kryesore2

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore2

Mjeku shqiptar: Depresioni pas COVID, të rrezikuar të moshuarit dhe adoleshentët

Karantina ka krijuar një gjendje psikologjike të rënduar të njerëzve në rang global. Sebi Fishta, psikolog në SHBA, në një intervistë për Ora News...

Finlandë /ART Korona, nisma e arkitektit shqiptar për fëmijët me autizëm

Situata e Covid -19 ka bërë që shumë njerëz të jenë më kreativ gjatë kohës së izolimit të tyre. Kështu ka ndodhur edhe me...

SHBA / Dr. Rifat Latifi tregon si u përball familjarisht me korinavirusin

Dr. Rifat Latifi është kirurg në Qendrën Mjekësore, Westchester një nga pikat e hershme të nxehta të koronavirusit në Nju Jork. Para disa javësh,...

Zvicër / Klubi shqiptar i futbollit ndihmon me maska e doreza spitalet në Bazel

Klubet shqiptare në Zvicër janë shumë të organizuara, jo vetëm në aspektin sportiv, por edhe humanitar. Ato shumë shpesh kanë ndihmuar Kosovën, Shqipërinë dhe...

Shtyhen me një muaj përgjigjet e Lotarisë Amerikane, rezultatet më 6 qershor

Departamenti Amerikan i Shtetit ka vendosur të shtyjë datën e përgjigjeve të rezultateve të Lotarisë Amerikane për shkak të koronavirusit. Sipas buzimeve zyrtare rezultatet për...

ILO: Merrni masa për rikthimin në punë, mund të ketë një valë të dytë COVID-19

Mbrojini punonjësit tuaj si tani ashtu edhe pas lehtësimit të kufizimeve prej COVID-19 – këshillon Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) Sot në ditën botërore dedikuar...

Itali/ Mjeku shqiptar donacionet për tërmetin ja dhuron kolegëve në Tiranë

Janë të shumtë shqiptarët që po ndihmojnë në shëndetësi me aq sa kanë mundësi. Mjeku Genc Kapxhiu nē vijën e parë kundër...

SHBA / Të bllokuar nga pandemia, në 29 prill riatdhesimi i shqiptarëve

Riatdhesimi i shqiptareve që kanë mbetur jashtë territorit për shkak të bllokimit të kufijve si pasojë e COVID-19 vazhdon. Ambasada shqiptare në ShBA bën të...

SHBA / Kuzhinieri shqiptaro-amerikan kthen bamirësinë në mision

New Jersey është një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kur autoritetet urdhëruan kufizimin e...

“Këshilli Shqiptaro-Amerikan”, ndihma për Kosovën

Haxhi Dauti, kryetar i shoqatës “Këshilli Shqiptaro-Amerikan”, ka dhuruar 100 pako ushqimore për familjet në nevojë, në këtë kohë pandemie për komunën...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...