kryesore2

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore2

Hapen shkollat shqipe në Zvicër, në Uster vijon mësimi në distancë

Sot janë hapur dyert e shkollave shqipe në Zvicër. Autoritetet zvicerane kanë ndërmarrë një varg masash për t’iu kthyer zhvillimit normal të jetës pas...

Mësuesja shqiptare: Si e përfshiva gjuhën shqipe në shkollat e Suedisë

Zyrafete Loshaj këshilltare për zhvillimin e shumëgjuhësisë në komunën e Linköpings në Suedi ka folur për ndihmën që ajo ka dhënë në...

SHBA / Policët shqiptarë në New York 5 vite të bashkuar nën emrin “Illyria’

Ylli Dautaj, komandant në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut, pas luftës së Kosovës, shkoi në Amerikë me mision për të ndihmuar edhe në...

“Autorë dhe vepra”, prezanton 131 krijuesit shqiptarë në Amerikë

Këto ditë ka dalë nga botimi libri “Autorë dhe vepra”,  kushtuar krijuesve të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro- Amerikanë. Autor i librit është presidenti i...

Greqi / Fillojnë aplikimet për pasaporta dhe ID në Konsullatën në Selanik

Konsullata shqiptare në Selanik ka njoftuar të gjithë shtetasit që ju ka përfunduar vlefshmëria e Pasaportës dhe Kartës ID të lënë takim...

SHBA / Ambasadorja Faber bën bilancin e shqiptarëve që humbën jetën nga COVID

Ambasadorja shqiptare në Amerikë, Floreta Luli-Faber ka dhënë detaje lidhur me shqiptarët që kandë ndërruar jetë në SHBA për shkak të koronavirusit. Me anë të...

Greqi / Mjeku shqiptar dhuron teste për Institutin e Shëndetit Publik në Tiranë

Shumë mjekë shqiptarë gjatë kësaj periudhe kanë treguar humanizmin e tyre përtej profesionit, duke i ardhur në ndihmë vendlindjes në mënyra të ndryshme. Një...

Itali / Shqiptari tregon si ra në dorën e Papës piktura me Kishën e Laçit

Amarildo Rodi, prej vitesh jeton në Romë të Italisë dhe punon në një fondacion, që i qëndron pranë të sëmurëve. Para disa muajsh ai...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Ngritja e temperaturave e pafavorshme për Covid-19

Mjeku anestezist, Kujtim Pllana, i cili punon në Gjermani, ka thënë se numri i rasteve të të infektuarve me koronavirus atje ka...

Shkollat shqipe / Qendra e Botimeve për Diasporën konsulta online me mësuesit

Qendra e Botimeve për Diasporën, ka ndërmarrë një seri mbledhjesh online me drejtuesit e lidhjeve të mësuesve në Diasporë, për të diskutuar zgjidhjen e...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...