mjek

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

mjek

Vazhdon misioni i mjekut Cuculi për të bindur shqiptarët në Zvicër të vaksinohen

Mjeku shqiptar në Zvicër Florim Cuculi e ka marrë parasysh se mund të kritikohet e të mos shihet me sy të mirë mes shqiptarëve...

Ali Delialliasi, mjeku i diplomuar në Bari, një jetë në shërbim të njerëzve

Ali Delialliasi lindi në qytetin e Shijakut.  Shkollën fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Më pas Liceun Francez të Korcës. Në vitin 1934...

Statistikat/ Emigracioni ul ndjeshëm numrin e mjekëve për banorë në Europë

Emigracioni i lartë, së fundi i përqendruar në individë të aftësuar po i vë në vështirësi disa profesione jetike për një popullatë. Një studim i...

Çiklistët italian falenderojnë mjekët që shkuan nga Shqipëria në Itali

Disa çiklistë në Itali kishin vendosur që të bënin një tur nga Itali në Shqipëri në shenjë falënderimi për mjekët shqiptar që shërbyen në...

Kuvajt / Mjeku shqiptar: Covid nuk është konspiracion, duhet kujdes maksimal

Afrim Halimi, radiolog në spitalin “Al Razi” në Kuvajt, tregon për situatën e krijuar nga Covid-19 dhe përgatitjet e sistemit shëndetësor për përballimin e...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Dëmtimet në zemër tek pacientët e prekur nga Covid-19

Dr.Andi Rroku, specializant në kardiologji në spitalin “Charite Universitatsmedizin” në Berlin në një intervistë për gazetën “Dielli” ka treguar për ndikimin e Covid-19 në...

Gjermani/ Shoqata e Mjekëve seminar on line për programet e sigurimit të mjekëve

Pasojat e shkaktuara nga COVID - 19 duket se do të mbajnë gjatë në ankth shoqërinë, jo vetëm ndaj rrezikut të infektimit por edhe...

SHBA / Infermierja: Kur kujdesem për një pacient të gjakut tim është ndryshe  

“Vdekja e infermieres, koleges sonë ka dhembur pak më ndryshe. Kemi luftuar ditë e net pa pushim me javë të tëra për ta shpëtuar,...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...