vota e diaspores

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

vota e diaspores

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...

Zgjedhje 2021/Ruçi: Vota e shqiptarëve jashtë vendit forcon lidhjet me Diasporën

Në Shqipëri ka nisur sesioni i fundit parlamentar për këtë legjislaturë. Në nisje të tij kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi përmendi punën e kryer...

Zgjedhjet në Kosovë/ Diaspora do të votojë nga 2 deri më 12 shkurt

Shqiptarët e Kosovës jashtë vendit do të votojnë për herë të dytë në zgjedhjet në Kosovë. Për zgjedhjet e 14 shkurtit, votimi me postë...

Votimi i Diasporës dhe ekonomia jonë

Kemi 1.6 milionë përfaqësues të Diasporës së Re Shqiptare, të krijuar në këto tre dekadat e fundit, sidomos në Itali, Greqi, Gjermani, Britani e...

Diaspora Voton

Muajt e fundit, fjala “Diasporë” dhe fjala “votë” janë përdorur, si asnjëherë më parë. Jo vetëm nga publiku i gjerë, brenda dhe jashtë vendit,...

Vota e Diasporës, KQZ synon që rregullat të jenë gati brenda dhjetorit

Grupi i punës për votën e Diasporës i ngritur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ka vijuar takimet me grupet e interesit, pjesë e së...

KKD takim me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi: Vota e Diasporës është prioritet

Këshilli Koordinues i Diasporës ka realizuar një takim me Komisionerin e ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, për të diskutuar lidhur me...

Regjistrimi i votuesve nga Diaspora, Ministri Majko takim me institucionet

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka zhvilluar një takim online me përfaqësues të institucioneve të Ministrisë së Brendshme dhe Agjencisë Kombëtare të...

Dorëzohet drafti për “Zgjedhoren”, vota e Diasporës ndërhyrje emergjente në Kod

Projektligji për disa shtesa dhe ndryshime në Kodin Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë u dorëzua sot në Kuvend, ndërkohë që mundëson dakordësinë politike të...

Përse Diaspora duhet të votojë…

Si rezultat i globalizimit, konflikteve dhe migrimit, shumë shtete kanë një numër të madh të qytetarëve që jetojnë jashtë territorit të tyre, që zakonisht...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...