kryesore2

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

kryesore2

Itali/ Infermierja shqiptare flet për eksperiencën e saj në vendin fqinj

Aurora Qerimi është një infiermiere shqiptare që ka vendosur të japë ndihmën e saj në një spital të Ankonës. Aurora është pjesë e...

SHBA / Mark Gjonaj dhe shoqatat shqiptare shpërndajnë ndihma për komunitetin

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës Mark Gjonaj në bashkëpunim me dy organizatat humanitare “Albanian American -Open Hand Association In.c" e "Muslims for Humanity"...

SHBA / Polici shqiptar flet për eksperiencën e tij me COVID-19

COVID-19 ka prekur gati të gjithë botën dhe këshilla që jepet më shumë nga ekpertët është qëndrimi në shtëpi dhe larg kontakteve...

Britani/ Psikologia: Kujdes 350 mijë shqiptarë kanë probleme të shëndetit mendor

Arlinda Cenga Pashoja, drejtuese e Shëndetit Global në Public Health England në Londër, deklaroi në një lidhje direkte në emisionin “Opinion” se Shqipëria mund...

SHBA / Rrëfimi i 28-vjeçarit shqiptar që u prek nga COVID-19

Në mesin e rreth 820 mijë të infektuarve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ishte edhe një shqiptar 28 vjeçar nga Nju Jorku. Majlind Aliju...

Itali / Shqiptarët në Parma nisma humanitare në komunitet

Shqiptarët në Itali këto ditë të vështira për shtetin fqinj kanë gjetur mënyra të ndryshme për t’i ardhur në ndihmë komunitetit, jo vetëm njerëzve...

Gjermani / Mjeku shqiptar tregon mjekimin intensiv në pavionet e COVID-19

Sot kryefjala në gjithë botën është pandemia dhe ekipet mjekësore që janë në çdo sekondë përballë rrezikut të infektimit. Janë më mijëra mjek në...

Riatdhesimi i shqiptarëve/ Ja datat e fluturimeve nga Gjermania, Anglia e Franca

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar kalendarin e udhëtimeve që do të kryhen këtë javë, në kuadër të nisjes së procesit të riatdhesimit...

Çeki / Komuniteti shqiptar ndihma për qendrat mjekësore publike në Pragë

Anëtarët e Diasporës shqiptare kudo janë, çdo ditë e më shumë po përfshihen në nisma solidare për t'i ardhur në ndihmë qytetarëve në nevojë...

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në rrjetet sociale ka bërë të ditur rezultatet paraprake të një ankete që po zhvillohet me...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...