Ismail Qemali

E shtunë, 25 Maj, 2024
E shtunë, 25 Maj, 2024

ETIKETA

Ismail Qemali

Një “luftë” me sharje me telegraf mes Esat Pashës e Ismail Qemalit

Më 1912 Shqipëria u bë e pavarur, por në vend kishte disa pushtete. Në jug qeveria e Ismail Qemalit, në Shqipërinë e Mesme Esat...

FOTO E RRALLË/ Ismail Qemali me diplomatë europianë më 1871

Një foto e rrallë e Ismail Qemalit e bërë më 1871 me përfaqësuesit e Fuqive të Mëdha të kohës, diplomatë nga më të shquarit. Ismail...

102 vite nga vdekja e Ismail Qemalit, “babait” të Pavarësisë

Ismail Qemali ndërroi jetë në Peruxhia të Italisë, më 24 janar 1919, plot 102 vite më parë. "Arkitekti i Pavarësisë"" u shua në moshën 75-vjeçare....

177 vite nga lindja e Ismail Qemalit

Më 16 janar të vitit 1844 në një nga familjet më të njohura të Shqipërisë së Jugut lindi  Ismail Qemali. Ai ishte i biri...

Përkujtohet 101-vjetori i lindjes së Ismail Qemalit të kinemasë

Nuk mund të ketë shqiptar, të madh a të vogël, që jeton brenda apo jashtë trojeve shqiptare, të mos ketë parë së paku një...

108 vjet shërbim i jashtëm, përpjekjet për ngritjen e misioneve diplomatike

4 dhjetori 1912 pas shpalljes së Pavarësisë është një tjetër moment i rëndësishëm për shtetin shqiptar pasi shënon krijimin e shërbimit diplomatik dhe Forcave...

Pas Pavarësisë, Ismail Qemali: Qëllimi të jetojmë në paqe me shtetet fqinje

Pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 1912 një nga vendimet më të rëndësishme të atij Kuvendi Kombëtar ishte krijimi i qeverisë...

Historia/ Flamuri me të cilin u varros Ismail Qemali

Identifikimi i një objekti me kaq rëndësi për kombin shqiptar,  nuk është një ngjarje e zakonshme. Ajo meriton një vëmendje të veçantë për nga...

Foto Dite/ 1913, Delegacioni shqiptar në Konferencën e Ambasadorëve në Londër

16Një foto e rrallë në historinë e kombit shqiptar. Katër personalitete shqiptare Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Et'hem Vlora, Mehmet Konica dalë më...

Fotot e rralla / Si dukej Ismail Qemali në rininë e tij

Në Qendrën për Hapje edhe Dialog janë ekspozuar katër fotografi të Ismail Qemal Vlorës. Kjo ekspozitë hapet pas një përpunimi të thellë grafik dixhital të fotove...

Të fundit

Zvicër/ Hapet një pikë shkollore në Romanshorn të Kantonit të Turgaut

Jemi në fillim apo në fundin e viti shkollor, kjo nuk ka rëndësi, por mbi të gjitha më e rëndësishmja është hapja e pikës...

Greqi/ Ambasadorja takime me autoritetet për pensionet dhe lejet e qendrimit

Ambasadorja e Shqipërisë në Greqi znj. Luela Hajdaraga e shoqëruar nga një grup ekspertësh mbi ligjin e emigracionit ka zhvilluar një takim me Sekretarin...

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

Për herë të parë në historinë e politikës amerikane dhe në institucionet më të larta qeveritare vlerësohen dhe çmohen Shkollat Shqipe, çka na bën...

Ermonela Jaho shkëlqen sërish në Londër me “Donizetti & Friends”

Opera Rara në datën 23 Maj 2024 rrugëtoi në qendër të Londrës, në një ndër skenat më të vjetra të këtij kryeqyteti anglez me...

OKB-ja miraton rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Me 84 vota për, kundër 19 dhe 68 abstenime, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që përcakton 11 korrikun, ditë...