Botime ne Diaspore

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

Botime ne Diaspore

Botime në Diasporë/ “L’ALBANIA LETTERARIA” botohej më 1897

“L’ALBANIA LETTERARIA” (Shqipëria letrare) ishte një revistë e përdyjavshme e cila botohej në gjuhën italiane. Drejtor i revistës ishte Francesco Cicera. Numri i parë...

Botime në Diasporë/ RASSEGNA ITALO-ALBANESE botohej në Napoli më 1919-ën

RASSEGNA ITALO-ALBANESE (Pasqyrë Italo-shqiptare) ishte një e përkohshme mujore. Rubrikat ishin të ndryshme, politike, kultorore, historike, gjuhësore, si dhe lajme aktualiteti. Kjo revistë botohej në...

Botime në Diasporë/ “KALENDARI AFREDITA”, botohej në Stamboll më 1910-ën

“KALENDARI AFREDITA” përmbante materiale kulturore, enciklopedike, letrare, shoqërore dhe fotografi.  Numri i parë u botua në Stamboll në vitin 1910. Shkrimin e parë botuesi Cile...

Botime në Diasporë/ “BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” botohej në Sofje më 1915-ën

“BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” ishte një e përkohshme politike, shoqërore, kulturore, si dhe me artikuj nga kronika të kohës. Kjo revistë botohej në gjuhën shqipe,...

Botime në Diasporë/ 1901, në Romë botohej gazeta “ALBANIA”

“ALBANIA” ishte një gazetë e cila nisi të botohej në Romë në shtator të vitit 1901. Abonimet për këtë periodike kushtonin 20 lira për...

Botime në Diasporë/ 1915, botohej në Lausanne “L’ALBANIE”

“L’ALBANIE” ishte një botim i përdyjavshëm që mbronte interesat shqiptare.  Periodikja përmbante lëndë politike, shoqërore, historike, kulturore etj.. Botohej në gjuhën frënge nga stafi...

Botime në Diasporë/ “LA QUESTIONE ALBANESE” botohej në 1905 në Buenos Aires

“LA QUESTIONE ALBANESE” (Çështja shqiptare) ishte një revistë e përmuajshme politike, shoqërore, kulturore, letrare etj. Botohej në gjuhët italisht, pjesërisht edhe shqip. Revista drehtohej nga...

Botime në Diasporë/ Itali 1897, botohej gazeta “LA NAZIONE ALBANESE”

“LA NAZIONE ALBANESE”  ishte një buletin politik, letrar dhe kulturor ne gjuhës italiane dhe pjesërisht në shqip. Drejtues i kësaj gazete ishte Anselmo Lorecchio. Numri...

Botime në Diasporë/ “TREGTIA SHQIPTARE”, botohej në Boston më 1921-in

“TREGTIA SHQIPTARE” ishte një revistë e përmuajshme në gjuhën shqipe dhe pjesërisht anglisht. Editor i kësaj reviste ishte Anastas Pandele. Numri i parë i...

Botime në Diasporë/ 1901, në Beograd botohej gazeta “TOSKA”

Gazeta “TOSKA” botohej në vitin 1901 në Beograd. Drejtues i saj ishte Jashar Erebara. Numrat e kësaj gazete ishin të paktë, por jo pa...

Të fundit

Foto dite/ Protesta e komunitetit shqiptar sot në New York

Qindra shqiptarë kanë protestuar para disa orësh para Konsullatës së Serbisë në New York me kërkesën që shteti serb të mbajë përgjegjësi për krimet...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...