Zvicer

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

Zvicer

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...

Video/ Nxënësit e “Shkollës Shqipe” në Zvicër poezi dedikuar 28 Nëntorit

Nxënësit e "Shkollës Shqipe" në Zvicër me rastin e festave të Nëntorit kanë recituar poezi dedikuar Pavarësisë së Shqipërisë dhe Flamurit Kombëtarë. Pavarësisht kushteve të...

Zvicër/ Shkolla shqipe program festiv për festat e Nëntorit

"Shkolla shqipe Monthey Chablais" në Zvicër ka organizuar një program modest artistiko-kulturor për të festuar festat e nëntorit. Për shkak të pandemisë organizimi është...

Zvicër/ Shkolla shqipe në Bernë organizon aktivitet për festat e nëntorit

Nxënësit e "Shkollës shqipe Ostermundigen" në Bernë kanë zhvilluar një aktivitet për të festuar festat e nëntorit. Ky aktivitet ka bërë bashkë në një...

Video/ “50 vite në 50 foto”, marrëdhëniet diplomatike Zvicër-Shqipëri

Me rastin e 50 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Ambasada e Shqipërisë në Bernë, ka përgatitur një video ekspozite online. Në këtë video janë pasqyruar foto...

Zvicër/ Historia e mjekut të suksesshëm shqiptar, Gëzim Dushi

Gëzim Dushi është një kirurg pediatër mjaft i njohur në Zvicër, mirëpo rruga e tij deri këtu nuk ka qenë aspak e lehtë. Viti 1990...

Ministri i Jashtëm i Konfederatës Zvicerane viziton Shqipërinë më 23 nëntor

Në kuadër të aktiviteteve të ndërmarra për të kremtuar 50 vjet marrëdhënie diplomatike Shqipëri-Zvicër më 23 nëntor 2020, Ignazio Cassis, Ministër i Jashtëm i...

Zvicër/ Artisti Nik Alex Mucaj: Të gjithë ne jemi ambasadorë jashtë vendit

A jemi sot ne një shoqëri globale në krizë për shkak të koronavirusit? Për artistin shqiptar Nik Alex Mucaj, i cili jeton në Zvicër...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit në një familje shumë anëtarëshe ishte fëmija i tetë dhe më i vogli. Ai kreu...

Zvicër/ Elina Duni publikon albumin dedikuar të gjithë emigrantëve

Këngëtarja shqiptare Elina Duni ka publikuar albumin e saj të ri “Lost Ships”, një album i dedikuar të gjithë emigrantëve. Promovimi i këtij albumi...

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...