kryesore2

E diel, 21 Prill, 2024
E diel, 21 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore2

Arbëresh / 1 gusht 1897 botohej numri i parë revistës “Ili i Arbrešvet”

123 vjet më parë, pikërisht me 1 gusht 1897 nisi botimi i revistës “Ili i Arbrešvet” (Ylli i Arbëreshëve), revistë e themeluar me porosi...

“Taxh Mahali”, mrekullia e ndërtuar nga arkitekti shqiptar

Në Indi një nga mrekullitë arkitekturore të botës, projektuar e ndërtuar nga shqiptari prej Oparit të Korçës, arkitekti kryemjeshtër Mehmet Isaja. Nga fundi i...

“Nga Kalabria me dashuri”, si janë ruajtur me fanatizëm ritet tradicionale

Kolë Kamsi, është një ndër studiuesit më të njohur që ka botuar mbi arbëreshët e Italisë dhe dialektin arbëresh, duke i kushtuar disa botime...

Babai i Dua Lipës:Nuk ekziston një kombësi “kosovare” unë jam shqiptar i Kosovës

Kosova është një shtet i pavarur, por nuk ekziston një kombësi “kosovare”. Kjo është një nga gjërat që të bën përshtypje thuajse në çdo...

Tërmeti / Zvicra jep 1.3 mln eurot e para

Finalizohet dhënia e pjesës së parë të grantit nga shteti zviceran në masën 1.3 milion euro  nga  9 mln euro në total, për rindërtimin...

“I kthen nderin Shqipërisë”, Italia fond të veçantë për shëndetësinë shqiptare

Konferenca e Rajoneve në Itali, e zhvilluar ditën e djeshme në Bari, miratoi një program operativ plotësues, si pjesë e një konferencë shëndetësore në...

Hapet “Arena e Veronës” pas Covid-19, shkëlqen shqiptari Saimir Pirgu

Pas “mbylljes së madhe”  të Italisë për shkak të pandmisë së shkaktuar nga Covid-19, më 25 korrik, Arena e Veronës hapi kalendarin veror me...

QSPA nis bashkëpunimin me Federatën e Shoqatave Arbëreshe

Sot, për herë të parë është nënshkruar një protokoll bashkëpunimi ndërmjet një institucioni publik shqiptar Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) dhe...

Historia / Katër breza shqiptarësh të suksesshëm në Massachusetts

Një vizitë në fermën “Kane”, Danvers Massachusetts, SHBA, nga Koço Mosko Isha në kërkim të një biznesi bujqësor nga një shqiptar këtu në Amerikë. Më...

Filmi shqiptar në festivalin e filmit në New York

Julian Biba, Drejtor i Përgjithshëm Festivalit të Filmit "New York True Venture Film Festival – NYTVFF" ka folur rreth festivalit të filmit që do...

Të fundit

“Forbes” vlerëson shkodranin Kevin Sekniqin për idenë novatore

Kevin Sekniqi është shqiptari i radhës i përfshirë në renditjen e prestigjiozes Forbes. 30 vjeçari shqiptar është një nga themeluesit e start-up-et më të suksesshme...

Edicioni i parë i FjalaFest, ja katër titujt finalist për çmimin e përkthimit

Janë katër libra në garë për Çmimin e Përkthimit nw festivalin e parë “FjalaFest 2024”, aktivitet i organizuar nga Albania Letteraria, Slow Mill dhe...

Foto Dite/ Nga Selaniku në Vjenë për të mësuar bashkë gjuhën shqipe

Ditën e djeshme në ambientet e SHFMU Jagdgasse 22, në Vjenë ku edhe mbahet mësimi i gjuhës shqipe për fëmijët e komunitetit shqiptar në...

Kroaci/Vizita e Destanit e Jakurtit pasqyrë e marrëdhënieve të forta në Diasporë

Aktivitetet e komunitetit shqiptarë në Kroaci këtë fundjavë janë pësuara nga vizita e dy personaliteteve në Diasporë, Kryetarit të Nderit të Rrjetit Global të...

1894/ “The Youth’s Companion”: Jehona” – Telefoni shqiptar

Thuhet se shqiptarët flasin në distancë pa ndihmën e rrymës elektrike. Në vendin e tyre malor, ata e transmetojnë fjalën nga maja në majë...