Emigracion

E hënë, 15 Prill, 2024
E hënë, 15 Prill, 2024

ETIKETA

Emigracion

Pse vlerësohet qasja shqiptare me Diasporën

Sipas artikullit “Evropa Juglindore kërkon të angazhojë Diasporën e saj për të kompensuar ndikimin e shpopullimit” të Silviu Kondan, kërkues shkencor i pavarur i...

Statistikat/ Emigracioni ul ndjeshëm numrin e mjekëve për banorë në Europë

Emigracioni i lartë, së fundi i përqendruar në individë të aftësuar po i vë në vështirësi disa profesione jetike për një popullatë. Një studim i...

Itali/ Raporti “Emigracioni 2020”: Shqiptarët zënë 15,7% të popullsisë në Pulia

Në Bari të Italisë është prezantuar raporti "Dosja Statistikore për Emigracionin 2020" e përgatitur nga "Qendra e Studimit dhe Kërkimit IDOS", në partneritet me...

Në Itali për të punuar. Hapet dekreti i flukseve

Në këto pak javë të mbetura të vitit mund të thirren jo vetëm punonjës sezonalë, por edhe jo sezonalë për sektorët e autotransportit, ndërtimit...

“The Diaspora Brain Trust”, studimi Harvardit për talentet shqiptare në botë

Ekipi i studiuesve shqiptarë të qendrës "Growth Lab Albania" në Universitetin e Harvardit po punon për të kuptuar më mirë shkaqet dhe pasojat e...

Greqi/Festivali i Filmit të Emigracionit rikthehet nën masat mbrojtëse nga Covid

Festivali më i madh në botë i Filmit të Emigracionit do të realizohet për të pestin vit radhazi në Greqi dhe fton kineastët nga...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...