Krete

E enjte, 13 Qershor, 2024
E enjte, 13 Qershor, 2024

ETIKETA

Krete

Greqi/ Rritje të rasteve me COVID, Kreta kthehet në zonë të kuqe

Ishulli i Kretës po shënon shifra të larta të Covid-19 duke bërë autoritetet të kthejne rajonin e madh të Heraklion në zonë të kuqe. Masat...

Fluturimet në Athinë dhe Kretë,TIA rikujton pasagjerët: Plotësoni formularin PLF

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës kujton pasagjerët që udhëtojnë drejt Athinës dhe Kretës se është i detyrueshëm plotësimi i formularit PLF, 24 orë para udhëtimit. "Në...

Foto Dite/ Nis aplikimi për dokumente biometrikë në ishujt e Greqisë

Projekti i shumë pritur për realizimin e aplikimeve për dokumente biometrikë në ishujt e Greqisë ju jetojnë shumë shqiptarë, ka filluar ditën e sotme...

Dokumentet biometrikë në Rodos e Kretë, adresat ku do të bëhen aplikimet

Ambasada shqiptare në Athinë bën të ditur procedurat që do të ndjekin shqiptarët në Rodos dhe Kretë për shërbimet konsullore. Do të jetë një...

Rifillojnë fluturimet direkte me Kretën, dy herë në javë

Fluturimet direkte me Kretën rinisën të martën (22 qershor) bën të ditur Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit. Fluturimet do të jenë dy herë në javë,...

Dokumentet biometrikë në Rodos e Kretë, ambasada: Ja çfarë duhet të dini

Ambasada shqiptare në Athinë bën të ditur procedurat që do të ndjekin shqiptarët në Rodos dhe Kretë për shërbimet konsullore. Do të jetë një...

Rinas, nga 22 qershori rinisin fluturimet me Kretën

Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit bën të ditur se nga 22 qershorit do të rinisin fluturimet direkte me Kretën në Greqi. Ndërkohë bëhet e ditur se...

Greqi/ 1 qershori i fëmijëve shqiptarë në Hania me kërcime e veshje tradicionale

Shkolla “EPAL Tavroniti” në Hania, ku mësojnë dy klasa të gjuhës shqipe  në bashkëpunim me drejtorinë e shkollës organizuan festën për fëmijët. Programi ishte i...

Greqi/ Biblioteka publike e Hanias në Kretë pasuron fondin me libra shqip

Biblioteka e bashkisë se Hanias në Kretë, tashmë do të ketë në dispozicionin e saj, një fond me libra shqip të dhuruar prej shoqatës...

Greqi/ Nxënësit shqiptarë në Kretë festojnë 7-8 Marsin

Në Hania të Kretës nxënësit shqiptarë kanë festuar festat e 7-8 marsit. Kanë qenë 35 nxënës të dy klasave që janë bërë pjesë e...

Të fundit

Ilir Ikonomi promovon në Kanada librin biografik për Fan Nolin, “Apostulli”

Studiuesi Ilir Ikonomi paraqiti të dielën në Toronto për lexuesin shqiptar në Kanada, librin e tij biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit Theofan...

“Rrugëtimi i Bajraktarit: Ëndrra Amerikane”, premiera e dokumentarit në New York

Të shtunën, 8 qershor 2024, në Alamo Drafthouse Cinemas - Central Park Ave. Yonkers, Nju Jork në praninë e dhjetra shikuesve u shfaq premiera...

SHBA/ Libri në gjuhën shqipe pjesë e bibliotekës së Garfieldit

Një gjuhë kaq e vjetër si gjuha shqipe  e shkruar me gërma latine e cila përfshihet në familjen e gjuhëve indoevropiane dhe flitet nga...

Itali/Irma Kurti shpallet fituese absolute e konkursit artistik letrar në Napoli

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti shpallet fituese e çmimit të parë dhe fituese absolute e Edicionit të vitit 2024 të Konkursit artistik letrar ndërkombëtar...

Parlamenti i Nju Jorkut vlerëson shkollat shqipe “Alba Life”

Parlamenti i Nju Jorkut i vuri kurorën e lavdisë Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Festivalin e fundvitit akademik 2023-2024 Viti akademik 2023-2024...