shqiperi

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

shqiperi

Rimini-Shqipëri, 30 vite histori

Rimini dhe Shqipëria, një marrëdhënie që zgjat 30 vjet e që sot tregon një situatë të integrimit dhe përfshirjes, por që sigurisht nuk është...

Ali Delialliasi, mjeku i diplomuar në Bari, një jetë në shërbim të njerëzve

Ali Delialliasi lindi në qytetin e Shijakut.  Shkollën fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Më pas Liceun Francez të Korcës. Në vitin 1934...

Fundjava e Kosovës në Shqipëri, qeveria ngre alarmin për infektimet

Rreth 29 mijë qytetarë të Kosovës, gjatë dy ditëve të fundit, më 10 dhe 11 prill, kanë kaluar kufirin e Kosovës në drejtim të...

BE akordon 90 milionë euro ndihmë ekonomike për Shqipërinë

Komisioni Europian në emër të BE-së ka disbursuar sot 90 milion euro për Shqipërinë në kuadër të programit të tij të ndihmës makro-financiare (MFA)...

“The Guardian” identifikon kërcënuesit e Anglisë, kryesojnë Gjimshiti dhe Broja

Anglia ka pasur short relativisht të lehtë në kualifikueset e saj në Botëror dhe Europian dhe Katar 2022 e konfirmoi këtë. Rivali kryesor i...

Shqipëri/ Reshjet e dendura të borës, probleme në akset kombëtare

Dhe pse zyrtarisht tashmë jemi në muajin e pranverës, moti i këtyre ditëve ka sjell një "dimër të vogël". Reshjet e borës janë intensifikuar mbrëmjen...

“Naim-A Tour”, synon binjakëzimin kulturor mes Shqipërisë dhe Italisë

“Naim-A Tour”, është një projekt që ka marrë formë së fundmi falë një sinergjie midis disa shoqatave socio-kulturore të Forlì, Itali dhe qyteteve të...

Komiteti i Ekspertëve konfirmon: Prezencë e mutacionit britanik në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta bëri të ditur në mbledhjen e Komitetit Teknik se qëndrojnë në fuqi të njëjtat masa teksa ka konfirmuar se mutacioni...

Ngrica dhe akull, ja si është situata në Shqipëri

Prej ditësh Shqipëria është mbërthyer nga moti i keq ku pas ndërprerjes së reshjeve, temperaturat janë ulur edhe më tepër. Ndërkaq dogana e Qafë Thanës,...

Shqipëria zbardhet nga bora, vështirësi në qarkullim për shkak të ngricave

E gjithë Shqipëria u zgjua të dielën e zbardhur nga reshjet e borës. Situata ka sjellë probleme në qarkullim pasi ndërprerja e reshjeve këtë...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...