poezi

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

ETIKETA

poezi

Irma Kurti sjell në shqip poeten italiane Rosy Gallace

Irma Kurti sjell në shqip, nën siglën e Shtëpisë Botuese “Ada”përmbledhjen me poezi të poetes italiane Rosy Gallace titulluar “Përtej fjalëve.” Rosy Gallace, një zë...

Itali/ Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar emigrantëve

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksionin e poezisë në gjuhë të huaj....

Itali/ Shkrimtarja Ndreca pjesë e maratonës “Aktualiteti i fjalëve të Dantes”

Shkrimtarja shqiptare Denata Ndreca do të jetë pjesë e maratonës së poezisë "Contemporaneamente le parole di Dante" (Aktualiteti i fjalëve të Dantes), nismë e...

Arbëreshët vlerësojnë me çmimin “Liria” poeten Irma Kurti  

Komuniteti Arbëreshë i ka akorduar çmimin “Liria”,  poetes Irma Kurti. “Fjala “Liria” përfaqëson popullin italo - shqiptar, sepse komuniteti arbëresh është një shembull i vlefshëm...

Suedi/ Idriz Gashi boton librin “Me zërin tim”

Këto ditë doli nga shtypi libri, përmbledhje me poezi, i autorit Idriz Gashi me titullin “Me zërin tim”, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe...

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

“Fondacioni Shqiptaro-Holandez” ka organizuar një festë mes poezisë në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, 7 mars në orën 19:00. Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptare dhe...

Konkursi i poezisë për fëmijë në Diasporë, shtyhet afati i pranimit të krijimeve

Organizatorët e konkursit “Merr një varg dhe eja” kanë vendosur të shtyjnë afatin e pranimit të krijimeve të fëmijëve nga Diaspora, kjo pas kërkesave...

Faqja poetike amerikane boton poezitë dhe biografinë e Ganimete Demiri

Biografia dhe poezitë e poetes shqiptare në Zvicër, Ganimete (Jakupi) Demiri janë publikuar në një nga faqet më të njohura poetike amerikane "Englixh to...

Video/ Nxënësit e “Shkollës Shqipe” në Zvicër poezi dedikuar 28 Nëntorit

Nxënësit e "Shkollës Shqipe" në Zvicër me rastin e festave të Nëntorit kanë recituar poezi dedikuar Pavarësisë së Shqipërisë dhe Flamurit Kombëtarë. Pavarësisht kushteve të...

Dy këngë të rralla arbëreshe në revistën “La Calabria”

Më 15 nëntor 1889, u botuan në numrin e tretë të revistës kalabreze “La Calabria – Rivista di Litteratura Populare”, dy këngë të rralla...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...