Gazetar

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

2812 POSTIME
0 KOMENTET

Shqiptarët, të dytët për të marrë nënshtetësi europiane, 430 mijë nga viti 2002

Përfitimet që merr nga zotërimi i një pasaporte EU ka shtyrë shumë shqiptarë që të aplikojnë për tu pajisur me një të...

Itali / Mjeku shqiptar: Durim sepse kjo pandemi nuk do të jetë e shkurtër

Altin Palloshi është mjek kardiolog hemodinamist, i cili merret me operacionet miniinvazive të sistemit kardiovaskular i cili jeton dhe punon në Milano....

Në karantinë / Çfarë kërkojnë më shumë shqiptarët në internet?

Kur po bëhet gati një muaj që ka nisur kufizimi i lëvizjeve dhe shqiptarët janë vendosur në karantinë të detyruar brenda shtëpive...

Revista kiliane përmbledhje për 6 poetë shqiptarë

Disa ditë më parë, në Santiago të Kilit, doli nga shtypi revista prestigjioze kiliane “AErea” (revistë poetike hispano-amerikane, botim i “Ril Editores”)...

Kosovë / Remitancat mund të bien në nivelin e krizës ekonomike të vitit 2009

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka parashikuar rënie të të ardhurave dytësore në ekonominë e Kosovës, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga...

A do kemi trazira sociale pas pandemisë? Ja çfarë na mëson historia

Kur pandemia e murtajës (e njohur si Vdekja e Zezë), u përhap në Evropë gjatë viteve 1348- 1349, punëtorët në mbarë kontinentin...

Turqi / Shqiptarëve që u ka përfunduar afati e qëndrimit nuk do të penalizohen

Ministria e Jashtme e Turqisë ka bërë të ditur se shtetasve të huaj që ndodhen në Turqi dhe që u mbaron viza...

Rita Ora i bashkohet iniciativës së artistëve të Diasporës “Një kafe si flutur”

Fushata sensibilizuese “Një kafe si flutur” bashkon artistët e Diasporës shqiptare në luftën kundër COVID-19 në Republikën e Kosovës me synim ngritjen...

SHBA/Marko Kepi: 12 shqiptarë kanë humbur jetën deri tani në Nju Jork

Nëpërmjet një lidhje direkte me emisioni "Opinion" në TV Klan nga Nju Jorku, Marko Kepi ka konfirmuar se deri tani kanë humbur...

Humbje për komunitetin shqiptar në SHBA, ndahet nga jeta veprimtari

Rexhë Xhakli, një figurë e rëndësishme e komunitetit shqiptaro-amerikan, që ka pasur një rol të shquar personal në lobimin historik për Kosovën,...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...