kryesore

E enjte, 27 Janar, 2022
E enjte, 27 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore

Zgjedhjet në Itali, në garë dhe një shqiptare

Më 20 dhe 21 shtator Italia do ti drejtohet kutive të votimit për të zgjedhur përfaqësuesit në këshillat komunal dhe rajonal. Ariana Kosova Hoxha...

Tekstet Mësimore për Diasporën, komisioni miraton rishikimin e standardeve

Sot, në mjediset e Qendrës së Botimeve për Diasporën, vijoi dita e dytë dhe e fundit e mbledhjes së Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për...

Tekstet Mësimore për Diasporën/ Mblidhet Komisioni i Përbashkët Shqipëri-Kosovë

Sot, në Qendrën e Botimeve për Diasporën, u zhvillua mbledhja e Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për Miratimin e Teksteve Mësimore për Diasporën. Ky komision është...

Greqi / Xhoi, inxhinierja shqiptare kampione e botës në Kick Boxing

Xhoi Keliraqi ka lindur dhe është rritur në Greqi, nga prindër emigrantë. Ish-redaktorja më e re e medias komunitare “Gazeta e Athinës”, e pranishme...

Zvicër/ Shqiptarja Xhemile Fetaji vlerësohet me titullin “Hero i përditshmërisë”

Në një ceremoni festive që ka zgjatur më shumë se dy orë organizuar për Ditën Kombëtare të Zvicrës, janë vlerësuar shumë persona që kanë...

SHBA / Historia e suksesit e çiftit shqiptar në industrinë e ushqimit

Shefi Enton Mëhillaj dhe gruaja e tij Oriola Koci, prej tetë vitesh drejtojnë një sipërmarrje  në Worcester, Massachusetts ShBA. Cifti e hapi restorantin Livia’s...

Angazhimi i Austro-Hungarisë për librin e parë shqip të historisë së shqiptarëve

Në kuadër të aksionit që Vjena planifikoi të ndërmerrte në Shqipëri në fund të shek. XIX, u parashtrua dhe propozimi për të shkruar në...

Gazeta gjermane Bild: Kështu do të testojë Ecolog udhëtarët për Coronavirus

Gazeta prestigjioze gjermane Bild në suplementin e saj të fundjavës “Bold am Sonntag” i ka dedikuar një artikull testimeve për Covid-19 që po kryen...

Enke Fezollari, ngjit në skenën greke veprën shqiptare Vendi ku nuk vdiset kurrë

"Ideator dhe regjisor i shfaqjes më të bujshme të sezonit veror, “Nga posti sundues- Dinamika e Fjalës Publike”, me emrat më të famshëm të...

Raporti / 76% e profesionistëve në Diasporë duan të kontribuojnë në vendlindje

Organizata “Germin” ka publikuar dje një anketë të kryer me rreth 921 ekspertë nga Diaspora mbi angazhimin profesional në vendet e origjinës. Publikimi u...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...