gjuhe shqipe

E shtunë, 25 Maj, 2024
E shtunë, 25 Maj, 2024

ETIKETA

gjuhe shqipe

Rrëfime mbi “Gjurmime filologjike mbi latinitetin dhe shkrimet e vjetra shqipe”

Prof.As.Dr Evalda Paci, studiuese pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike në një rrëfim për "Dielli", paraqet botimin e saj “Gjurmime filologjike mbi latinitetin dhe shkrimet...

Turqi/ “Mësojmë shqip” në Bursa shpërndan libra të mësimit shqip

Mësuesit e gjuhës shqipe në Bursa të Turqisë janë pajisur me libra për lehtësimin e procesit mësimor. “Mësojmë Shqip” së bashku më mësuesen e gjuhës...

Greqi/ Mësuesit në Athinë marrin librat e dërguar falas nga QBD

Shumë fëmijë shqiptarë që jetojnë në Greqi janë pajisur me libra në gjuhën shqipe, duke nxitur kështu edhe më tej dëshirën e tyre për...

Rruga e mundimshme drejt gjuhës shqipe në komunitetin shqiptar në Greqi

Nuk e di sa hoqën dhe çfarë rruge ndoqën rilindësit për të ardhur tek Abetarja e parë dhe shkolla e parë shqipe. Nuk e di...

Covid-19 / Shkolla shqiptare në Romë mbyll me sukses vitin shkollor

Ceremonia e mbylljes së vitit shkollor 2019/2020 të shkollës në gjuhën shqipe "BESA" u zhvillua në ambientet e UPTER, Universiteti Popullor i Romës, dhe...

Foto dite / Kur Çabej vizitonte Horën e Arbëreshëve

Eqrem Çabej në një foto të rrallë të fillim viteve 1930 në Horë t’Arbëreshvet – Piana degli Albanesi afër Palermos, Sicili (në atë kohë...

Të fundit

Zvicër/ Hapet një pikë shkollore në Romanshorn të Kantonit të Turgaut

Jemi në fillim apo në fundin e viti shkollor, kjo nuk ka rëndësi, por mbi të gjitha më e rëndësishmja është hapja e pikës...

Greqi/ Ambasadorja takime me autoritetet për pensionet dhe lejet e qendrimit

Ambasadorja e Shqipërisë në Greqi znj. Luela Hajdaraga e shoqëruar nga një grup ekspertësh mbi ligjin e emigracionit ka zhvilluar një takim me Sekretarin...

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

Për herë të parë në historinë e politikës amerikane dhe në institucionet më të larta qeveritare vlerësohen dhe çmohen Shkollat Shqipe, çka na bën...

Ermonela Jaho shkëlqen sërish në Londër me “Donizetti & Friends”

Opera Rara në datën 23 Maj 2024 rrugëtoi në qendër të Londrës, në një ndër skenat më të vjetra të këtij kryeqyteti anglez me...

OKB-ja miraton rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Me 84 vota për, kundër 19 dhe 68 abstenime, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që përcakton 11 korrikun, ditë...