gazeta disapora shqiptare

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta disapora shqiptare

Një konferencë për Papa Klementin XI dhe zgjimin e identitetit shqiptar

Të hënën më 12 korrik do të mbahet një konferencë e rëndësishme me titull “Roli i Papa Klementit XI për zgjimin e identitetit shqiptar...

Itali/ Konsullata Shqiptare në Bari njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Bari bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 4 qershor...

Hungari/ Hyn në fuqi marrëveshja e njohjes së pasaportave të vaksinimit

Duke filluar nga data 10 qershor 2021, hyn në fuqi marrëveshja midis Republikës së Shqipërisë dhe Hungarisë për njohjen e ndërsjellë të certifikatave të...

Bebe Rexha në Netflix, pjesë e filmit të Barak Obamës

Këngëtarja me famë botërore me origjinë shqiptare, Bebe Rexha do të jetë pjesë e filmit "We the People", serial i animuar i Netflix i...

Itali/ Kledi Kadiu rinis konkursin “Talent on Stage”: Këtë vit online

Kledi Kadiu, është një prej artistëve më të njohur të baletit shqiptar, i cili punon dhe jeton prej shumë vitesh në Itali. Pavarësisht situatës...

Dita e Librit/ QSPA dhuron librat e koleksionit “Theasurus”

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit, Qendra e Studimeve dhe e Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) i ka dhuruar librat e botuar përgjatë vitit...

Foto dite/ Tetë vjet nga krijimi i ansamblit “Trojet” në Zvicër

Ansambli shqiptar "Trojet" në Zvicër ka festuar 8-vjetorin e krijimit të saj, duke e kujtuar me foto nga aktivitete të ndryshme, pasi për shkak...

Greva/ Aeroporti i Rinasit u bllokua për 30 minuta, vonohen dy fluturime

Protesta e kontrollorëve ajrorë ka detyruar avionin që vinte nga Athina që të kthehet mbrapsht në pamundësi për tu ulur në aeroportin e Rinasit...

Sllovenia shtrëngon masat, ja çfarë duhet të dinë shqiptarët

Qeveria sllovene ka shtrënguar masat në vend në përpjekjen e saj për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ambasada shqiptare në Slloveni bën të ditur dhe...

Itali/ Historia e Albinës, kur pushimet verore kthehen në qëndrim të përhershëm

Mediat italiane flasin për shqiptarët që prej 30 vitesh kanë emigruar dhe janë integruar më së miri në shoqërinë italiane. Personazh i përzgjedhur nga "Il...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...