punesim

E diel, 14 Prill, 2024
E diel, 14 Prill, 2024

ETIKETA

punesim

Gjermani/ Pse emigranët janë më të rrezikuarit për humbjen e vendit të punës

Që para pandemisë dihej se migrantët më shpesh se gjermanët kanë punuar në punë të pasigurta, me kontrata afatshkurtra apo si punëtorë të huazuar për...

Kosova marrëveshje me Zvicrën mbi perspektivat e punësimit

Ambasada e Zvicrës në Kosovë dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale kanë nënshkruar marrëveshje të re për t’i përmirësuar perspektivat e punësimit për...

Gjermania nga 1 janari me rregullore të re për punësimin nga Ballkani Perendimor

Nga 1 janari 2021, në Gjermani do të hyjë në fuqi rregullorja e të ashtuquajturës “Rregullorja e Ballkanit Perëndimor”, e cila do të lejojë...

Udhëtimet në zonën shengen, nga 1 janari 2021 e detyrueshme viza “Etias”

Duke nisur nga data 1 janar e vitit 2021 të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë në vendet shengen do të përballen me një...

Recesioni më i shkurtër në histori? Shifrat e punësimit në maj ndezin shpresën

Një ngritje e mahnitshme në listat e pagave gjatë muajit maj ka ndezur shpresat se rënia ekonomike mund të mos jetë aq e keqe...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...