refugjate

E shtunë, 13 Prill, 2024
E shtunë, 13 Prill, 2024

ETIKETA

refugjate

20 qershori, Dita Ndërkombëtare e Refugjatëve

Në ditën botërore të refugjatëve shumë prej tyre nuk kanë shpresa për kthimin e në atdheun e tyre të mëparshëm. Miliona familje kanë humbur...

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi në ndihmë të refugjatëve në kampin Eleona

“Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi” ka ndërmarrë një nismë humanitare në ndihmë të refugjatëve që jetojnë në "Qendrën e akomodimit të Refugjatëve" në...

Dua Lipa intervistë për “W Magazine”, kujton kohën si refugjate

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Dua Lipa, është tepër aktive në industrinë e muzikës. Gjatë periudhës së izolimit, ajo publikoi albumin e saj...

Covid / Kryebashkiaku i Londrës falenderon publikisht mjeken shqiptare 

Shqiptarja Anxhela Gradeci prej vitesh jeton dhe punon në Londër. Në fund të viteve 1990, Anxhela vetëm 4-vjeçe, familja e saj u largua nga...

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi, aktivitete për Ditën e Refugjatëve

Në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve aktiviste të Lidhjes së Gruas Shqiptare në Greqi zhvilluan një vizitë në kampin e refugjatëve në Eleona (Athinë). Një...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...