Zvicer

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

Zvicer

Vazhdon misioni i mjekut Cuculi për të bindur shqiptarët në Zvicër të vaksinohen

Mjeku shqiptar në Zvicër Florim Cuculi e ka marrë parasysh se mund të kritikohet e të mos shihet me sy të mirë mes shqiptarëve...

Zyrtare/ Nedim Bajrami do të luajë me kombëtaren shqiptare

Nedim Bajrami është tashmë zyrtarisht pjesë e Kombëtares shqiptare. Federata Shqiptare e Futbollit prej disa muajsh kishte nisur procedurat për të bërë të mundur aktivizimin...

Zvicër / “Shkolla Shqipe” kërkon më shumë mësues të gjuhës shqipe

Rritja e kërkesës për të mësuar gjuhën shqipe ka sjell edhe hapjen e klasave të reja për mësimin e gjuhës shqipe në Kofederatën Zviceriane. Për...

Zvicër/ Politikani shqiptar rizgjidhet kryetar i nëndegës të Partisë Liberale

Politikani shqiptar Përparim Avdili me prejardhje nga Kumanova, në mbledhjen e anëtarësisë së Nëndegës së IX-të të Partisë Liberale të Cyrihut është rizgjedhur kryetar...

Zvicër/ Liridon Tifeku, zjarrfikësi shqiptar në luftë me flakët

Mbrëmjen e së enjtes, në Zweisimmen të Zvicrës është shkaktuar një zjarr i madh. Ndër të tjera, një ndërtesë banimi dhe komerciale dhe një...

Zvicër/ Një shqiptare për herë të parë zgjidhet këshilltare në komunën e Renens

Shqiptarja Liridona Sekiraqa është femra e parë shqiptare që zgjidhet si këshilltare në komunën e Renens, kantoni Vaud në Zvicër. Sekiraqa është bërë pjesë...

Zvicër/ Shkolla Shqipe Ostermundigen mbyll vitin shkollor

Shkolla Shqipe Ostermundigen në Bern, Zvicër mbylli dje me sukses vitin shkollor 2020/21. Shkolla e mësimit të gjuhës shqipe do të hap dyert përsëri...

Zvicra lejon hyrjen për shtetasit shqiptarë duke nisur nga kjo datë

Duke filluar nga 26.06.2021 shtetasit e Shqipërisë do të lejohen të udhëtojnë për në Zvicër. Qeveria e Zvicrës ka lehtësuar kufizimet për hyrje në Zvicër...

Grupi zviceran “Pablo Infernal” me vokalistin shqiptar publikojnë këngën e re

Artistët shqiptarë Adrian dhe Altin Asllani, jetojnë dhe ushtrojnë profesionin e tyre në Zvicër. Ata janë pjesë e grupit muzikor “Pablo Infernal” dhe së...

Zvicër/ Arbër Bullakaj vazhdon përpjekjet për natyralizimin e emigrantëve

Arbër Bullakaj u bashkua me familjen e tij në Zvicër në viti 1994, teksa më herët kishte shuar i ati dhe xhaxhai i tij....

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...