ekonomi

E diel, 17 Janar, 2021
E diel, 17 Janar, 2021

ETIKETA

ekonomi

Ecuria e ekonomisë shqiptare në raport me ekonomitë e vendeve fqinje në pandemi

Pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19), përveç shkaktimit të një krize shëndetësore, po ashtu ka ndikuar në sjelljen e njerëzve dhe zakonet e tyre...

Raporti i BB: 20% e firmave shqiptare rritën biznesin online gjatë pandemisë

Karantina nxiti e-commerce globalisht dhe ashtu si kudo në Shqipëri bizneset u përpoqën që të përshtateshin me kushtet që kishin drejt një tregtie online...

Kosovë/ Diaspora thyen rekordin e dërgesave, deri në nëntor solli 900 mln euro

Shtetasit shqiptarë të Kosovës që jetojnë jashtë shtetit pavarësisht pandemisë COVID-19, kanë vazhduar të dërgojnë para në Kosovë. Të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës...

Moody’s: Shqipëria pozicion të qëndrueshëm në tregjet ndërkombëtare

Pas vlerësimit në “B1” dhe me perspektivë “TË QENDRUESHME” në Tetor 2020, Moody’s ka kryer rishikimin periodik për Shqipërinë. Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Moody’s, ditën...

Shqipëria nis studimin e fizibilitetit për makinat elektrike

Shqipëria po bëhet gati të bëjë të studim fizibiliteti për vendosjen e pikave të karikimit për makinat elektrike. Agjencia për Efiçencën e Energjisë ka hapur...

Ekonomia post COVID, rriten eksportet drejt Ukrainës

Eksportet drejt Ukrainës njohën një rritje me më shumë se 2.5 herë gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të...

Banka e Shqipërisë / Guvernatori Sejko: Ekonomia i kthehet rritjes në vitin 2021

Pandemia e shkaktuar nga virusi Covid-19 ka goditur rëndë ekonominë shqiptare, duke ngadalësuar aktivitetin ekonomik në të gjithë sektorët. Sipas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë,...

Universiteti i Harvardit: Ekonomia shqiptare bëri kthesën e jashtëzakonshme

Për pesë vite ekonomia shqiptare bëri kthesën e jashtëzakonshme dhe nuk e teprojmë nëse e quajmë atë një mrekulli shqiptare është përfundimi i Qendrës...

Shqiptarja përfaqëson Ecolog në Forumin Botëror të Investimeve

Siç është njoftuar nga Forumi Botëror i Investimeve të Engjëjve të Biznesit (WBAF), Funda Ibraimi menaxhere e Ecolog International është emëruar si partnere ndërkombëtare...

A është e ardhmja e Kosovës tek bujqësia?

Deutsche Welle ka realizuar një reportazh për pronarin e një fermë në fshatin Sferkë në Kosovë. Ai është Berat Hasani dhe ka një histori...

Të fundit

Shqipe Buzuku: Përse Diaspora ndikon pozitivisht në zhvillimin e vendlindjes

Shqipe Buzuku e ka pasur gjithmonë në planet e saj të studionte jashtë vendit dhe puna, vullneti, përkushtimi, kureshtja dhe pasioni e ka bërë...

Studimi/ Ermand Mertenika: Si COVID-19 infekton qelizën tonë të shëndoshë

Përmasa ekstremisht e vogël e  COVID-19 Corona e cila modifikon DNA-në e Qelizës së shëndoshë të organizmit tonë. Covid 19 Corona është një virus agresiv...

Gjermani/ “Korona dhe shkolla e fëmijës tim”, rregullat e reja të mësimdhënies

“Korona dhe shkolla e fëmijës tim” projekti i cili drejtohet nga Erida Zerka në Hamburg të Gjermanisë organizoi ditën e djeshme takimin e radhës...

Historia /111-vjeçarja shqiptare që mori shtetësinë nga Presidenti i SHBA

Mrika Mrnaçaj,  dëshira e nënës shqiptare në Amerikë, për të jetuar dhe vdekur në një vend të lirë me pasaportën amerikane, si qytetare e...

158 vjet nga lindja e Heroit të Popullit Bajram Curri

Bajram Curri ishte udhëheqës popullor, ushtarak, pjesë e Senatit të Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920. Hero...