poezi

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

poezi

Irma Kurti sjell në shqip poeten italiane Rosy Gallace

Irma Kurti sjell në shqip, nën siglën e Shtëpisë Botuese “Ada”përmbledhjen me poezi të poetes italiane Rosy Gallace titulluar “Përtej fjalëve.” Rosy Gallace, një zë...

Itali/ Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar emigrantëve

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksionin e poezisë në gjuhë të huaj....

Itali/ Shkrimtarja Ndreca pjesë e maratonës “Aktualiteti i fjalëve të Dantes”

Shkrimtarja shqiptare Denata Ndreca do të jetë pjesë e maratonës së poezisë "Contemporaneamente le parole di Dante" (Aktualiteti i fjalëve të Dantes), nismë e...

Arbëreshët vlerësojnë me çmimin “Liria” poeten Irma Kurti  

Komuniteti Arbëreshë i ka akorduar çmimin “Liria”,  poetes Irma Kurti. “Fjala “Liria” përfaqëson popullin italo - shqiptar, sepse komuniteti arbëresh është një shembull i vlefshëm...

Suedi/ Idriz Gashi boton librin “Me zërin tim”

Këto ditë doli nga shtypi libri, përmbledhje me poezi, i autorit Idriz Gashi me titullin “Me zërin tim”, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe...

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

“Fondacioni Shqiptaro-Holandez” ka organizuar një festë mes poezisë në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, 7 mars në orën 19:00. Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptare dhe...

Konkursi i poezisë për fëmijë në Diasporë, shtyhet afati i pranimit të krijimeve

Organizatorët e konkursit “Merr një varg dhe eja” kanë vendosur të shtyjnë afatin e pranimit të krijimeve të fëmijëve nga Diaspora, kjo pas kërkesave...

Faqja poetike amerikane boton poezitë dhe biografinë e Ganimete Demiri

Biografia dhe poezitë e poetes shqiptare në Zvicër, Ganimete (Jakupi) Demiri janë publikuar në një nga faqet më të njohura poetike amerikane "Englixh to...

Video/ Nxënësit e “Shkollës Shqipe” në Zvicër poezi dedikuar 28 Nëntorit

Nxënësit e "Shkollës Shqipe" në Zvicër me rastin e festave të Nëntorit kanë recituar poezi dedikuar Pavarësisë së Shqipërisë dhe Flamurit Kombëtarë. Pavarësisht kushteve të...

Dy këngë të rralla arbëreshe në revistën “La Calabria”

Më 15 nëntor 1889, u botuan në numrin e tretë të revistës kalabreze “La Calabria – Rivista di Litteratura Populare”, dy këngë të rralla...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...