foto dite

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

foto dite

Foto Dite/ Si dukej Ambasada Amerikane në Tiranë në vitin 1938

Godina e Ambasadës Amerikane në Tiranë dikur një si “Legata Amerikane në Tiranë”. Kjo godinë ishte gjithashtu rezidencë e ambasadorit amerikan. Ndërtesa u ndërtua...

Foto Dite/ Viti 1903, për ç’shkon ky shqiptar në Korfuz?

Studiuesi Auron Tare aludon për një shqiptar të dikurshëm, sipas tij nga zona e Çamëri-Konispolit, i cili vërteton faktin se ndenja e turizmit ka...

Foto Dite/ Fan Noli dhe Anthony Athanas në Boston më 1963-in

Anthony Athanas dhe Fan Noli, dy filantropë që përfaqësonin më së miri shqiptarin ekselent të Diasporës. Foto ku shihen bashkë Fan Noli dhe Anthony...

Foto Dite/ Sa ishte vlera e një bilete drejt SHBA-ve në vitin 1934

87 vite më parë një biletë nga Shqipëria drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës kushtonte 10 dollarë. Këtë e vërteton edhe kjo foto, e...

Foto Dite/ Vaksinohen 81 persona pranё Komunitetit Mysliman Shqiptaro-Amerikan

Komuniteti Mysliman Shqiptaro-Amerikan ka mundёsuar ambientet dhe kushtet pёr vaksinimin e popullsisё. Ditёn e sotme 81 persona janё vaksinuar pranё ambienteve Komunitetit Mysliman Shqiptaro-Amerikan...

8 marsi/ Shqiptaret e suksesshme që flasin me krenari për rrënjët e tyre- FOTO

Sot janë ndër gratë më të famshme në botë, secila në karrierën e vet profesionale, por që nuk harrojnë kurrë rrënjët e tyre e...

Foto Dite/ Janar 1911, artistët shqiptarë në SHBA vinin në skenë dramën “Besa”

“Amatorët e Shoqërisë Tbeatrale “Shqipëria” të cilët do të lozin dramën “Bessa” të shtunën mbrëma në Natick, Mass. Rentni tí shikoni”. Ishte ky shkrimi që...

Foto Dite/ “Kosherja” që bëri bashkë shqiptarët në SHBA në vitin 1930

Një prej shoqatave më të rëndësishme të komunitetit shqiptar në SHBA është “Qendra Shqiptare e Nju Jorkut”. Pararendëse e saj ishte Shoqëria "Kosherja" e...

Foto Dite/ 1913, Delegacioni shqiptar në Konferencën e Ambasadorëve në Londër

16Një foto e rrallë në historinë e kombit shqiptar. Katër personalitete shqiptare Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Et'hem Vlora, Mehmet Konica dalë më...

Foto dite/ Kanada 1999, djali nga Kosova puth zonjën që i dhuroi një biçikletë

Në këtë foto të realizuar në vitin 1999 shihet një djalë i vogël nga Kosova, i cili i lumtur pasi ka marrë dhuratë një...

Të fundit

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...