tokio

E enjte, 13 Qershor, 2024
E enjte, 13 Qershor, 2024

ETIKETA

tokio

Foto Dite/ Kosovare Asllani pozon me flamurin e Kosovës në Tokio

Futbollistja shqiptare Kosovare Asllani vazhdon të shkëlqejë me fanellën e Real Madridit. Gjatë pjesëmarrjen saj në fshatin Olimpik në Tokio, Kosovare Asllani ka zgjedhur...

Shqipëria do të parakalojë e 12-ta në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike

Shqipëria do të parakalojë në vendin e 12-të në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike, e cila do të nisë në orën 13:00 shqiptare. Në...

Një Këshill Koordinues i Sportit në Diasporë, nënshkruhet marrëveshja

“Agjencia Kombëtare e Diasporës”  dhe “Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar” kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në vlerësim të qëllimeve të përbashkëta për të nxitur...

Japoni/ Dea Luma, suksesi i shqiptares hulumtuese në Universitetin e Tokios

E reja shqiptare Dea Luma, jeton dhe ushtron aktivitetin e saj prej vitit 2016 në Tokio, Japoni. Luma është diplomuar për "Neuro Arkitekturë" në...

Të fundit

Ilir Ikonomi promovon në Kanada librin biografik për Fan Nolin, “Apostulli”

Studiuesi Ilir Ikonomi paraqiti të dielën në Toronto për lexuesin shqiptar në Kanada, librin e tij biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit Theofan...

“Rrugëtimi i Bajraktarit: Ëndrra Amerikane”, premiera e dokumentarit në New York

Të shtunën, 8 qershor 2024, në Alamo Drafthouse Cinemas - Central Park Ave. Yonkers, Nju Jork në praninë e dhjetra shikuesve u shfaq premiera...

SHBA/ Libri në gjuhën shqipe pjesë e bibliotekës së Garfieldit

Një gjuhë kaq e vjetër si gjuha shqipe  e shkruar me gërma latine e cila përfshihet në familjen e gjuhëve indoevropiane dhe flitet nga...

Itali/Irma Kurti shpallet fituese absolute e konkursit artistik letrar në Napoli

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti shpallet fituese e çmimit të parë dhe fituese absolute e Edicionit të vitit 2024 të Konkursit artistik letrar ndërkombëtar...

Parlamenti i Nju Jorkut vlerëson shkollat shqipe “Alba Life”

Parlamenti i Nju Jorkut i vuri kurorën e lavdisë Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Festivalin e fundvitit akademik 2023-2024 Viti akademik 2023-2024...