Fjalori

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

Fjalori

Eroll Sejdiu: Fjalori i madh i gjuhës shqipe gati në vitin 2023

Të flasësh për gjuhën e nënës, gjuhën shqipe, çdo patriot i flaktë do të kaplohej nga entuziazmi për ta përcjellë këtë pasuri të kombit...

Botohet vepra e Aleksandër Xhuvanit “Fjalor i Gjuhës Shqipe”

Akademia e Shkencave ka botuar veprën madhore të Aleksandër Xhuvanit “Fjalor i Gjuhës Shqipe”. Fjalori i prof. Aleksandër Xhuvanit zë një vend të veçantë në...

“Fjalor i Arbëreshvet t’Italisë” vepra madhore e Emanuele Giordanos

"Fjalor i Arbëreshvet t'Italisë" është i pari dhe i vetmi. Kjo vepër madhore e Emanuele Giordano u botua në Bari të Italisë, në gusht...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...