revista

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

revista

“Shejzat” botohej për herë të parë në Romë më 1957-ën

Revista albanologjike “Shejzat” u botua për herë të parë në vitin 1957 dhe u themelua nga Ernest Koliqi. Periodiku “Shejzat” u botua në Romë...

Botime në Diasporë/ Romë 1940, botohej revista e ilustruar “ALBANIA-SHQIPNI”

“ALBANIA-SHQIPNI” ishte një revistë ndryshe nga të tjerat, sepse shoqërohej me foto dhe imazhe. Ishte një revistë e ilustruar politike, ekonomike, shkencore e letrare në...

Në vitin 1910 botohej në gjuhën rumune revista “GLASUL ALBANIEI”

“GLASUL ALBANIEI” (Zëri i Shqipërisë) ishte një revistë politike, letrare dhe shkencore në gjuhën rumune, drejtuar nga C. Podrescu, profesor rumun. Kjo revistë botohej në...

Bruksel 25 mars 1897/ Faik Konica botoi numrin e parë të “Albanias”

Më 25 mars të vitit 1897, në Bruksel, doli në qarkullim numri i parë i revistës “Albania”, një botim ku themeluesi i saj, eruditi...

Gjithçka mbi Këshillin Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë në një botim

Një muaj më parë u miratua nga Këshilli i Ministrave, me propozim të Ministrit të Shtetit për Diasporën Z. Pandeli Majko, krijimi i “Këshillit...

Greqi/ Pjesë nga libri i shkrimtarit shqiptar botohen në revistën “ToDentro”

Në numrin e fundit të revistës letrare “To Dentro” në Greqi disa faqe janë dedikuar librit të autorit shqiptar, Ylli Demneri. Kjo revistë ka...

SHBA/ Revista amerikane: Florim Bajraktari sipërmarrësi “inteligjent” shqiptar

Revista “Westchester Magazine 914INC” këtë muaj i ka dedikuar një shkrim sipërmarrësit shqiptar Florim Bajraktari. Pas karantinë së Covid-19 gjatë pranverës që lam pas,...

Greqi/ Botohet numri i 3-të i revistës “Zëri i Diasporës në Selanik”

Komuniteti Shqiptar i Selanikut ka botuar numrin e tretë të revistës Kulturore “Voice of Diaspora Selanik” (Zëri i Diasporës në Selanik) në shqip dhe...

Të fundit

Foto dite/ Protesta e komunitetit shqiptar sot në New York

Qindra shqiptarë kanë protestuar para disa orësh para Konsullatës së Serbisë në New York me kërkesën që shteti serb të mbajë përgjegjësi për krimet...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...