gazeta disapora shqiptare

E enjte, 27 Janar, 2022
E enjte, 27 Janar, 2022

ETIKETA

gazeta disapora shqiptare

Një konferencë për Papa Klementin XI dhe zgjimin e identitetit shqiptar

Të hënën më 12 korrik do të mbahet një konferencë e rëndësishme me titull “Roli i Papa Klementit XI për zgjimin e identitetit shqiptar...

Itali/ Konsullata Shqiptare në Bari njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Bari bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 4 qershor...

Hungari/ Hyn në fuqi marrëveshja e njohjes së pasaportave të vaksinimit

Duke filluar nga data 10 qershor 2021, hyn në fuqi marrëveshja midis Republikës së Shqipërisë dhe Hungarisë për njohjen e ndërsjellë të certifikatave të...

Bebe Rexha në Netflix, pjesë e filmit të Barak Obamës

Këngëtarja me famë botërore me origjinë shqiptare, Bebe Rexha do të jetë pjesë e filmit "We the People", serial i animuar i Netflix i...

Itali/ Kledi Kadiu rinis konkursin “Talent on Stage”: Këtë vit online

Kledi Kadiu, është një prej artistëve më të njohur të baletit shqiptar, i cili punon dhe jeton prej shumë vitesh në Itali. Pavarësisht situatës...

Dita e Librit/ QSPA dhuron librat e koleksionit “Theasurus”

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit, Qendra e Studimeve dhe e Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) i ka dhuruar librat e botuar përgjatë vitit...

Foto dite/ Tetë vjet nga krijimi i ansamblit “Trojet” në Zvicër

Ansambli shqiptar "Trojet" në Zvicër ka festuar 8-vjetorin e krijimit të saj, duke e kujtuar me foto nga aktivitete të ndryshme, pasi për shkak...

Greva/ Aeroporti i Rinasit u bllokua për 30 minuta, vonohen dy fluturime

Protesta e kontrollorëve ajrorë ka detyruar avionin që vinte nga Athina që të kthehet mbrapsht në pamundësi për tu ulur në aeroportin e Rinasit...

Sllovenia shtrëngon masat, ja çfarë duhet të dinë shqiptarët

Qeveria sllovene ka shtrënguar masat në vend në përpjekjen e saj për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ambasada shqiptare në Slloveni bën të ditur dhe...

Itali/ Historia e Albinës, kur pushimet verore kthehen në qëndrim të përhershëm

Mediat italiane flasin për shqiptarët që prej 30 vitesh kanë emigruar dhe janë integruar më së miri në shoqërinë italiane. Personazh i përzgjedhur nga "Il...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...