Turizem

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

Turizem

Blogerja e njohur e udhëtimeve tregon 10 arsye pse duhet vizituar Shqipëria

Larissa Olenicoff, ose siç njihet ndryshe “The Blonde Gypsy”, është një nga blogeret e udhëtimit më të njohura në Ballkan. Falë faqes së saj...

Zgjodhi Shqipërinë për pushime 1 vit: Bonusi është populli, janë shumë miqësorë

Një shkrim dedikuar Shqipërisë është publikuar në “InternationalLiving”. Shkrimi është rrëfimi i një turisti, i cili pas daljes në pension zgjodhi të udhëtojë në...

Video/ Kraja, një nga destinacionet e magjishme shqiptare

Kraja, perla dhe vendi magjik, për të kaluar pushime, lugina e bukur ku ndodhen 8 fshatra: Arbneshi, Skjeja, Ostrosi Madh, Ostrosi Vogel, Martiq, Boboshti,...

Rumani / “Forumi Virtual B2B”: Shqipëria si një destinacion tërheqës turistik

Ambasada Shqiptare në Rumani, në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Turizmit realizuan "Forumin Virtual B2B" midis aktorëve turistikë nga të dy vendet, Shqipëria dhe...

Turizëm/ Udhëtim në pyllin e gështenjave shekullore

Nga Tirana janë 102 kilometra që mund të përshkohen me makinë. Rrugët janë përmirësuar ndjeshëm dhe udhëtimi është më se i rehatshëm. Është një...

Udhëtime / Mali i Kallabakut në Kukës, maja ku takohen kufijtë e tri shteteve

Mali i Kallabakut në Kukës është pjesë e Parkut Natyror "Korab-Koritnik". Është shkëmbor dhe 2174 m i lartë, ndërsa nën këmbët e tij, “nusërojnë” pllajat...

Turizmi botëror humbet 730 miliard dollar nga COVID

Mbi 730 miliardë dollarë janë humbjet e sektorit të turizmit në mbarë botën, në vetëm 8 muaj, ndërsa fluturimet ndërkombëtare janë tkurrur me 70%....

Vizita virtuale në parkun arkeologjik të Apollonisë

Për të apasionuarit ndaj historisë së Shqipërisë, Parku Arkeologjik i Fierit, tashmë mundëson një aplikacion të ri që ofron vizitë virtuale në 360 gradë. Aplikacioni...

Vendlindja ime / “Më jepni një biçikletë t’ju rrëfej një aventurë mes Alpesh”

“O Zot i modh, hape merr kët’ dreq kohe dhe leji k’ta të rij të shkojnë me biçikleta nëpër Alpe se s’të kushto asigjo!”...

Gjermani / Fondacioni Besa shpreh interesin për investime në Vlorë

"Fondacioni Besa në Gjermani po analizon mundësinë për të investuar në qytetin bregdetar të Shqipërisë, në Vlorë" kështu është shprehur sot Ilir Seferi, përfaqësues i...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...