kryesore

E premte, 26 Nëntor, 2021
E premte, 26 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore

Mark Gjonaj:KKD lobim të fortë për të garantuar të drejtën e votës për Diasporën

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore prej ditësh nuk po arrin në një rezultat final, për sa i përket ndryshimeve në kodin zgjedhor. Edhe pse...

KKD / Lazim Destani bashkon sipërmarrësit e Diasporës në ndihmë të vendlindjes

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Lazim Destani sërish ka ndërmarrë një nismë që i vjen në ndihmë vendlindje. Së bashku me sipërmarrës të...

Greqi / Komuniteti shqiptar nismë vullnetare për pastrimin e plazheve në Kretë

Komuniteti shqiptar në Kissamu Hania, në Kretë ka treguar edhe një herë se është mjaft i integruar në shoqërinë greke. Sikurse kishte njoftuar pak...

SHBA / Mjeku shqiptar: Rikthimi i Covid, distancë shoqërore apo mbulesë fytyre?

Në prag të një vale të dytë të shpërhapjes së COVID-19 mjeku shqiptar në SHBA Pashko Camaj bën një analizë të situatës që mund...

QBD boton falas përrallat dy gjuhëshe për fëmijët shqiptarë të Diasporës

Qendra e Botimeve për Diasporën mundëson për këtë 1 qershor për fëmijët shqiptarë që jetojnë jashtë trojeve shqiptare serinë “Klasikët Dygjuhësh”. Seria përfshin përrallat më të...

Dhoma e Biznesit të Diasporës: Ja ndikimi i Covid te sipërmarrjet shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e Fondit Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës, ka studiuar situatën dhe sfidat e biznesit në Diasporë...

Greqi / Hyn në fuqi marrëveshja për konvertimin e patentave shqiptare

Konvertimi i patentave shqiptare në Greqi është një vendim “i vjetër”, në fakt. Por, megjithëse negociatat janë kryer vite më pare dhe marrëveshja po...

Itali / Mjekja Fabiola Harizaj: Lufta për jetën në vijën e parë kundër COVID-19

“Nga 21 shkurti, dita e fundit “normale”, çdo ditë, pa pushim, kemi qenë më shumë në spital se në shtëpi. Për t’i bërë ballë...

SHBA / Mjeku shqiptar i testeve COVID-19

Mjeku shqiptar Skënder Murtezani ka realizuar mbi 600 teste për identifikimin e Sars cov 2 dhe ka zbuluar 105 të identifikuar pozit. Në klinikën e...

Profili i shqiptarëve të Italisë në fotografinë e ministrisë së Punës

Shifra e analiza mbi proceset e integrimit me të dhënat e përditësuara më 1 janar 2019 në Raportet vjetore të sapobotuara të ministrisë së...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...