida Jaçaj Lamçe
Pasioni për punën, profesionin, të bukurën, do ta shoqërojë gjithë jetën njeriun që është i dashuruar pas veprave të mira, dijes dhe kulturës. Në çdo skaj të botës që mund të gjendet, mes vështirësive apo të mirave, dashuria për punën dhe profesionin nuk do ta tradhtojë asnjëherë, pasi është gdhendur rrënjësisht në zemër, për të krijuar vepra të bukura në të mirë të vetes dhe të komunitetit që e rrethon. Njeriu kur arrin të kuptojë se çfarë dëshiron të realizojë apo krijojë, e ka arritur plotësisht lirinë dhe pavarësinë e tij! Kur veprat e mira vlerësohen, mbështeten dhe shpërblehen, kënaqësia është e dyfishtë, dhe të jep kurajë për të punuar akoma edhe më shumë, duke nxjerrë më të mirën në shërbim të vetes dhe atyre që e rrethojnë.
Gazetarja Eva Dori është vlerësuar me çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, Richard Rigoglioso, si “Gruaja e fuqishme 2022”, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”.
Eva Dori është një gazetare e apasionuar, e cila jep shumë për komunitetin shqiptar në Filadelfia, me projektet e saj për promivimin e gjuhës, valleve, folklorit shqiptar. Eva Dori, përpos emisonit Albanian Dream, pasqyron të gjitha aktivitetet e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, shoqatë e cila është në promovim të vlerave kutlurore shqiptare, duke mbajtur ndezur pishtarin e gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit shqiptar.
-Shoqata “Bijtë e Shqipes”, me kryetar z.Bujar Gjoka, ka demonstruar se është gjithmonë në shërbim të promovimit të vlerave kulturore shqiptare, ruajtjes së gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit tonë shqiptar. Gjithashtu nuk harron të vlerësojë dhe nxjerrë në pah punën dhe vlerat e personazheve që na nderojnë dhe na bëjnë të ndihemi krenarë si komb. Kjo shoqatë vlerësoi me mirënjohje aktoren Margarita Xhepa, çmim të cilin ia keni dorëzuar ju. Çfarë do të thotë ky çmim, dhe çfarë emocioni përjetuat kur e dorëzuat këtë çmim në duart e aktores së talentuar?
Margarita Xhepa mori çertifikatë mirënjohje për gjithçka që ka dhënë dhe po jep si një aktore e shkëlqyer e kombit tonë, si një qytetare e intelektuale e palodhur në shpalosjen e vlerave dhe bukurisë shprehëse të gjuhës shqipe. Falenderoj z. Bujar Gjoka, kryetarin e kësaj shoqate që më dha mundësinë mua t’i jap këtë çmim! Kam patur fatin që, pothuajse, në të gjitha aktivitetet tona që kemi zhvilluar, znj. Margarita nuk na harron asnjëherë, na mbështet duke na dhënë mesazhe që janë shumë domethënëse për ne emigrantët.
-Të krijosh, të punosh dhe të japësh nga vetja më të mirën e mundshme në të mirë të komunitetit, është kënaqësi, por kur e mira shpërblehet dhe njihet, kënaqësia vjen e dyfishtë, dhe të shtyn të bësh akoma gjëra më të bukura. Ju, Eva, jeni vlerësuar me një çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, për kontribut ndaj komunitetit shqiptar. E prisnit?
Për të gjithë ne emigrantët, është një moment shumë i bukur kur të vjen një ftesë për të patur të tilla mundësi, të ndalësh për pak kohë ritmin, që të kërkon jeta këtu. Në këtë ndalim, të jepet mundësia të kthehesh te rrënjët e tua; të flasësh, këndosh e të kërcesh shqip, e rrethuar me dashuri miqsh të mirë. Profesioni i gazetarisë, gjithmonë më shtyn të jem aty ku mblidhen e festojnë shqiptarët; të jem me ta, të dëgjoj sukseset e tyre e, natyrisht, duke i pasqyruar sa më shumë efektin e promovimit. Ne duhet të bëhemi një dritë shprese për të gjithë emigrantët e rinj, që edhe ata si ne do ia dalin! E prita me shumë kënaqësi ftesën nga kryetari i Shoqatës Aleanca Shqiptare z. Alban Gaba, i cili tashmë e ka kthyer në një traditë të bukur festimin e të gjithave festave që kanë të bëjnë me promovimin e vlerave të komunitetit shqiptar në Neë Jersey!
-Ju jeni vlerësuar me një tjetër çmim, “Gruaja e Fuqishme 2022”. Çmimi ju është dorëzuar nga vetë kryebashkiaku i Nju Xhersit, z Richard Rigoglioso. Çfarë do të thotë për ju ky çmim?
Nën kujdesin e poetes së talentuar, znj. Arjana Fetahu Gaba dhe znj. Bardha Cela Bushka, Shoqata “Aleanca Shqiptare” vendosi të organizojë në vitin që lamë pas, Mother’s Day – Empowering Woman’s Awards 2022! Unë, gjithmonë, kur shkoj në të tilla organizime xhiroj dhe fotografoj pa fund. Përpiqem të marr emocionet e të gjithëve atyre që vlerësohen në të tilla evente. Emocionohem dhe përlotem njësoj me ta. Çmimi për Gruan e Fuqishme 2022, i ardhur në formën e një çertifikate falenderimi, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”, do të thotë shumë për mua, sepse, unë përfaqësoja jo vetëm Evën, por gratë e Philadelphias! Ky çmim vjen pas një tjetër emocioni të bukur që mora në mbrëmjen e ndërrimit të viteve në Shqipëri, duke u nominuar dhe fituar çmimin e parë, si Gruaja e Vitit për karriere!
-Sa i lidhur është vetëzhvillimi i gruas me rritjen e shoqërisë? Cila është pika konverguese që bashkon zhvillimin e femrës me zhvillimin e shoqërisë në tërësi?
Gruaja luan një rol të rëndësishëm në edukimin e brezave dhe shoqërisë. Patjetër që një grua e arsimuar do të përgatisë fëmijë me një zhvillim më të gjerë kulturor, dijesh dhe të edukuar. Kjo do të ndihmojë të kemi një shoqëri sa më larg veseve të këqija, drejt një shoqërie më të emancipuar dhe të zhvilluar. Ne kemi shumë gra në emigracion që, përveç mëmësisë, janë gra të pavarura, të shkolluara, pra nuk janë vetëm amvisa. Ato gra që kanë shumë vite në emigracion, të cilat e kanë gjetur veten, duhet të japin ndihmën për integrimin e grave që sapo kanë ardhur në një vend kaq të madh si Amerika. Unë njoh gra shumë të mira, që nuk do të përtonin të jepnin ndihmën e tyre, në funksion të një komuniteti shqiptar sa më të bashkuar dhe të zhvilluar.
-Emisioni Albanian Dream është një emision shumë popullor për komunitetin shqiptar në Filadelfia, por jo vetëm. Si arritët të formësonit një program të tillë dhe të qëndrojë kaq i suksesshëm te publiku?
Në Philadelphia kemi shumë biznesmenë, të cilët kanë bërë emër jo vetëm që tashmë janë të suksesshëm, por edhe ndihmojnë shumë komunitetin shqiptar, siç është z. Enver Parllaku, një atdhetar me zemër të madhe. Ishte pikërisht z.Parllaku që më nxiti ta nisja këtë emisionin dhe e falenderoj, sepse më dha shtysën për të filluar një emision që përditë e më shumë më jep mundësinë të njihem me shumë njerëz të sukseshëm e që na përfaqësojnë kudo me dinjitet.
-Ju shikojme të pasqyroni çdo aktivitet që zhvillon shkolla shqipe “Gjuha Jonë”. Si ishte ky vit në syrin tuaj si gazetare?
Unë solla emocionet më të bukura gjatë vitit shkollor 2021-2022! Shumica e nxënësve janë të lindur këtu dhe për ta ishte bukur të mësonin edhe ta shkruanin gjuhën e bukur shqipe. Atë gjuhë ku prindërit dhe gjyshërit e tyre flasin në shtëpi! Dua te falenderoj drejtoreshën e shkollës, “Gjuha Jonë”, Znj Rajmonda Bardhi , mësueset Mimoza Sotiri, Irini Zeneli, Afërdita Muzhaqi, që e bënë aq të lehtë për fëmijët mësimin e gjuhës shqipe! Por një falenderim i veçantë shkon për nënkryetaren e shoqatës, “Bijtë e Shqipes”, njëkohësisht mësuese në këtë shkollë, znj. Rudina Bani!
-Ju keni zhvilluar aktivitete të shumta, ku pjesë e veprimtarisë suaj në shërbim të komunitetit shqiptar në Filadelfia janë bërë edhe personazhe të ndryshëm, të cilët kanë dhënë kontribut në pasqyrimin dhe përçimin e vlerave kulturore ndër breza, por edhe personazhe të cilët janë shumë të suksesshëm dhe na bëjnë të ndihemi krenarë, se ne dimë të ndriçojmë edhe në një vend të huaj. Cilët janë ato personazhe që ju kanë dhënë emocion, gjatë vitit që lamë pas?
Personazhet që mora më shumë emocion ishin Alban Gaba, President i Shoqatës “Aleanca Shqiptare”, në Nju Xhersi. Ai ka një kontribut të vyer në drejtim të përcjelljes së vlerave patriotike shqiptare, i cili u shpall “Qytetar Nderi” i Garfield. Ai ka ndërtuar shtatoren e Nënë Terezës, në sheshin e Garfield. Tri vëllezërit kosovarë Osmanollaj, si Leo, Shkëlqim dhe Përparimi, të cilët ndihmuan familjen Decaj. Gjithashtu, kënaqësi të veçantë dhe emocione kam marrë nga bamirësi Panajot Agalliu, biznesmenin Roland Ismailanji, një atdhetar me zemër të madhe dhe i suksesshëm në punën e tij. Dua të falenderoj z.Haki Collaku, që më dha mundësinë të xhiroj Odën Dibrane, një ndër odat më të bukura në Philadelphia. Gjithashtu, kryebashkiakun e Qarkut Kukës, Abdullah Domi, i cili na nderoi me pjesëmarrjen e tij në 20 vjetorin e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia, duke ngritur edhe Flamurin e Pavarësisë, një emocion i papërshkrueshëm. Nuk do të lë pa përmendur dy shqiptarë të suksesshëm, si Feliks Haxhija, detektivi më i kërkuar dhe i njohur në Amerikë, dhe stilisten Gerta Cami, e cila punon fustane për princesha të vogla. Në Filadelfia dhe Nju Xhersi u organizua sfilata me fustanet e punuara aq bukur nga Gerta, një vajzë e talentuar, e cila është kërkuar në disa shtete të botës. Emocionet janë të pafundme! Gjej rastin të falenderoj stafin e emisionit Albanian Dream, veçanërisht Igli Tefa, i cili punon me aq mjeshtëri emisionet e këtij programi. Ju uroj një vit të mbarë dhe të bekuar, të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen!
Intervistoi: Eneida Jaçaj Lamçe
Pasioni për punën, profesionin, të bukurën, do ta shoqërojë gjithë jetën njeriun që është i dashuruar pas veprave të mira, dijes dhe kulturës. Në çdo skaj të botës që mund të gjendet, mes vështirësive apo të mirave, dashuria për punën dhe profesionin nuk do ta tradhtojë asnjëherë, pasi është gdhendur rrënjësisht në zemër, për të krijuar vepra të bukura në të mirë të vetes dhe të komunitetit që e rrethon. Njeriu kur arrin të kuptojë se çfarë dëshiron të realizojë apo krijojë, e ka arritur plotësisht lirinë dhe pavarësinë e tij! Kur veprat e mira vlerësohen, mbështeten dhe shpërblehen, kënaqësia është e dyfishtë, dhe të jep kurajë për të punuar akoma edhe më shumë, duke nxjerrë më të mirën në shërbim të vetes dhe atyre që e rrethojnë.
Gazetarja Eva Dori është vlerësuar me çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, Richard Rigoglioso, si “Gruaja e fuqishme 2022”, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”.
Eva Dori është një gazetare e apasionuar, e cila jep shumë për komunitetin shqiptar në Filadelfia, me projektet e saj për promivimin e gjuhës, valleve, folklorit shqiptar. Eva Dori, përpos emisonit Albanian Dream, pasqyron të gjitha aktivitetet e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, shoqatë e cila është në promovim të vlerave kutlurore shqiptare, duke mbajtur ndezur pishtarin e gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit shqiptar.
-Shoqata “Bijtë e Shqipes”, me kryetar z.Bujar Gjoka, ka demonstruar se është gjithmonë në shërbim të promovimit të vlerave kulturore shqiptare, ruajtjes së gjuhës shqipe, si asetin më të çmuar të trashëgimisë kulturore të kombit tonë shqiptar. Gjithashtu nuk harron të vlerësojë dhe nxjerrë në pah punën dhe vlerat e personazheve që na nderojnë dhe na bëjnë të ndihemi krenarë si komb. Kjo shoqatë vlerësoi me mirënjohje aktoren Margarita Xhepa, çmim të cilin ia keni dorëzuar ju. Çfarë do të thotë ky çmim, dhe çfarë emocioni përjetuat kur e dorëzuat këtë çmim në duart e aktores së talentuar?
Margarita Xhepa mori çertifikatë mirënjohje për gjithçka që ka dhënë dhe po jep si një aktore e shkëlqyer e kombit tonë, si një qytetare e intelektuale e palodhur në shpalosjen e vlerave dhe bukurisë shprehëse të gjuhës shqipe. Falenderoj z. Bujar Gjoka, kryetarin e kësaj shoqate që më dha mundësinë mua t’i jap këtë çmim! Kam patur fatin që, pothuajse, në të gjitha aktivitetet tona që kemi zhvilluar, znj. Margarita nuk na harron asnjëherë, na mbështet duke na dhënë mesazhe që janë shumë domethënëse për ne emigrantët.
-Të krijosh, të punosh dhe të japësh nga vetja më të mirën e mundshme në të mirë të komunitetit, është kënaqësi, por kur e mira shpërblehet dhe njihet, kënaqësia vjen e dyfishtë, dhe të shtyn të bësh akoma gjëra më të bukura. Ju, Eva, jeni vlerësuar me një çertifikatë mirënjohje nga Aleanca Shqiptare dhe kryebashkiaku i Nju Xhersit, për kontribut ndaj komunitetit shqiptar. E prisnit?
Për të gjithë ne emigrantët, është një moment shumë i bukur kur të vjen një ftesë për të patur të tilla mundësi, të ndalësh për pak kohë ritmin, që të kërkon jeta këtu. Në këtë ndalim, të jepet mundësia të kthehesh te rrënjët e tua; të flasësh, këndosh e të kërcesh shqip, e rrethuar me dashuri miqsh të mirë. Profesioni i gazetarisë, gjithmonë më shtyn të jem aty ku mblidhen e festojnë shqiptarët; të jem me ta, të dëgjoj sukseset e tyre e, natyrisht, duke i pasqyruar sa më shumë efektin e promovimit. Ne duhet të bëhemi një dritë shprese për të gjithë emigrantët e rinj, që edhe ata si ne do ia dalin! E prita me shumë kënaqësi ftesën nga kryetari i Shoqatës Aleanca Shqiptare z. Alban Gaba, i cili tashmë e ka kthyer në një traditë të bukur festimin e të gjithave festave që kanë të bëjnë me promovimin e vlerave të komunitetit shqiptar në Neë Jersey!
-Ju jeni vlerësuar me një tjetër çmim, “Gruaja e Fuqishme 2022”. Çmimi ju është dorëzuar nga vetë kryebashkiaku i Nju Xhersit, z Richard Rigoglioso. Çfarë do të thotë për ju ky çmim?
Nën kujdesin e poetes së talentuar, znj. Arjana Fetahu Gaba dhe znj. Bardha Cela Bushka, Shoqata “Aleanca Shqiptare” vendosi të organizojë në vitin që lamë pas, Mother’s Day – Empowering Woman’s Awards 2022! Unë, gjithmonë, kur shkoj në të tilla organizime xhiroj dhe fotografoj pa fund. Përpiqem të marr emocionet e të gjithëve atyre që vlerësohen në të tilla evente. Emocionohem dhe përlotem njësoj me ta. Çmimi për Gruan e Fuqishme 2022, i ardhur në formën e një çertifikate falenderimi, me dedikimin “Mirënjohje për qëndresën e fortë kundrejt sfidave në jetë”, do të thotë shumë për mua, sepse, unë përfaqësoja jo vetëm Evën, por gratë e Philadelphias! Ky çmim vjen pas një tjetër emocioni të bukur që mora në mbrëmjen e ndërrimit të viteve në Shqipëri, duke u nominuar dhe fituar çmimin e parë, si Gruaja e Vitit për karriere!
-Sa i lidhur është vetëzhvillimi i gruas me rritjen e shoqërisë? Cila është pika konverguese që bashkon zhvillimin e femrës me zhvillimin e shoqërisë në tërësi?
Gruaja luan një rol të rëndësishëm në edukimin e brezave dhe shoqërisë. Patjetër që një grua e arsimuar do të përgatisë fëmijë me një zhvillim më të gjerë kulturor, dijesh dhe të edukuar. Kjo do të ndihmojë të kemi një shoqëri sa më larg veseve të këqija, drejt një shoqërie më të emancipuar dhe të zhvilluar. Ne kemi shumë gra në emigracion që, përveç mëmësisë, janë gra të pavarura, të shkolluara, pra nuk janë vetëm amvisa. Ato gra që kanë shumë vite në emigracion, të cilat e kanë gjetur veten, duhet të japin ndihmën për integrimin e grave që sapo kanë ardhur në një vend kaq të madh si Amerika. Unë njoh gra shumë të mira, që nuk do të përtonin të jepnin ndihmën e tyre, në funksion të një komuniteti shqiptar sa më të bashkuar dhe të zhvilluar.
-Emisioni Albanian Dream është një emision shumë popullor për komunitetin shqiptar në Filadelfia, por jo vetëm. Si arritët të formësonit një program të tillë dhe të qëndrojë kaq i suksesshëm te publiku?
Në Philadelphia kemi shumë biznesmenë, të cilët kanë bërë emër jo vetëm që tashmë janë të suksesshëm, por edhe ndihmojnë shumë komunitetin shqiptar, siç është z. Enver Parllaku, një atdhetar me zemër të madhe. Ishte pikërisht z.Parllaku që më nxiti ta nisja këtë emisionin dhe e falenderoj, sepse më dha shtysën për të filluar një emision që përditë e më shumë më jep mundësinë të njihem me shumë njerëz të sukseshëm e që na përfaqësojnë kudo me dinjitet.
-Ju shikojme të pasqyroni çdo aktivitet që zhvillon shkolla shqipe “Gjuha Jonë”. Si ishte ky vit në syrin tuaj si gazetare?
Unë solla emocionet më të bukura gjatë vitit shkollor 2021-2022! Shumica e nxënësve janë të lindur këtu dhe për ta ishte bukur të mësonin edhe ta shkruanin gjuhën e bukur shqipe. Atë gjuhë ku prindërit dhe gjyshërit e tyre flasin në shtëpi! Dua te falenderoj drejtoreshën e shkollës, “Gjuha Jonë”, Znj Rajmonda Bardhi , mësueset Mimoza Sotiri, Irini Zeneli, Afërdita Muzhaqi, që e bënë aq të lehtë për fëmijët mësimin e gjuhës shqipe! Por një falenderim i veçantë shkon për nënkryetaren e shoqatës, “Bijtë e Shqipes”, njëkohësisht mësuese në këtë shkollë, znj. Rudina Bani!
-Ju keni zhvilluar aktivitete të shumta, ku pjesë e veprimtarisë suaj në shërbim të komunitetit shqiptar në Filadelfia janë bërë edhe personazhe të ndryshëm, të cilët kanë dhënë kontribut në pasqyrimin dhe përçimin e vlerave kulturore ndër breza, por edhe personazhe të cilët janë shumë të suksesshëm dhe na bëjnë të ndihemi krenarë, se ne dimë të ndriçojmë edhe në një vend të huaj. Cilët janë ato personazhe që ju kanë dhënë emocion, gjatë vitit që lamë pas?
Personazhet që mora më shumë emocion ishin Alban Gaba, President i Shoqatës “Aleanca Shqiptare”, në Nju Xhersi. Ai ka një kontribut të vyer në drejtim të përcjelljes së vlerave patriotike shqiptare, i cili u shpall “Qytetar Nderi” i Garfield. Ai ka ndërtuar shtatoren e Nënë Terezës, në sheshin e Garfield. Tri vëllezërit kosovarë Osmanollaj, si Leo, Shkëlqim dhe Përparimi, të cilët ndihmuan familjen Decaj. Gjithashtu, kënaqësi të veçantë dhe emocione kam marrë nga bamirësi Panajot Agalliu, biznesmenin Roland Ismailanji, një atdhetar me zemër të madhe dhe i suksesshëm në punën e tij. Dua të falenderoj z.Haki Collaku, që më dha mundësinë të xhiroj Odën Dibrane, një ndër odat më të bukura në Philadelphia. Gjithashtu, kryebashkiakun e Qarkut Kukës, Abdullah Domi, i cili na nderoi me pjesëmarrjen e tij në 20 vjetorin e Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia, duke ngritur edhe Flamurin e Pavarësisë, një emocion i papërshkrueshëm. Nuk do të lë pa përmendur dy shqiptarë të suksesshëm, si Feliks Haxhija, detektivi më i kërkuar dhe i njohur në Amerikë, dhe stilisten Gerta Cami, e cila punon fustane për princesha të vogla. Në Filadelfia dhe Nju Xhersi u organizua sfilata me fustanet e punuara aq bukur nga Gerta, një vajzë e talentuar, e cila është kërkuar në disa shtete të botës. Emocionet janë të pafundme! Gjej rastin të falenderoj stafin e emisionit Albanian Dream, veçanërisht Igli Tefa, i cili punon me aq mjeshtëri emisionet e këtij programi. Ju uroj një vit të mbarë dhe të bekuar, të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen!
Intervistoi: Eneida Jaçaj Lamçe