QBD

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

QBD

“Tregime të moçme shqiptare” vijnë në botimin dygjuhësh shqip-frëngjisht nga QBD

Në Ditën Ndërkombëtare të Librit për Fëmijë, (2 prill) Qendra e Botimeve për Diasporë sjell falas online  përkthimin e rrëfimeve  më të dashura nga...

Britani/ Shkolla e Gjuhës Shqipe “Ardhmëria” pajiset me tekstet shqip nga QBD

Shkolla e Gjuhës Shqipe “Ardhmëria” në Londër është pajisur me librat e dërguar nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Mësuesja Aida Haziri bashkë me mësues...

“Të mësojmë gjuhën amtare dhe kulturën shqiptare 1”, falas nga QBD

Qendra e Botimeve për Diasporën ka njoftuar vënien në dispozicion falas për shkollat e gjuhës shqipe në Diasporë tekstin shkollor "Të mësojmë gjuhën amtare...

Greqi / “Lidhja e Mësuesve Shqiptarë” takime online për mësimdhënien në Diasporë

“Lidhja e Mësuesve Shqiptarë” në Greqi gjatë fundjavës realizoi një takim virtual me Drejtoreshën e Qendrës së Botimeve për Diasporën, znj.Mimoza Hysa, në kuadër...

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Ushtari prej plumbi” dhe “Borëbardha”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen online te saj botimin e radhës të kolanës klasikët dy gjuhësh, përrallat në shqip dhe italisht...

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Librin e xhunglës”dhe “Tre derrkucët”

Botimi i radhës i kolanës klasikët dy gjuhësh nga Qendra e Botimeve për Diasporën sjell dy nga përrallat më të dashura për fëmijët në...

Finlandë/ Nxënësit shqiptarë pajisen me tekste shqip nga QBD

Fëmijët shqiptarë në Finlandë kanë mundur të marrin në dorë tekstet shkollore për mësimin e gjuhës shqipe. Shpërndarja e teksteve për mësimdhënien e gjuhës dhe...

QBD sjell në shqip dhe anglisht “Librin e xhunglës” dhe “Tre derrkucët”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen online te saj botimin e radhës të kolanës klasikët dy gjuhësh, përrallat në shqip dhe anglisht...

Greqi/ Mësuesit në Athinë marrin librat e dërguar falas nga QBD

Shumë fëmijë shqiptarë që jetojnë në Greqi janë pajisur me libra në gjuhën shqipe, duke nxitur kështu edhe më tej dëshirën e tyre për...

Zvicër/ Një tjetër shkollë shqipe pajiset me tekstet e dërguara falas nga QBD

Një tjetër shkollë në Zvicër është pajisur me librat e dërguar nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Ditën e premte, Valon Gashi, Këshilltar në Ambasadën...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...