E trishtë/ Vdes nga COVID aktori shqiptar, Arben Shaka

E shtunë, 1 Prill, 2023
E shtunë, 1 Prill, 2023

E trishtë/ Vdes nga COVID aktori shqiptar, Arben Shaka

itën e sotme është ndarë nga jeta aktori i njohur i humorit shqiptar, Arben Shaka.

Lajmi është konfirmuar nga familjarët e 70-vjeçarit i cili ishte i infektuar me Covid dhe nuk ia doli të fitonte dot betejën me virusin famëkeq.

Shaka ka luajtur disa role kryesore në kinematografinë shqiptare në ku vlen të përmendim filmat e njohur të asokohe: Cirku në fshat – (1977); Odiseja e tifozave – (1972); Përse bie kjo daulle (1969), etj.

Disa nga filmat më të njohur të aktorit Shaka.
Cirku në fshat – (1977)
Odiseja e tifozave – (1972)
Përse bie kjo daulle – (1969)

Jeta dhe vepra

Arben Shaka lindi ne Tirane. U aktivizua heret ne Levizjen Amatore Teatrore te qytetit te lindjes dhe me pas, per aftesite e shprehura komike te tij, u terhoq si aktor profesionist ne Estraden e Tiranes me 1969. Ka interpretuar ne lloje e materiale te ndryshme per estrade, si ne komedi, skece, dialoge, kuplete.

U be nje nga aktoret e mirenjohur te estrades sidomos per sa i perket artit te imitimit dhe pantomimes. Shume vite aktroi edhe si kloun ne Cirkun e Tiranes*. Interpretimi i tij shquhet per aplikimin e formave groteske, per zmadhimet e skajshme si dhe karikaturizmin e cilesive negative e komike te personazheve, mimiken komike, duke krijuar nje efekt humoristik te brendshem.

Ka luajtur edhe disa role ne kinematografi, si ne filmat Perse bie kjo daulle, Cirku ne fshat, Odiseja e tifozeve, Gjuetia e fundit. A. Shaka ka shkruar po ashtu disa skenare per filma vizatimore, si: Nevoja te ndihmon, Endrra ne diell, Tiktaku i fundit etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

 

itën e sotme është ndarë nga jeta aktori i njohur i humorit shqiptar, Arben Shaka.

Lajmi është konfirmuar nga familjarët e 70-vjeçarit i cili ishte i infektuar me Covid dhe nuk ia doli të fitonte dot betejën me virusin famëkeq.

Shaka ka luajtur disa role kryesore në kinematografinë shqiptare në ku vlen të përmendim filmat e njohur të asokohe: Cirku në fshat – (1977); Odiseja e tifozave – (1972); Përse bie kjo daulle (1969), etj.

Disa nga filmat më të njohur të aktorit Shaka.
Cirku në fshat – (1977)
Odiseja e tifozave – (1972)
Përse bie kjo daulle – (1969)

Jeta dhe vepra

Arben Shaka lindi ne Tirane. U aktivizua heret ne Levizjen Amatore Teatrore te qytetit te lindjes dhe me pas, per aftesite e shprehura komike te tij, u terhoq si aktor profesionist ne Estraden e Tiranes me 1969. Ka interpretuar ne lloje e materiale te ndryshme per estrade, si ne komedi, skece, dialoge, kuplete.

U be nje nga aktoret e mirenjohur te estrades sidomos per sa i perket artit te imitimit dhe pantomimes. Shume vite aktroi edhe si kloun ne Cirkun e Tiranes*. Interpretimi i tij shquhet per aplikimin e formave groteske, per zmadhimet e skajshme si dhe karikaturizmin e cilesive negative e komike te personazheve, mimiken komike, duke krijuar nje efekt humoristik te brendshem.

Ka luajtur edhe disa role ne kinematografi, si ne filmat Perse bie kjo daulle, Cirku ne fshat, Odiseja e tifozeve, Gjuetia e fundit. A. Shaka ka shkruar po ashtu disa skenare per filma vizatimore, si: Nevoja te ndihmon, Endrra ne diell, Tiktaku i fundit etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.