libra shqip

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

libra shqip

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Ushtari prej plumbi” dhe “Borëbardha”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen online te saj botimin e radhës të kolanës klasikët dy gjuhësh, përrallat në shqip dhe italisht...

Suedi / Mësuesit shqiptarë marrin tekstet mësimore dërguar nga QBD

Ambasadori i Shqipërisë në Suedi, Virgjil Kule priti në një takim në Ambasadë mësuesit Mirela Bicaku, Sonila Kurteshi e Sadik Kelmendi. “Sot na nderuan me...

Tuz / Për herë të parë një panair për librin shqip

Është çelur për herë të parë mbrëmjen e djeshme në qytetin e Tuzit Panairi i librit shqip. Një aktivitet tre ditor i cili do...

Vendimi / Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për tekstet shkollore dhe plotësuese për Diasporën dhe kategoritë që përfitojnë falas tekstet e botuara e të...

Drago Siliqi, kritiku dhe botuesi që çmonte dhe afirmonte të renë në letërsi

Drago Siliqi bën pjesë në brezin e atyre krijuesve, që nisi të afirmohej në fundin e viteve ‘50 dhe fillimin e viteve ‘60 të...

Rumani / Ribotohet në Bukuresht romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur

Kur nuk kanë kaluar ende 3 muaj nga dalja në rumanisht e  “Kalorësit me skifter”  shtëpia botuese “Humanitas” sjell një tjetër vepër të shkrimtarit...

Sot 117-vjetori i lindjes së personalitetit të letrave shqipe, Ernest Koliqi

Më 20 maj të vitit 1903 lindi në Shkodër, Ernest Koliqi, mësues, poet, romancier, eseist, përkthyes, gazetar, dramaturg, botues dhe pedagog. Cilësohet bashkë me...

Të fundit

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...

Mjeku shqiptar në Britani: Delta Plus jo shqetësues

Mjeku pranë Shërbimit Kombëtar Spitalor britanik, Baki Ejupi, gjatë një interviste theksoi se mutacioni i ri Delta Plus nuk paraqet një shqetësim për faktin...

Ambasada e SHBA mesazh qytetarëve: Vaksinohuni për të mbrojtur komunitetet tuaja

Sot në ditën ndërkombëtare të punonjësve të ndihmës së parë, ambasada e SHBA në Shqipëri ka bërë apel për vaksinimin kundër COVID. Përmes një postimi...