martin camaj

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

martin camaj

Martin Camaj, gjuhëtari që studioi dialektet shqiptare tek Arbëreshët e Italisë

Sot shënohet 96-vjetori i lindjes së shkrimtarit, gjuhëtarit dhe filologut, Martin Camaj. Ai lindi me 21 korrik në Temal të Dukagjinit. Pas mësimeve të para,...

Dokumenti i Sigurimit të Shtetit: Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim

Më 3.2.1959, Zbulimi Politik hapi dosjen e kërkimit për Martin Camajn, ndonëse nuk kishte asnjë material për të. Theksohej se kishte “urryer luftën nacionalçlirimtare”...

Gjermani/ “Klubi i librit shqip”, nisma që filloi me Martin Camajn

Organizata e Akademikëve gjermano shqiptare ODA në Hamburg ka nisur takimet letrare me fokus krijimtarinë e shkrimtarit Martin Camaj. Takimi i parë është realuzuar vetëm...

Hapësira shqiptare në poezinë e Martin Camajt

Prania e madhe e shenjave e atdheut në poezinë e tij dhe posaçërisht, të mjedisit verior shqiptar më shumë marrin trajtën e shëmbëlltyrave psiko-shpirtërore,...

Martin Camaj, vepra dhe përndjekja/ Autoriteti i Dosjeve tryezë përkujtimore

Një tryezë përkujtimore për Martin Camajn do të mbahet këtë të premte, nga Autoriteti i Dosjeve. Në 95-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, një sërë institucionesh...

Sot 95-vjetori i lindjes së shkrimtarit, gjuhëtarit dhe filologut, Martin Camaj

Martin Camaj është autori më i shquar postmodernist i letërsisë shqipe, studiues dhe gjuhëtar i njohur që gjithë jetën e kaloi në emigrim. Ai...

Martin Camaj ende i pazbuluem, sipas Hans Joackim Lanksch

Nji kapitull më vete qe e vetmja mbrëmje letrare e Martin Camajt në Gjermani. Botimi i parë i poezive të Camajt në gjermanisht âsht...

Të fundit

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...