kryesore

E enjte, 27 Janar, 2022
E enjte, 27 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore

Teuta Abazi, kandidate e socialdemokratëve gjermanë në zgjedhjet komunale

Më 13 shtator në Republikën e Renanisë Veriore-Vestfalise,(NRW),  që me gati 18 milionë banorë, mbahet si rajoni më i populluar në Gjermani do të...

QBD vazhdon dërgimin e teksteve mësimore në Angli, Slloveni, Austri dhe Kroaci

Qendra e Botimeve për Diasporën për të dytin vit radhazi ka mundësuar dërgimin dhe pajisjen me tekste mësimore të klasave të gjuhës shqipe në...

Historia/ Tringa Rexhepi dikur refugjate lufte, sot këngëtare e sukseshme

Tringa Rexhepi është këngëtarja shqiptare e cila prej më shumë se 15 vitesh ka ndërtuar një karrierë të sukseshme në Amerikën e Veriut. E...

Abetarja në gegënisht dhe lufta për mbrojtjen e gjuhës shqipe

Kush ndërtonte shtëpia të reja, kulla e oda të pritjes më 1936 që shqiptarët mos të shpëngulen për në Turqi e kush ishte burri...

Qendra e Botimeve për Diasporën dërgon tekstet mësimore falas në Diasporë

Qendra e Botimeve për Diasporën, për të dytin vit radhazi, nisi dërgimin e teksteve mësimore në Diasporë, në përmbushje të misionit së saj themelor,...

Një rrjet psikologësh shqiptarë në Itali

Prej 6 muajsh vepron në mjedisin e Diasporës shqiptare në Itali bërthama e një rrjeti psikologësh të afirmuar, angazhuar në grupin profesional quajtur Diaspora e Mjekëve...

Një shqiptare midis 150 femrave që po ndryshojnë Italinë

StartupItalia ka publikuar listën e 150 femrave që po ndryshojnë Italinë, për vitin 2020. Në listë është edhe shqiptarja Anita Likmeta. Lindur në Durrës, Shqipëri...

Greqia merr vendimin, do të njohë pasaportat e skaduara deri në fund të vitit

Rinovimi i lejeve të qëndrimit dhe çdo procedure legalizimi dokumentash do të kryhet me pasaportat e skaduara, deri në 31 dhjetor 2020. Ministria e Brendshme...

Mbyllet sanatoria 2020. Rreth 17 mijë aplikime për legalizimin e shqiptarëve

Të mbyllura mbrëmjen e të shtunës (15 gusht), procedurat për legalizimin e punonjësve të parregullt në Itali kanë regjistruar rreth 210 mijë aplikime për...

Kakavijë / Kalojnë të gjitha makinat, nga sot rregullat e reja

Ngërçi në Kakavijë ka marrë fund. Pak minuta pas mesnate kanë kaluar përtej kufirit të gjitha makinat që prisnin në radhë kilometrike. Kjo u...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...