QBD

E diel, 17 Janar, 2021
E diel, 17 Janar, 2021

ETIKETA

QBD

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Ushtari prej plumbi” dhe “Borëbardha”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen online te saj botimin e radhës të kolanës klasikët dy gjuhësh, përrallat në shqip dhe italisht...

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Librin e xhunglës”dhe “Tre derrkucët”

Botimi i radhës i kolanës klasikët dy gjuhësh nga Qendra e Botimeve për Diasporën sjell dy nga përrallat më të dashura për fëmijët në...

Finlandë/ Nxënësit shqiptarë pajisen me tekste shqip nga QBD

Fëmijët shqiptarë në Finlandë kanë mundur të marrin në dorë tekstet shkollore për mësimin e gjuhës shqipe. Shpërndarja e teksteve për mësimdhënien e gjuhës dhe...

QBD sjell në shqip dhe anglisht “Librin e xhunglës” dhe “Tre derrkucët”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen online te saj botimin e radhës të kolanës klasikët dy gjuhësh, përrallat në shqip dhe anglisht...

Greqi/ Mësuesit në Athinë marrin librat e dërguar falas nga QBD

Shumë fëmijë shqiptarë që jetojnë në Greqi janë pajisur me libra në gjuhën shqipe, duke nxitur kështu edhe më tej dëshirën e tyre për...

Zvicër/ Një tjetër shkollë shqipe pajiset me tekstet e dërguara falas nga QBD

Një tjetër shkollë në Zvicër është pajisur me librat e dërguar nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Ditën e premte, Valon Gashi, Këshilltar në Ambasadën...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Athinë marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Oficerja koordinuese për Diasporën në Athinë, Joneda Dodaj, në ambientet e ambasadës shqiptare në Athinë organizoi një takim me mësuesen e kursit të mësimit...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Selanik marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Shkollat shqipe në mbarë botën, duke respektuar masat kundër COVID-19 kanë nisur mësimin për vitin akademik 2020-2021. Mësuesit shqiptarë të Diasporës janë angazhuar në...

Greqi/Mësuesit e gjuhës shqipe në Patra marrin tekstet e dorëzuara falas nga QBD

Mësuesit shqiptarë në Patra kanë marrë tekstet e dërguara falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Dorëzimi i librave për mësimin e gjuhës shqipe në...

Të fundit

Studimi/ Ermand Mertenika: Si COVID-19 infekton qelizën tonë të shëndoshë

Përmasa ekstremisht e vogël e  COVID-19 Corona e cila modifikon DNA-në e Qelizës së shëndoshë të organizmit tonë. Covid 19 Corona është një virus agresiv...

Gjermani/ “Korona dhe shkolla e fëmijës tim”, rregullat e reja të mësimdhënies

“Korona dhe shkolla e fëmijës tim” projekti i cili drejtohet nga Erida Zerka në Hamburg të Gjermanisë organizoi ditën e djeshme takimin e radhës...

Historia /111-vjeçarja shqiptare që mori shtetësinë nga Presidenti i SHBA

Mrika Mrnaçaj,  dëshira e nënës shqiptare në Amerikë, për të jetuar dhe vdekur në një vend të lirë me pasaportën amerikane, si qytetare e...

158 vjet nga lindja e Heroit të Popullit Bajram Curri

Bajram Curri ishte udhëheqës popullor, ushtarak, pjesë e Senatit të Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920. Hero...

Si t’i përdorim më mirë paratë që sjell Diaspora?

Ministri i Diasporës dhe strukturat e Disporës të krijuara prej tij, që mbështesin sipërmarrjen në Diasporë, synojnë të punojnë intensivisht në tre prioritete kyçe...