QBD

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

QBD

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Athinë marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Oficerja koordinuese për Diasporën në Athinë, Joneda Dodaj, në ambientet e ambasadës shqiptare në Athinë organizoi një takim me mësuesen e kursit të mësimit...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Selanik marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Shkollat shqipe në mbarë botën, duke respektuar masat kundër COVID-19 kanë nisur mësimin për vitin akademik 2020-2021. Mësuesit shqiptarë të Diasporës janë angazhuar në...

Greqi/Mësuesit e gjuhës shqipe në Patra marrin tekstet e dorëzuara falas nga QBD

Mësuesit shqiptarë në Patra kanë marrë tekstet e dërguara falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Dorëzimi i librave për mësimin e gjuhës shqipe në...

Kanada / Ambasada dërgon librat falas të QBD në Shkollën Shqipe në Regina

Ambasada e Shqipërisë në Ottawa ka nisur pakon me libra të dërguar falas nga QBD drejt Shkollës Shqipe në Regina. “Pakot me libra u nisën...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Piter Panin” dhe “Bukuroshen e fjetur”

“Piter Pani” dhe “Bukuroshja e fjetur”, dy nga përrallat më të dashura për fëmijët, pjesë e serisë “Klasikët Dygjuhësh” - projekt i Qendrës së...

QBD boton falas përrallat dy gjuhëshe shqip-anglisht për fëmijët në Diasporë

Përrallat shumë të dashura për fëmijët “Pitër Pani” dhe “Bukuroshja e fjetur”, tashmë vijnë në botimin dygjuhësh shqip dhe anglisht, si pjesë e serisë...

Tekstet Mësimore për Diasporën, komisioni miraton rishikimin e standardeve

Sot, në mjediset e Qendrës së Botimeve për Diasporën, vijoi dita e dytë dhe e fundit e mbledhjes së Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-kroatisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të fëmijëve në Diasporë, një tjetër fjalor dygjuhësh për fëmijë: fjalorin shqip-kroatisht, në formatin e-book. Fjalori, shumë...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-frëngjisht.

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të fëmijëve në Diasporë, një tjetër fjalor dygjuhësh për fëmijë: fjalorin shqip-frëngjisht, në formatin e-book. Fjalori, shumë...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...