Mes lotësh e dhimbjeje i jepet lamtumira 7-vjeçares që humbi jetën dje në Himarë

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

Mes lotësh e dhimbjeje i jepet lamtumira 7-vjeçares që humbi jetën dje në Himarë

Është përcjellë për në banesën e fundit Jonada e vogël, e cila u përplas për vdekje nga polici skafist ditën e djeshme në Potam të Himarës. Qindra miq dhe të afërm, me lot në sy, kanë qenë të pranishëm në lamturmirën e fundit të Jonadës. Makina e furneralit është nisur drejt Tufinës, ndërsa nga pas e ndjekin dhjetra makina të tjera.

Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e djeshme, kur Arjan Tase ishte me pushime në Himarë dhe ka qenë duke drejtuar një mjet lundrues me dy motorë, nga Porto Palermo drejt Potamit, ndërsa në bord kishte edhe familjarë të tij.

Pasi ka zbarkuar në breg personat e tjerë në bord, Tase ka kryer manovrime të pakujdesshme për të kthyer mjetin lundrues sërish në det të hapur.

Nga këto manovrime të pakujdesshme, 15 metra larg bregut, drejtuesi i mjetit ka goditur me pjesën e prapme të mjetit lundrues, Jonadën e mitur, duke i shkaktuar plagë të rënda që kanë sjellë humbjen e menjëhershme të jetës.

Familja Avdia prej shumë vitesh jetonte në Angli, në zonën Barking në lindje të Londrës ku prej 1998 janë vendosur një komunitet i madh shqiptarësh mes tyre shumë nga Tropoja.

Sipas regjistrit të bizneseve angleze se i ati Bledar Avdia prej vitit 2018 është pronar i një kompanie e cila merret me gërrmime të themeleve të ndërtesave. Ai jetonte në shtetin ishull me dokumente të rregullta dhe kishte marrë nënshtetësinë  angleze.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Është përcjellë për në banesën e fundit Jonada e vogël, e cila u përplas për vdekje nga polici skafist ditën e djeshme në Potam të Himarës. Qindra miq dhe të afërm, me lot në sy, kanë qenë të pranishëm në lamturmirën e fundit të Jonadës. Makina e furneralit është nisur drejt Tufinës, ndërsa nga pas e ndjekin dhjetra makina të tjera.

Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e djeshme, kur Arjan Tase ishte me pushime në Himarë dhe ka qenë duke drejtuar një mjet lundrues me dy motorë, nga Porto Palermo drejt Potamit, ndërsa në bord kishte edhe familjarë të tij.

Pasi ka zbarkuar në breg personat e tjerë në bord, Tase ka kryer manovrime të pakujdesshme për të kthyer mjetin lundrues sërish në det të hapur.

Nga këto manovrime të pakujdesshme, 15 metra larg bregut, drejtuesi i mjetit ka goditur me pjesën e prapme të mjetit lundrues, Jonadën e mitur, duke i shkaktuar plagë të rënda që kanë sjellë humbjen e menjëhershme të jetës.

Familja Avdia prej shumë vitesh jetonte në Angli, në zonën Barking në lindje të Londrës ku prej 1998 janë vendosur një komunitet i madh shqiptarësh mes tyre shumë nga Tropoja.

Sipas regjistrit të bizneseve angleze se i ati Bledar Avdia prej vitit 2018 është pronar i një kompanie e cila merret me gërrmime të themeleve të ndërtesave. Ai jetonte në shtetin ishull me dokumente të rregullta dhe kishte marrë nënshtetësinë  angleze.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.