Turizem

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

Turizem

Edhe për turizëm, Gjermania heq kufizimet e udhëtimit me Shqipërinë

Nga sot, qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë në drejtim të Gjermanisë edhe për arsye turistike.Gjermania njoftoi heqjen e kufizimeve me Shqipërinë dy ditë më...

CNN: Shqipëria vendi ideal për pushime, pa karantinë dhe test COVID

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijtë, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion COVID-free. ...

Restaurohet “Porta me Kulla”, një atraksion më shumë për t’u vizituar në Butrint

Restaurimi i objektit “Porta me Kulla” në Butrint ka përfunduar. Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore bën me dije se falë këtij projekti u bënë...

Destinacione/ Liqeni i Kusit, një oaz relaksi pak km larg nga Tirana

Liqeni i Purësit, ose sic shumë e njohin Liqeni i Kusit ndodhet pak kilometra larg nga Tirana. Liqeni i Puresit (Kusit) dhe territori përreth tij...

Video/ “Jemi gati. Tirana u hap dhe është më e gjallë se kurrë”

Me një video shumë entuziaste, kryebashkiaku Veliaj tregon se si e priti Tirana hapjen pas kufizimin prej masave të ndërmarra në kuadër të pandemisë...

Bukuritë shqiptare promovohen në Miami të SHBA-ve

Bukuritë shqiptare janë prezantuar më së miri në Fox Tv gjatë prezantimit të Paula Mehmetukaj, kandidatet së Shqipërisë për Miss Universe, kompeticion që u...

Roli i Diasporës në realizimin dhe mbarëvajtjen e projekteve ndërkufitare IPA

Projekti NEST- Rrjetëzim për turizëm inteligjent, Itali-Shqipëri-Mali i Zi, është një projekt i finacuar nga Programi Interreg IPA Itali- Shqipëri Mal i zi 2014-2020...

Një hartë e monumenteve dhe vendeve kulturo-historike të Malësisë për turistët

Organizata turistike e Tuzit ka punuar hartën e monumenteve dhe vendeve të rëndësishme turistike, kulturo-historike dhe natyrore të Malësisë. Një guidë turistike që do të...

”Forbes” për Shqipërinë: Një tjetër vend i jetës së ëmbël

Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi, shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është...

“Naim-A Tour”, synon binjakëzimin kulturor mes Shqipërisë dhe Italisë

“Naim-A Tour”, është një projekt që ka marrë formë së fundmi falë një sinergjie midis disa shoqatave socio-kulturore të Forlì, Itali dhe qyteteve të...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...