Turizem

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

Turizem

Destinacione shqiptare / Valamara, perla e pazbuluar e liqeneve akullnajore

Në një kohë kur të gjithë janë duke menduar se ku do t'i kalojnë pushimet këtë vit për shkak të pasojave që solli pandemia...

Greqia nga 15 qershori hap kufijtë për turistët shqiptarë

Familjet shqiptare që jetojnë mes Shqipërisë e Greqisë do të ribashkohen edhe këtë sezon veror! Këtë vendim ka marrë qeveria greke, me përfshirjen Shqipërinë...

Blogu amerikan: Shqipëria, një nga destinacionet më të mrekullueshme në Evropë

"Shqipëria, ky vend pak më i madh se Maryland, është ideale për eksplorim. Nga kryeqyteti deri tek Alpet, shtigjet e saj rivalizojnë Zvicrën dhe...

Turizmi në Europë/ Kur do të mund të udhëtojmë sërish në secilin shtet?

Në të gjithë Europën, shtete të ndryshme, që aktualisht janë duke lehtësuar masat kufizuese por mundohen të përpilojnë mënyrën se si të mund të...

Verë 2020 / Vlonjatët ftojnë turistët të zbulojnë “sekretet” e qytetit të tyre

Pandemia Covid-19 ka bërë që e gjithë bota të stepet kur bëhet fjalë për të ardhmen e turizmit, përfshirë këtu Shqipërinë. Megjithatë, qytetarët e Vlorës...

BE: Kufijtë europianë për pushuesit do të hapen deri në verë

Europa dëshiron të hapë kufijtë e brendshëm për turizmin para fillimit të verës. Kështu deklaruan sot ministrat e Jashtëm të BE-së. “Është e rëndësishme që...

Blogeria italiane e udhëtimeve: Shqipëria do të dalë fitimtare pas Covid-19

Pandemia Covid-19 ka bërë që e gjithë bota të shtrojë pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e turizmit, përfshirë këtu Shqipërinë. Megjithatë, operatorja turistike...

Faqja e njohur holandeze: Shqipëria, vend spektakolar dhe mikpritje legjendare

Shqipëria përshkruhet së fundmi në një faqe e njohur turistike holandeze si një nga formacionet më spektakolare shkëmbore të Europës, sikurse një vatër legjendare...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...