kryesore3

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

kryesore3

Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka zbuluar shtetet ku do të kryhen fluturimet e tjera të riatdhesimit javën e ardhshme. Në një lidhje direkte për...

Kanada/ Komuniteti shqiptar përfshihet tek fondet e ndihmave nga qeveria kandeze

Shoqata e Bashkësisë Shqiptare Kanadeze, ka zhvilluar një konferencë virtuale me ministrin për Familje, Fëmijë dhe Zhvillim Social të qeverisë kanadeze z....

SHBA / Ervin Mazniku: Në Nju Jork gati për provat me plazmën konvaleshente

Qendra mjekësore “Montefiore” në Bronks të Nju Jorkut do të nisë shumë shpejt provat klinike me plazmën konvaleshente si pjesë e një përpjekje për...

SHBA / Kardiologu shqiptar: Shqiptarët ta marrin seriozisht betejën me virusin

Amerika vijonë të ketë shifra tragjike të jetëve të humbura dhe të të prekurve. Numri i viktimave i kalon 41...

Spanjë/ Mjeku shqiptar Kita Sallabanda: 70% e të prekurve nga 30 deri në 60 vjeç

Vdekshmëria 10,5% në kushte të zakonshme do të ishte e paimagjinueshme, por në kohën e pandemisë globale, kjo për Spanjën u kthye në një...

Mjekja shqiptare:Në Izrael s’mund të largohesh më shumë se 100 metra nga shtëpia

Mjekja shqiptare në Izrael Jusinga Mashah thotë se në këtë vend janë marrë masa për Pashkët dhe Ramazanin. Në një lidhje me Ora News ajo...

SHBA/ Mjeku Skënder Driza: Pandemia është e paparashikueshme

Skënder Driza, mjek i përgjithshëm në New York, shprehet se pandemia ka sjellë mjaft stres tek personeli mjekësor në vijën e parë...

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor presin të regjistruar për marrjen e një date për shtrimin e kërkesës për vizë në...

Angli / Futbollisti Shkodran Mustafi premton 16 vakte për familjet në nevojë

Mbrojtësi Shkodran Mustafi ka vendosur që për ditëlindjen e tij të 28- të të ofrojë më shumë se 16 mijë vakte për komunitetin, duke...

Itali / Dy kuzhinierë shqiptarë vakte falas në shtëpinë e të moshuarve 

Dy shqiptarët Emiliano Blliku e Endrit Demrozi  drejtues të një restoranti në zonën e Colornos ia janë bashkuar shumë bashkatdhetarëve të tyre në misione...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...