gazeta diaspora shqiptar

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta diaspora shqiptar

Zvicër/ Politikani shqiptar rizgjidhet kryetar i nëndegës të Partisë Liberale

Politikani shqiptar Përparim Avdili me prejardhje nga Kumanova, në mbledhjen e anëtarësisë së Nëndegës së IX-të të Partisë Liberale të Cyrihut është rizgjedhur kryetar...

Travel Weekly UK vlerëson Shqipërinë për hiking dhe alpinizëm

Shqipëria vlerësohet për potencialin e turizmit malor dhe hiking nga Travel Weekly UK. Media britanike ka bërë një vlerësim të vendeve turistike të Ballkanit...

Suedi/ Ndryshimet e ligjit, së shpejti leje qëndrimi 3-vjeçare

Social Demokratët dhe Partia e Gjelbër kanë rënë dakord mbi propozimin për një politikë të re emigrimi që u paraqit në Riksdag. Propozimi i Komitetit...

Ministrja Olta Xhaçka në Itali, arrihet marrëveshja për njohjen e patentave

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe homologu i saj italian Luigi Di Maio kanë bërë të ditur se është arritur...

134 vjet/ Historia e themelimit të shkollës së parë shqipe

Prej 134 vitesh shtatë marsi festohet si Dita e Mësuesit në kujtim të datës së themelimit të shkollës së parë shqipe dhe që i...

Në Riad prej 6 vitesh/Borana Korça: Pandemia ka prekur rëndë dhe Aviacionin

Borana Korça nuk e kishte menduar se puna si stjuardesë do të zbulonte te vetja e saj pasionin për udhëtimet dhe kështu të zbulonte...

Mediat italiane: Me “Connect Albania” Diaspora bëhet protagoniste e zhvillimit

"Tërheqja në Shqipëri e sipërmarrësve dhe investitorëve të pranishëm në Itali dhe nxitja e eksponentëve të Diasporës shqiptare në vendin tonë të jenë 'agjentë...

SHBA/ Themelohet Kongresi Panshqiptar Amerikan

Aktivistët shqiptaro-amerikanë kanë themeluar Kongresin Panshqiptar Amerikan, KPA, në ditën e përvjetorit të 108-të të shpalljes së Pavarësisë. "KPA-ja është themeluar që me përkushtim të...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...