gjirokaster

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

ETIKETA

gjirokaster

Josif Papagjoni: Një Gjirokastër sa çudane aq dhe e ëmbël…

Jemi miq të vjetër me Thanas Dinon. Mall kam tek takohem me të. Dhe rrjedh vetiu biseda si në një virua. Letërsi, letërsi, por...

Një shekull nga vizita e Godard në Gjirokastër, ceremonia e veçantë e pritjes

100 vite më parë pikërisht në 16 Prill të vitit 1921 Gjirokastra priti me një ceremoni të jashtëzakonshme një personalitet të njohur francez Justin...

Kostumet tradicionale/ Më të kërkuarat gjatë pandemisë në Gjirokastër

Veshja e një kostumi tradicional për tu fotografuar në pjesë të ndryshme të qendrës historike të Gjirokastrës ka qenë një prej produkteve më interesante...

Destinacione shqiptare/ Kalaja e Paleokastrës afër Gjirokastrës

Paleokastra është një kështjellë që ndodhet pak kilometra në veri të Qytetit të Gjirokastrës. Emri i saj përkthehet: Kala e vjetër. Paleokastra është një...

Udhëtime/ Çajupi, destinacion i turizmit malor

Ndërmjet qytetit të Gjirokastrës dhe rrethit të Përmetit ndodhet një vend, ku lakmia e madhe për të ka bërë histori tërkuzë në formë të...

Muzikë/ BBC reportazh për Sazet Shqiptare, “është e mrekullueshme”

Gjigandi mediatik BBC i ka dedikuar një emision muzikës folklorike shqiptare. Për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar, Shqipëria ishte plotësisht e izoluar...

Shtyhet për në 2021 Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës i parashikuar të mbahej këtë shtator do të zhvillohet në pranverën e vitit të ardhshëm, vendim ky i marrë...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...