shqiptar

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

shqiptar

Video që vërtetoi pafajësinë e shqiptarit në Greqi, akuzohej për vrasje

Një shqiptar në Greqi është lënë i lirë, pasi akuzohej si autor i një vrasje të ndodhur 4 vite më parë. Një video e...

E rëndë në Greqi/ Humbet jetën shqiptari elektricist

Një shqiptar me profesion elektricist, ka humbur jetën gjatë punimeve në një shtyllë  korrenti, në Eretria, Greqi. Për shkak të një aksident i frikshëm në...

Poloni/ Shqiptari që punon për Reuters: Polakët e njohin mirë vendin tonë

Në vitin 2017 Josif Gjoshe u njoh me një vajzë polake me të cilën u dashurua. Më pas vendosi të linte Shqipërinë për t’u...

Gjermani/ Lirim Zendeli: Ja regjimi i një kampioni në sportin e garave me makina

Lirim Zendeli është i vetmi shqiptar i përfshirë në botën e garave me makina, teksa është pjesë e Formula 3 dhe kërkon me ngulm...

Artistët shqiptarë dominojnë në “NRJ Music Awards”, nominohen në disa kategori

Eventi i madh i ndarjes së çmimeve të muzikës në Francë, "NRJ Music Awards" është gati për një edicion të ri. Një ngjarje disi e...

Danimarkë/ Adnan Aliti: Shqiptarët popull dinjitoz dhe i kulturuar

Në periudhën e luftës së Kosovës, Adnan Aliti vendosi të emigronte në Danimarkë. 30 vitet e fundit Adnand Aliti ka punuar si gazetar dhe...

Krasniqi: Çmimi më i madh në jetë është nderimi që i bëra gjithë shqiptarëve

Kampioni shqiptar ne Boks, Robin Krasniqi në një konferencë të organizuar në Prishtinë ka falenderuar të gjithë shqiptarët për mbështetjen që i kanë dhënë...

Intervista/ Fatime Hysa: Në politikën gjermane për integrimin e gruas shqiptare

Ka vetëm dy vjet që është pjesë e shoqërisë gjermane dhe sot është kandidatja e parë e huaj në histori që garon për këshillin...

Gjermani/ 21-vjeçari shqiptar shpallet kampion në not

21-vjeçari Arti Krasniqi është shpallur kampion në garën e notit “Meisterschaften des Schëimmbezirks Mittelrhein” e mbajtur në Gjermani. Në këtë garë morën pjesë përfaqësues nga...

Britani/ Producenti shqiptar pretendent për çmimin kombëtar “One Dance UK”

Tomorr Kokona koreografi dhe producenti shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar është nominuar në çmimet kombëtare “One Dance UK”, për lidership në trajnimin artistik. “One Dance...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...