kryesore2

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

kryesore2

Zvicër / Klubi shqiptar i futbollit ndihmon me maska e doreza spitalet në Bazel

Klubet shqiptare në Zvicër janë shumë të organizuara, jo vetëm në aspektin sportiv, por edhe humanitar. Ato shumë shpesh kanë ndihmuar Kosovën, Shqipërinë dhe...

Shtyhen me një muaj përgjigjet e Lotarisë Amerikane, rezultatet më 6 qershor

Departamenti Amerikan i Shtetit ka vendosur të shtyjë datën e përgjigjeve të rezultateve të Lotarisë Amerikane për shkak të koronavirusit. Sipas buzimeve zyrtare rezultatet për...

ILO: Merrni masa për rikthimin në punë, mund të ketë një valë të dytë COVID-19

Mbrojini punonjësit tuaj si tani ashtu edhe pas lehtësimit të kufizimeve prej COVID-19 – këshillon Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) Sot në ditën botërore dedikuar...

Itali/ Mjeku shqiptar donacionet për tërmetin ja dhuron kolegëve në Tiranë

Janë të shumtë shqiptarët që po ndihmojnë në shëndetësi me aq sa kanë mundësi. Mjeku Genc Kapxhiu nē vijën e parë kundër...

SHBA / Të bllokuar nga pandemia, në 29 prill riatdhesimi i shqiptarëve

Riatdhesimi i shqiptareve që kanë mbetur jashtë territorit për shkak të bllokimit të kufijve si pasojë e COVID-19 vazhdon. Ambasada shqiptare në ShBA bën të...

SHBA / Kuzhinieri shqiptaro-amerikan kthen bamirësinë në mision

New Jersey është një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kur autoritetet urdhëruan kufizimin e...

“Këshilli Shqiptaro-Amerikan”, ndihma për Kosovën

Haxhi Dauti, kryetar i shoqatës “Këshilli Shqiptaro-Amerikan”, ka dhuruar 100 pako ushqimore për familjet në nevojë, në këtë kohë pandemie për komunën...

SHBA/Riana Dragu tregon eksperiencën e saj në trajtimin e pacientëve me COVID-19

Infiermierja shqiptare Riana Dragu punon në repartin e urgjencës së spitalit "Hanry Ford", në Michigan të SHBA. Në këtë periudhë të vështirë...

Itali/ Infermierja shqiptare flet për eksperiencën e saj në vendin fqinj

Aurora Qerimi është një infiermiere shqiptare që ka vendosur të japë ndihmën e saj në një spital të Ankonës. Aurora është pjesë e...

SHBA / Mark Gjonaj dhe shoqatat shqiptare shpërndajnë ndihma për komunitetin

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës Mark Gjonaj në bashkëpunim me dy organizatat humanitare “Albanian American -Open Hand Association In.c" e "Muslims for Humanity"...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....