shqiponjat e mendafshta

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

shqiponjat e mendafshta

“Përtej objektivit”/Gratë dhe vajzat shqiptare të Barit në aparatin e Eva Meksit

Duke nisur nga data 5 gusht ekspozita fotografike "Përtej Objektivit" e Eva Meksit do të prezantohet në Pallatin e Kulturës në Durrës, një aktivitet...

Itali/ Festivali “Il Libro Possibile” i dedikohet autorëve shqiptarë

Në festivalin e librit, “Il Libro Possibile” në Polignano të Italisë shtëpia botuese Besa Muci në bashkëpunim me shoqatën “Shqiponjat e mëndafshta” në Bari...

Itali/ Dy autorë shqiptarë në festivalin “Il Libro Possibile”

Dy autorë shqiptarë marrin pjesë në festivalin "Il Libro Possibile" në Polignano të Puglias më 10 korrik. Bëhet fjalë për Ardian Vehbiu me librin e...

Të rrëfesh Shqipërinë në italisht, takim online me autoren Ismete Selmanaj Leba

Më 5 qershor shoqata "Shqiponjat e Mëndafshta" në bashkëpunim me "Albania News" organizojnë një takim promovues të autores shqiptare Ismete Selmanaj Leba, inxhiniere dhe...

“Shqiponjat e Mëndafshta”, një urë lidhëse mes Shqipërisë dhe Italisë

Tridhjetë vite më parë, Bari i Italisë ishte një nga “dyert” hyrëse për eksodin e shqiptarëve pas rrëzimit të komunizmit. Qindra e mijëra shqiptarë...

“Shqiponjat e Mëndafshta” në Bari, dhurata e libra për fëmijët shqiptarë

Shoqata shqiptare në Bari "Le Aquile di Seta" (Shqiponjat e Mëndafshta) zgjodhën që festimet në Konsullatën e Përgjithshme të Barit t'i realizojnë me fëmijët,...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...