kryesore3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore3

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe piktori i njohur Maks Velo. Ai ishte shtruar prej disa ditësh në QSUT pasi vuante...

Historia e emigrantit / Një jetë në Australi, por me zemër në Shqipëri

  Remzi Mulla është 83 vjeç. Ai emigroi që në moshë të vogël në Australi ku dhe ka kaluar gjithë jetën e tij. Familja e...

Britani / Dy shqiptarët befasojnë mjekët në Londër

E ndërsa e gjithë bota është mbërthyer nga koronavirusi, mjekët janë ata që po punojnë në vijën e parë të luftës kundër COVID-19. Padyshim të...

Ambasda / Riatdhesimi më 6 maj, studentët shqiptarë në SHBA  prioritet

Ambasada Shqiptare në SHBA u ka bërë thirrje të gjithë studentëve shqiptarë që dëshirojnë të rikthehen në vendlindje të rezervojnë fluturimin e datës 6...

Greqi / Punëtorëve sezonalë nga Shqipëria këtë vit nuk u nevojitet vizë pune

Është publikuar në Fletoren Zyrtare të qeverisë greke akti normativ mbi proçedurën e punësimit të punonjësve sezonalë nga vende të treta. Akti...

Dua Lipa interviston Kryetarin e Bashkisë së Prishtinës

Ashtu si ishte njoftuar dhe më parë, ditën e diel në orën 21:00 Dua Lipa dhe babai i saj, Dukagjin Lipa kanë...

Boston / Asnjë pjesëtar i komunitetit shqiptar nuk është prekur nga COVID-19

COVID-19 tashmë është përhapur shumë në SHBA. Për të dhënë më shumë informacione për situatën në këtë gjëndje emergjence ka...

SHBA / Shqiptarët e bllokuar në Amerikë, faza e dytë e riatdhesimit më 6 maj

Ambasada shqiptare në SHBA ka njoftuar se do të ketë një tjetër fluturim riatdhesimi për shqiptarët e mbetur në Amerikë për shkak të mbylljes...

Itali / U kthye nga misioni në Brescia, mjekja shqiptare rrëfen situatën

Alma Bashvogli Zela është një prej mjekeve, pjesë e ekipit të parë shqiptar të mjekëve dhe infermiereve në ndihmë të spitalit të...

SHBA / Zhduket në rrethana misterioze 23 vjeçari shqiptar Arsim Zendeli

Arsim Zendeli, 23 vjeçari shqiptar rezulton i zhdukur që prej 7 prillit. Mediat vendase shkruajnë se i riu që jeton në Detroit,...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...