Qendra e Botimeve per Diasporen

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

Qendra e Botimeve per Diasporen

Kanada / Ambasada dërgon librat falas të QBD në Shkollën Shqipe në Regina

Ambasada e Shqipërisë në Ottawa ka nisur pakon me libra të dërguar falas nga QBD drejt Shkollës Shqipe në Regina. “Pakot me libra u nisën...

QBD vazhdon dërgimin e teksteve mësimore në Angli, Slloveni, Austri dhe Kroaci

Qendra e Botimeve për Diasporën për të dytin vit radhazi ka mundësuar dërgimin dhe pajisjen me tekste mësimore të klasave të gjuhës shqipe në...

Tekstet Mësimore për Diasporën, komisioni miraton rishikimin e standardeve

Sot, në mjediset e Qendrës së Botimeve për Diasporën, vijoi dita e dytë dhe e fundit e mbledhjes së Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-kroatisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të fëmijëve në Diasporë, një tjetër fjalor dygjuhësh për fëmijë: fjalorin shqip-kroatisht, në formatin e-book. Fjalori, shumë...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të fëmijëve në Diasporë, një tjetër fjalor dygjuhësh për fëmijë: fjalorin shqip-gjermanisht, në formatin e-book. Ky fjalor...

QBD bashkëpunim me Turqinë për botimin e 50 mijë fjalorëve dygjuhësh

Qendra e Botimeve për Diasporën ka zyrtarizuar sot bashkëpunimin me Turqinë për botimin dhe shpërndarjen e fjalorit dy gjuhësh shqip-turqisht. Gjatë një takimi të realizuar...

QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç

Në njëvjetorin e saj, Qendra e Botimeve për Diasporën ka nxjerrë nga botimi 4 fjalorë dygjuhësh për fëmijë të komuniteteve shqiptare që flasin anglisht,...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...